14 obserwujących
131 notek
129k odsłon
269 odsłon

Jaki jest cel powołania w Senacie tzw. bis „TK”...

Wykop Skomentuj5

Czy w Senacie możliwy jest scenariusz wykorzystania luki konstytucyjnej… wskazany przez mec. Giertycha …

         Na pozór art.121 Konstytucji RP jest jasny, to jest ustawę uchwaloną przez Sejm Marszałek Sejmu przekazuje Senatowi. Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości. Jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.

         Zwracam uwagę na w/w uzależnienie: jak nie podejmie stosowanej uchwały to ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm. Sytuacja jest prosta ponieważ sama Konstytucja decyduje, nawet w przypadku obstrukcji w zakresie zwrotu ustawy do Sejmu o jej dalszym losie.

         A co, oczywiście hipotetycznie może się zdarzyć, w przypadku gdy Senat podejmie uchwałę o odrzuceniu ustawy w całości lub wniesienia poprawek oraz np. zawieszeniu procesu legislacyjnego i nie przekaże jej do Sejmu lub będzie zwlekał z jej przekazaniem na skutek np. opinii o naruszeniu przez przepisy tej ustawy przepisów Konstytucji RP, orzeczeń TSUE itd. wydanej przez powołany w Senacie tzw. bis „TK” …

        Konstytucja nie normuje tej sytuacji jak w przypadku gdyby Senat nie podjął w ciągu 30 dni stosowanej uchwały…., powstaje pytanie, nad jakim dokumentem, ustawą, uchwałą procedował by Sejm, skoro Senat co prawda podjął stosowna uchwałę ale ich nie przekazał, co wyklucza zastosowanie art.121 ust.2 zdanie ostanie Konstytucji RP (ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm)….

           Oczywiście podczas procesu legislacyjnego w Senacie nagłośni się medialnie, społecznie problem, zachęci do społecznych reakcji itd…., a czas będzie biegł, w marcu wybór prezesa SN, kompetencje ID SN i KRS będą ciągle podważane, w wymiarze sprawiedliwości w toku spraw odpowiednie orzeczenia, do tego naciski z KE, art.7…, orzeczenia TSUE itd…..

          Wiele z ostatnich wydarzeń, projektów, pomysłów analizowanych zbiorczo wykazuje pewna logikę w ich powstawaniu, synchronizacji, przebiegu oraz celu do jakiego zostaną użyte…

          Czy taka sytuacja to tylko wymysł fantazji…, Czy ktoś jest przygotowany także na taki scenariusz zdarzeń…., czy ewentualnie wykorzystania tylko część w/w scenariusza ponieważ możliwe są i inne działania na pograniczy prawa, luk itd…., czy formacje stojące po stronie rządowej lub opozycyjnej są monolitami…, czy w pewnym momencie nie powstaną „pewne” różnice zdań…

           Wydarzenia od wyborów 2015 roku pokazały, że jedna ze stron może użyć różnych środków, narzędzi, w tym także tych, które m.in. wpiszą się w lukę konstytucyjną w tym zakresie i to co było niemożliwe lub nie do pomyślenia może okazać się…….


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka