8 obserwujących
2669 notek
340k odsłon
  96   1

W INTENCJI STARSZYCH WIEKIEM A MŁODYCH DUCHEM, AKURAT NA MOJE 85 URODZINY!

MODLITWA ŚWIĘTEGO TOMASZA Z AKWINU


      Panie, Ty wiesz lepiej aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będą stary. Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek. Uczyń mnie poważnym, lecz nie ponurym, czynnym, lecz nie narzucającym się. Szkoda mi nie spożytkować wielkich zasobów mądrości, jakie posiadam, ale Ty Panie wiesz, że chciałbym zachować do końca paru przyjaciół.

       Wyzwól mój umysł od niekończącego się brnięcia w szczegóły i daj mi skrzydeł, bym w lot przechodził do rzeczy.

       Zamknij me usta w przedmiocie mych niedomagań i cierpień, w miarę jak ich przybywa, a chęć wyliczania ich staje się z upływem lat coraz słodsza. Nie proszę o łaskę rozkoszowania się opowieściami o cudzych cierpieniach, ale daj mi cierpliwość wysłuchiwania ich.

       Nie śmiem Cię prosić Panie o lepszą pamięć, ale proszę Cię o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasami mogę się mylić. Zachowaj mnie miłym dla ludzi, chodź z niektórymi z nich doprawdy trudno wytrzymać.

       Nie chcę być świętym, ale zgryźliwi starcy - to jeden ze szczytów osiągnięć szatana. Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi Panie łaską mówienia im o tym.

Źródło: Tekst znajdujący się przy grobie Świętego w Tuluzie.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale