29 obserwujących
352 notki
236k odsłon
  2013   4

Zmarł śp. Marek Dyka, działacz FMW

Śp. Marek Dyka (ur. 1971), jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, głównie kojarzony z Federacja Młodzieży Walczącej z Krakowa, także członek władz krajowych tej organizacji, odszedł wczoraj na wieczną służbę w Ojczyźnie Rajskiej. Szczery Patriota, m.in. jeden z organizatorów działalności Federacji Młodzieży Walczącej w Nowej Hucie, twórca struktury konspiracyjnej w ZSZ HiL na os. Złotej Jesieni, wydawca pisma szkolnego "HiL Street" oraz "Prawy Tor". Cześć Jego Pamięci i R.I.P.

Koszmarna ta informacja, jaka do mnie wczoraj dotarła. Zmarł Przyjaciel i jeden z filarów Federacji Młodzieży Walczącej, ale przede wszystkim dobry i sprawiedliwy Człowiek. Szczery i oddany. Jeden z tych najbardziej wiernych i oddanych sprawie. W latach 80–tych blisko ze sobą współpracowaliśmy, kilkakrotnie wtedy u niego (podczas moich pobytów w Krakowie) nocowałem w nowohuckim mieszkaniu Jego rodziców.

image

Ostatnio opuszczony przez wielu, często niezrozumiały dla otoczenia (jak wielu z nas – dawnych działaczy FMW)… brak słów, po ludzku - żal serce ściska, nie miał jeszcze 50 lat. Marek zmarł w samotności wczoraj w nocy lub rano. A jeszcze dwa dni temu była u niego karetka, ale podobno nie kwalifikował się do szpitala...

Na zamieszczonym zdjęciu przemawia, podczas jednej z manifestacji przy pomniku Adama Mickiewicza w Krakowie, obok śp. Roberta Bodnara (Pułkownik) - który trzyma tubę, także czołowy działacz Federacji Młodzieży Walczącej. Foto. z Archiwum Leszka Jaranowskiego, Kraków. Foto zmienione 29.04.2021.

Jak wielu z nas odeszło, nie doczekawszy 40 lub 50 lat życia… Prośba i apel do znajomych i tych którzy nie znali Marka o westchnienie za Jego duszę i choćby jedno Zdrowaś…

image

Z inicjatywy działaczy Federacji Młodzieży Walczącej oraz SFMW w najbliższy piątek 30 kwietnia br. przed Mszą Świętą w Intencji śp. Marka DYKI – spotykamy się o godz. 13.10 na Cmentarzu Grębałów w Krakowie Nowej Hucie, wejście od ul. Darwina (20 metrów od wejścia po prawej stronie, patrz również mapka) w celu odmówienia różańca w Intencji Marka.

Pragniemy również złożyć się na Msze święte gregoriańskie dla Marka (koszt 1500 złotych – 30 Mszy świętych). Środki proszę przekazywać w trakcie różańca świętego oraz po Mszy świętej – dla Piotra Fugla. 


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura