5 obserwujących
157 notek
249k odsłon
511 odsłon

Huawei planuje stworzyć w Polsce centrum cyberbezpieczeństwa. To nie żart!

Huawei / Shutterstock
Huawei / Shutterstock
Wykop Skomentuj32

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że Huawei złożył ustną deklarację gotowości dopuszczenia polskich ekspertów do analizy ich produktów pod kątem cyberbezpieczeństwa.

Chińskie przedsiębiorstwo planuje stworzyć w Polsce centrum cyberbezpieczeństwa, w którym dokonywana będzie analiza ich produktów z udziałem polskich ekspertów. Nie wskazano jednak bliższych szczegółów takich jak zakres, skala, terminy czy miejsca. Ministerstwo Cyfryzacji zastanawia się nad tą propozycję i w przypadku uzyskania pozytywnej opinii, rozmowy będą koncentrowały się na omówieniu szczegółów. Wcześniej na konferencji prasowej Huawei poinformował o gotowości dopuszczenia Polski do kodów źródłowych ich urządzeń.

Huawei jest spółką prywatną, która w całości stanowi własność pracowników i nie ma żadnych związków z chińskim rządem – poinformowano podczas konferencji. Z informacji udostępnionych przez firmę wynika, że urządzenia Huawei używane są od 30 lat przez ponad 3 miliardów klientów z ponad 170 krajów na całym świecie. Przedsiębiorstwo przez ten czas miało nie odnotować żadnych incydentów bezpieczeństwa.

Podczas spotkania zaprezentowano również dane dotyczące polskiego rynku. Huawei do tej pory zainwestował w Polsce ponad 5 miliardów. W ciągu trzech lat zapłacił 630 milionów złotych podatków, w tym 250 milionów złotych w samym 2018 roku. Ponadto chińska firma dokonała zakupów na kwotę 800 milionów złotych w przeciągu ostatnich 3 lata. W samym 2018 roku na ten cel przeznaczono 360 milionów. W ciągu następnych trzech lat Huawei ma zamiar zainwestować dodatkowe 2 mld złotych. Chińczycy przedstawili również informacje o wielkości zatrudnienia. Obecnie pracuje u nich prawie 1000 osób w Polsce, a pośrednie firma przyczynia się do tworzenia łączenia ponad 3000 miejsc pracy. 

W 2008 roku Huawei przeniósł z Rumunii do Polski regionalne centrum na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje nordyckie, zarządzające operacjami w 28 europejskich krajach.


Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/PAP/cyberdefence24

Wykop Skomentuj32
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie