29 obserwujących
356 notek
238k odsłon
  72   0

"ANTYMANTYKA" - FMW w rocznicę Powstania Styczniowego

Cześć i Chwała Bohaterom! oraz R.I.P. w 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, a w nawiązaniu dla przypomnienia:

"ANTYMANTYKA" nr. 12 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w #Gdynia (następnie, jako magazyn FMW Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą dzienną: 1989.01.22 (okolicznościowy w nawiązaniu do 126 rocznicy Powstania Styczniowego).

image

W numerze m.in.: tekst okolicznościowy nawiązujący do rocznicy powstania, w którym autor: przybliża postać ks. Mikoszewskiego oraz redagowanego przez niego „Głosu Kapłana Polskiego”, wysnuwając jednoznaczne aluzje do czasów mu współczesnych.

image

Ponadto ukazała się notatka o spotkaniu członków Komisji Krajowej NSZZ „S” w Gdyni oraz oświadczenie sygnowane przez kilka organizacji opozycyjnych protestujące przeciwko arbitralnej decyzji L. Wałęsy o zaprzestaniu refundacji z Funduszu Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „S” kosztów kolegiów otrzymywanych za udział w demonstracjach (których organizacja stawała się niewygodna w dobie dogadywania z komunistami). Na ostatniej stronie zamieszczono także słowa przerobionej w 1945 roku „Roty” jako reakcja na „zdobycie władzy” przez komunistów i wprowadzeniu przez nich „nowego” ładu.

image

W numerze także m.in.: zdjęcia i wspomnienie demonstracji przeprowadzonych w Gdańsku w 1988., podziękowania i informacja ze szkół w tym o nowopowstałych pismach szkolnych. Kontynuacja formatu pisma A6 - 4 strony (oszczędność papieru), a także zwiększonego nakładu do 8 tys. egz.

image

Druk offsetowy. Kolportowany był głównie w szkołach średnich, uczelniach oraz wśród młodych robotników Trójmiasta i innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.


Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura