W ramach obchodzonego święta Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się w niedzielę 26 czerwca parada okrętów, samolotów i śmigłowców na Zatoce Gdańskiej. Było to największe od 41 lat wydarzenie podkreślające znaczenie morza i polskich sił morskich, które obserwowało kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Tuż przed godziną 16 okręty rozpoczęły formowanie szyku na wysokości Gdańska i Sopotu. O godzinie 16.15, na wysokości molo w Orłowie, okręty weszły na kurs w kierunku północnym i zaczęły poruszać się z prędkością 9 węzłów zachowując odległości ok. 180 metrów pomiędzy sobą. W tym samym czasie z historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica", zacumowanego przy skwerze Kościuszki, oddane zostały saluty armatnie.
Okręty w szyku torowym przepłynęły następnie wzdłuż bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Na koniec samoloty typu "Bryza" wykonały tzw. "rozetę" czyli rozejście się maszyn w trzech kierunkach. Załogi śmigłowców przeleciały w szyku nad okrętami. Na wysokości portu w Gdyni okręty wykonały zwrot i przeszły w rejon rozformowania szyku, co było ostatnim elementem parady.
W paradzie udział wzięły jednostki reprezentujące wszystkie najważniejsze klasy okrętów będące na wyposażeniu Marynarki Wojennej, w tym fregata rakietowa, okręt podwodny, korweta zwalczania okrętów podwodnych, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny, zbiornikowiec paliwowy oraz okręt szkolny. Nad okrętami przeleciały w szyku samoloty lotnictwa morskiego typu „Bryza” oraz śmigłowce typu Mi-14 (w wersji zwalczania okrętów podwodnych oraz w wersji ratowniczej).
Okręty, samoloty i śmigłowce MW biorące udział w paradzie, na co dzień operują z dala od portów i polskich wybrzeży wykonując zadania na rzecz bezpieczeństwa morskiego, zarówno w ramach NATO jak i w systemie obronnym naszego kraju. Za każdym razem gdy okręty są udostępniane do zwiedzania w portach w Gdyni, Helu czy Świnoujściu odwiedza je tysiące turystów i mieszkańców Pomorza. Tym razem, w dniu tegorocznego Święta MW można je było zobaczyć w jednym zespole kilkunastu okrętów manewrujących w szyku na Zatoce Gdańskiej.
Marynarka Wojenna, w swoje święto, zorganizowała paradę morską i lotniczą, aby podkreślić znaczenie morza i rolę sił morskich. Ostatnia taka parada miała miejsce w Gdyni w 1970 roku. Organizację parady wsparły środowiska związane z Marynarką Wojenną, entuzjaści, historycy i publicyści morscy skupieni wokół internetowego Forum Okrętów Wojennych.
Polecam również krótki film, poświęcony paradzie
, patrz tutaj.
[Fot. Marynarka Wojenna RP]
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości