Ania Jędrzejewska - "Młoda", to nasza koleżanka z czasów, gdy wspólnie walczyliśmy o wolność i niepodległość w naszym kraju. Ania wywodzi się z Harcerstwa, co jest konsekwencją jej pochodzenia ze starej, patriotycznej gdańskiej rodziny. W Federacji Młodzieży Walczącej zaczęła działać w 1986 roku. Zajmowała się m.in. kolportażem prasy niezależnej. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie uczestniczyła w strajkach: najpierw na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie w Stoczni Gdańskiej, Stoczni Remontowej i Stoczni Północnej. Po przemianach 89 roku została wybrana przewodniczącą Niezależnej Unii Młodzieży Szkolnej (NUMS).
Ania była redaktorem pisma szkolnego "MILO nr 9” (IX LO w Gdańsku) oraz środowiskowego pisma „Wiatr od Morza” (FMW-RSZ). Wielu z nas pamięta Młodą jako roześmianą dziewczynę. I taka jest do dzisiaj. Ma trójkę wspaniałych dzieciaków. Apetytu na życie, mógłby jej niejeden pozazdrościć. Jednak, dzisiaj Anka ma zupełnie inny problem niż otaczający ją totalitaryzm… Dzisiaj Anka musi się zmagać ze złośliwym nowotworem. Nikt z nas nie lubi złośliwców, a zwłaszcza takich, którzy chcą naszą radość życia zmienić w koszmar, pomóżmy zatem Ani żyć. Wesprzyjmy ją w jej walce !!!
Apelujemy o pomoc i wsparcie. Anka mieszka w Gdańsku, potrzebne są pieniądze na leczenie, jak i kontakty, wsparcie lekarzy. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy by dać jej szansę, przynajmniej na wychowanie dzieci. Prosimy Was, pomóżcie. - Jeszcze nigdy nie czułem takiej pustki, takiego bólu, bo Ankę znam i aż strach pomyśleć, że jej płomyk życia dogasa - powiedział Robert Kwiatek, prezes Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.
Zbieramy również środki finansowe na wsparcie jej walki z nowotworem. Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto naszego Stowarzyszenia, z dopiskiem Anka. Numer konta: 90 1050 1764 1000 0023 2582 8545; ING Bank Śląski S.A. 0/Gdańsk-Oliwa.
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka