Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie decyzją parlamentu Ukrainy, który przyjął ustawę ograniczającą kompetencje instytucji antykorupcyjnych. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
KE krytycznie o działaniach Ukrainy wobec instytucji antykorupcyjnych
Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie decyzją parlamentu Ukrainy, który przyjął ustawę podporządkowującą Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) i Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną (SAP) prokuratorowi generalnemu. Zdaniem KE, te instytucje muszą pozostać niezależne, by utrzymać zaufanie społeczne i spełniać warunki integracji z UE. Rzecznik KE Guillaume Mercier przypomniał, że walka z korupcją jest kluczowa w procesie akcesyjnym Ukrainy, który rozpoczął się formalnie 25 czerwca 2024 r.
Nowe przepisy dla kobiet po stracie dziecka
Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała dwa rozporządzenia upraszczające dostęp do zasiłków macierzyńskiego i pogrzebowego dla kobiet po poronieniu. Kluczowa zmiana to zniesienie wymogu ustalenia płci dziecka – do tej pory niezbędnego, by otrzymać świadczenia. Teraz wystarczy zaświadczenie lekarskie potwierdzające martwe urodzenie, niezależnie od tygodnia ciąży. Resort podkreślił, że nowe przepisy są efektem prac międzyresortowego zespołu i wejdą w życie w ciągu 14 dni od publikacji.
Hołownia: Polska 2050 dostanie stanowisko wicepremiera
Szymon Hołownia zapowiedział, że po zakończeniu swojej kadencji jako marszałka Sejmu w listopadzie, Polska 2050 obejmie stanowisko wicepremiera i wicemarszałka Sejmu. W rządzie Donalda Tuska propozycję objęcia teki wicepremiera otrzymał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Trwa też rekonstrukcja rządu – spotkania liderów odbywają się od poniedziałku, a zaprzysiężenie nowych ministrów planowane jest jeszcze w tym tygodniu.
Rząd chce surowszych kar dla pijanych kierowców i uczestników nielegalnych wyścigów
Do Sejmu trafił projekt ustawy zaostrzającej przepisy wobec sprawców wypadków śmiertelnych, pijanych kierowców i uczestników nielegalnych wyścigów. Nowością jest propozycja obowiązkowej konfiskaty pojazdu w przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu powyżej 1,5 promila. Kryminalizacji ma również podlegać organizowanie oraz obserwowanie nielegalnych wyścigów, z karą nawet do 5 lat więzienia.
IUNG: susza nadal groźna, ale sytuacja się poprawia
Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa informuje, że zagrożenie suszą w Polsce maleje. Największe problemy wciąż występują w zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Suszę odnotowano szczególnie w uprawach zbóż, truskawek i rzepaku. Średni klimatyczny bilans wodny wynosi obecnie -68 mm, co oznacza poprawę względem poprzedniego okresu.
Polacy nadal inwestują w dobra trwałe
Jak wynika z danych GUS, sprzedaż detaliczna w czerwcu 2025 r. wzrosła o 2,2 proc. rdr. Komentując dane, Konfederacja Lewiatan wskazuje, że Polacy nadal inwestują w dobra trwałe, co może świadczyć o odbudowie oszczędności i lepszych nastrojach konsumenckich. Zauważono też wzrost wydatków na odzież i mniejszy popyt na żywność, co eksperci łączą z sezonem wakacyjnym i wyprzedażami.
11 osób nie wpuszczono do Polski na granicy z Niemcami
Straż Graniczna skontrolowała 21 lipca 9,4 tys. osób i 4,6 tys. pojazdów na przejściach z Niemcami. 11 osobom odmówiono wjazdu – głównie Syryjczykom i Rosjanom bez wymaganych dokumentów. Jeden obywatel Korei Południowej został zatrzymany za próbę nielegalnego przekroczenia granicy w Kołbaskowie. Od 7 lipca, czyli od przywrócenia kontroli, odprawiono już 157 tys. osób i 70 tys. pojazdów.
IMGW ostrzega przed burzami i ulewami w północnej Polsce
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami w ośmiu województwach, w tym warmińsko-mazurskim, podlaskim, zachodniopomorskim i lubuskim. W niektórych regionach mogą wystąpić intensywne opady deszczu (do 60 mm), wiatr o prędkości do 80 km/h oraz grad. Alerty obowiązują do wtorkowego wieczora.
Trump ponownie wycofuje USA z UNESCO
Według amerykańskich mediów, prezydent Donald Trump podjął decyzję o wyjściu USA z UNESCO. Biały Dom zarzuca organizacji wspieranie „kultury woke”, faworyzowanie Palestyny i Chin oraz działania antyizraelskie. Trump już raz wycofał USA z UNESCO w 2017 roku. Do organizacji USA powróciły za kadencji Joe Bidena w 2023 roku.
na zdjęciu: Funkcjonariusz ukraińskich służb obok bramy Ławry Peczerskiej w Kijowie, fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Red.
Inne tematy w dziale Polityka