Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
265 notek
101k odsłon
  269   0

Nikola Tesla - idea profuturo - energia promieniowania w maszynie

Nikola Tesla "Sposób wykorzystania energii promieniowania" (patent nr 685,958, 1901 r.)
Nikola Tesla "Sposób wykorzystania energii promieniowania" (patent nr 685,958, 1901 r.)

Technologie, Nauka

Wycieczka do pracowni Nikola Tesli

/Burza się zdarzyła, wyładowania atmosferyczne, przerwy w dostępie do internetu.../

Nikola Tesla potrafił składać elementy techniki elektrycznej i mechanicznej. Natura zainspirowała go czynieniem dodatniego i ujemnego ładunku elektrycznego w konstrukcji technicznej, gromadząc go w taki sposób, aby uzyskać energię elektryczną w kondensatorze. W idei patentu wystarczy włożyć w naturę Ziemi pomysł techniczny, aby uzyskać ruch elektryczny i mechaniczny w maszynie.
Nikola Tesla, jak podaje w opisie patentu, zwykle podłączał drugi zacisk kondensatora do ziemi, ponieważ był to dla niego najwygodniejszy sposób pozyskiwania ujemnej energii elektrycznej. Uważał, że ziemię można uznać za ogromny zbiornik ujemnej elektryczności. I ładowanie kondensatora może trwać nawet do momentu przebicia elektrycznego dielektryka.
To ciekawa koncepcja, ponieważ instalacja wielkiej skali powierzchni modułu P skierowanej w stronę promieni słonecznych zajmowałaby sobą powierzchnię gruntu, a tym samym powierzchnię trenu zasobu ujemnej elektryczności pod ziemią (w/z ziemi), czyli byłoby to pełne zagospodarowanie w 3D. W tym kierunku jednak idea patentu nie poprowadziła postępu w elektroenergetyce ani w mniejszej ani w wielkiej skali.
Zgłoszenie patentowe Nikola Tesla podjął z powodu odkrycia jakiego dokonał wykorzystując kondensator -"prąd płynie do kondensatora", pozyskiwana energia promieniowania zależała od wielkości powierzchni, na którą padały promienie, energia elektryczna była "na ogół dostarczana do kondensatora z bardzo małą szybkością", jednak "po odpowiednim czasie... może objawiać się silnym wyładowaniem, które może być wykorzystane do działania lub sterowania urządzeniami mechanicznymi lub elektrycznymi lub może być użyte na wiele innych sposobów".

Zatem w tej idei wobec energii wyłania się czynnik czasu. Powolna szybkość ładowania kondensatora oraz silne jego wyładowanie. W przyrodzie również zachodzi powolna przemiana energii słonecznej. Na przykład okres wegetacji ziemniaka trwa zwykle od 3 do około 4,5 miesięcy. Stąd w tej idei gromadzenie energii elektrycznej byłoby jakoby "uprawą energetyczną w środkach technicznych". Czyli w tym scenariuszu idei pojawia się czynnik pogody i pór roku. Metoda musiałaby wydajnie pod względem energetycznym wraz z uwarunkowaniami ekonomicznymi gromadzić energię, np. w okresie wiosna-lato, by nią dysponować w okresie jesień-zima. Przeniesienie idei patentu Tesli w teren związane byłoby ze znacznie zwiększonymi kosztami. Tesla osobiście poznał wysiłek kopania rowów.
Tesla na rysunku w opisie patentu umieścił płytki P i P' w pozycji pionowej być może dlatego, że skojarzone to było z ukazaniem, że promieniowanie może być wytwarzane za pomocą lampy, co pokazują rysunki 1 i 2. W terenie płytka P raczej nie byłoby ułożona pionowo. W roku 1901 w USA było wiele wolnej przestrzeni. Zatem Nikola Tesla i inwestor mógł sobie wyobrazić większą konstrukcję nad i pod ziemią. Jednak nie jest znany sukces inwestora w wdrożeniu idei patentu Tesli w większej terenowej skali. Załóżmy zatem, że jednak tak by było. I z czasem metoda udoskonalona stosowana byłaby w świecie. Co w latach na początku XX wieku wymagałoby kosztownych badań czy w ogóle i w jakim kierunku udoskonalenia wielkoskalowego "sposobu wykorzystania energii promieniowania" byłyby możliwe? Jednak w tym scenariuszu po 100 latach  mogłoby się okazać, że zamiast dziś głoszonego tzw. efektu ocielenia klimatu, czynionego przez technologię i technikę metod energetycznych związane z emisją CO2, byłby wrastający w idei energetycznej "efekt burz elektromagnetycznych". Patent Tesli ukazuje niejako dwa obwody elektryczne. Jeden będący w ułożeniu technicznym (kondensator, elektromagnes) i drugi będący w ułożeniu natury Ziemi (powietrze, ziemia). Płytki P i P' czynią ingerencję w przyrodzie poprzez techniczne generowanie zmian elektrycznych.

Nikola Tesla napisał o energii promieni słonecznych w książce pt. "Problem zwiększenia energii ludzkości ze szczególnym uwzględnieniem energii słonecznej", w rozdziale "Energia z otoczenia — wiatru i silnika słonecznego — uzyskiwanie siły napędowej dzięki energii pochodzącej z wewnątrz ziemskiego ciepła — elektryczność z naturalnych źródeł":
"O wiele lepszym sposobem uzyskania energii byłoby jednak wykorzystanie promieni słonecznych, które nieustannie uderzają o ziemię i dostarczają energię z maksymalną wartością ponad czterech milionów koni mechanicznych na milę kwadratową. Chociaż średnia energia otrzymywana na milę kwadratową w każdej dowolnej lokalizacji w ciągu roku jest zaledwie niewielką częścią tej ilości, to jednak niewyczerpalne źródło energii zostałoby otwarte dzięki odkryciu efektywnego sposobu wykorzystania energii promieni słonecznych"[*]. Podaje również problemy jakie rozważał w związku z wykorzystaniem tej energii.
[*] - Wydawca Wydawnictwo Horyzont Idei 2020 (pierwsza publikacja „Century Magazine” 1900), str 83.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale