7 obserwujących
2058 notek
311k odsłon
  18   0

POWSTANIE

Podczas narady sztabowej w obecności Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", komendanta Okręgu Warszawskiego AK, płk. Antoniego Chruściela "Montera" oraz Delegata Rządu Jana Stanisława Jankowskiego, około godz. 17.45 gen. "Bór" wydaje rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej następnego dnia o godz. 17.00.

Pomyłka

Znalazłem dom i mieszkanie. Pukam. Otwiera mi jakaś kobieta w średnim wieku. Wymieniam hasło. Niewiasta robi zdziwioną minę, zaprasza mnie do środka i pyta się, czego sobie życzę. Sytuacja bardzo głupia. Tłumaczę się jak mogę, wreszcie słyszę: 

- Ja to z konspiracją nie mam nic wspólnego, ale jak pan chce wiedzieć, gdzie chodzą wszyscy młodzi ludzie z paczkami, to idź pan przez podwórko, w sieni na lewo.

Z dziennika Zbigniewa Czajkowskiego

Ewakuacja

Ewakuacja niemiecka z Warszawy traw pod znakiem wywiezienia wszystkiego, co się da. Trwa więc "totalny" rabunek wszelkich zapasów, wyposażenia instytucji, nawet mebli. Złodzieje dopełniają swego pięcioletniego dzieła. Równocześnie niszczy się to czego zagrabić nie można. pali papierosy, demontuje maszyny.

"Biuletyn Informacyjny"

Źródło: Almanach Powstańczy 1944.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale