5 obserwujących
157 notek
249k odsłon
1496 odsłon

PiS nie bierze jeńców. Jakub Banaś płaci za decyzje ojca?

Jakub Banaś/YouTube
Jakub Banaś/YouTube
Wykop Skomentuj18

Dziennikarze Onetu poinformowali, że syn szefa NIK został właśnie zwolniony z Banku Pekao SA. W państwowym banku Jakub Banaś piastował dotąd funkcję pełnomocnika zarządu i dyrektora. Jak wynika z jego profilu na LinkedIn, w Pekao SA pracował od kwietnia 2019 roku.


Nazwisko Jakuba Banasia pojawiło się przy okazji sprawy oświadczenia majątkowego Mariana Banasia. Jak ustalili dziennikarze „Superwizjera” TVN w 2016 roku należąca wówczas do obecnego szefa NIK kamienica na krakowskim Podgórzu stała się zabezpieczeniem spłaty kredytu bankowego, którego kwota opiewała na ponad 2,5 mln złotych. Kredyt został udzielony firmie, której współwłaścicielem jest Jakub Banaś. Siedziba firmy powinna znajdować się na krakowskim Podgórzu, jednak dziennikarze nie znaleźli śladu biura pod wskazanym adresem.

W „Superwizjerze” TVN podano, że Jakub Banaś jeszcze kilka lat temu pracował jako trener biznesowy, a jego kariera mocno przyspieszyła po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2015 roku. W 2017 roku został dyrektorem wykonawczym w Państwowym Koncernie Zbrojeniowym. Rok później został prezesem państwowej firmy Maskpol, produkującej sprzęt dla wojska. 

Jak podała poniedziałkowa "Rzeczpospolita" o Jakubie Banasiu rozmawiano w czasie czwartkowego spotkania szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego z Marianem Banasiem. Od kilku dni najważniejsi politycy PiS naciskają na szefa NIK, by zrezygnował ze stanowiska w związku ze sprawą jego oświadczeń majątkowych, którymi zajmuje się CBA. 

Pod koniec września Banaś udał się na bezpłatny urlop do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył też wówczas, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny. 

Jakub Banaś pozywa TVN.

Jakub Banaś, syn Mariana Banasia prezesa Najwyższej Izby Kontroli, złożył w czwartek do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN - poinformował PAP pełnomocnik J. Banasia radca prawny Paweł Doniec. Pozew jest reakcją na reportaż „Superwizjera”.

Więcej tutaj: https://www.salon24.pl/u/marcin-tyc/995596,jakub-banas-pozywa-tvnŹródło: RMF.FM/Onet/businessinsider/Twitter 


Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka