14 kwietnia
Skoro SLD do dziś płaci za swe rządy, dlaczego nie mogą pociągnąć do odpowiedzialności liderów PO i PiS za to, co zrobili - a ściślej czego nie zrobili - z Polską w ostatnich kilkunastu latach?
"Gdy w polskim sejmie słyszy się hasło Białoruś albo targowica, trudno się zorientować, czy posłowie PO atakują parlamentarzystów z PiS, czy może akurat odwrotnie
Polska nie może sobie pozwolić dłużej na jałowy spór Platformy z PiS. Nie możemy sobie pozwolić na to, by dalej być słabym i nieefektywnym państwem, monstrualnie rozrośniętym, a przy tym boleśnie nieskutecznym. Świat dookoła nas zmienia się zbyt szybko, byśmy dłużej mieli czekać na polską wersję modernizacji: na autostrady, na rozbudowę infrastruktury, na odbiurokratyzowanie administracji państwowej, na bogactwo, które będzie wspierać naszą tożsamość, kulturę i tradycję. To teraz decyduje się przyszłość Polski, ale też przyszłość Unii Europejskiej, przyszłość ładu politycznego w naszym regionie. Globalizujący się świat stawia coraz poważniejsze wymagania kulturowe i tożsamościowe, wobec których konflikt Tuska z Kaczyńskim wydaje się niewinny.
Dziś korzystamy jeszcze owoców rozwoju gospodarczego, ale nie jesteśmy przygotowani na zbliżającą się recesję. Z konfliktu PO i PiS cieszą się ci, dla których nierząd w państwie jest okazją do robienia ciemnych interesów. Ze słabego państwa cieszą się też nasi zewnętrzni wrogowie.
Ponieważ nie możemy sobie pozwolić na utratę wszystkich szans, powinniśmy poważnie rozważyć możliwość kompletnej przebudowy polskiej sceny politycznej. Ale zmiana liderów partyjnych to tylko pierwszy krok. Później będziemy musieli w ogóle przemyśleć znaczenie słowa "polityka". Nie chodzi bowiem o powierzchowne zmiany na scenie politycznej scenie, lecz o to, jak Polacy traktują politykę. Jak? Tak samo jak ona ich. Nie ma bowiem ani państwa, ani obywateli. Tyle że takiej pracy - zarówno nad politykami, jak i społeczeństwem - nie ma na razie, kto w Polsce wykonać.
Michał Szułdrzyński, fragment artykułu [Rzeczypospolita 2008 r.]
Interesuję sie działalnością polskiego wymiaru sprawiedliwości, szczególnie władzą sądowniczą, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka