Koniec epoki w Polsacie. Zygmunt Solorz odwołany

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Cyfrowy Polsat poinformował o rewolucyjnych zmianach we władzach spółki. Z funkcji prezesa zarządu odwołany został Mirosław Błaszczyk, a jego miejsce zajął Andrzej Abramczuk. Jednocześnie odwołano Zygmunta Solorza ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej spółki – jego miejsce zajmie Daniel Kaczorowski.

Jak poinformowała spółka w komunikacie giełdowym, decyzje te zostały podjęte przez TiVi Foundation – fundację z siedzibą w Rugell w Liechtensteinie, która jako akcjonariusz posiada osobiste uprawnienia do powoływania i odwoływania zarówno prezesa zarządu, jak i przewodniczącego rady nadzorczej. To właśnie ta fundacja posiada 62 proc. akcji Cyfrowego Polsatu, co daje jej ponad 70 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Kim są nowi liderzy Polsatu?

Nowy prezes Cyfrowego Polsatu, Andrzej Abramczuk, to doświadczony ekspert z ponad 25-letnim stażem w doradztwie dla podmiotów z sektora telekomunikacyjnego i mediów. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wspierał największe transakcje na rynku mediów i telekomunikacji w Polsce.


Daniel Kaczorowski, nowy przewodniczący rady nadzorczej, to radca prawny z ponad 25-letnim doświadczeniem, zdobytym w międzynarodowych kancelariach prawnych – w większości przypadków jako partner lub wspólnik.

Kulisy konfliktu o sukcesję

Zmiany te wpisują się w trwający od wielu miesięcy konflikt o kontrolę nad imperium Zygmunta Solorza – jednego z najbogatszych Polaków i założyciela Polsatu. Jak przypomina Money.pl, spór między miliarderem a jego dziećmi ujawnił się we wrześniu 2024 roku, gdy „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że trójka potomków Solorza wysłała ostrzeżenia do menedżerów kluczowych spółek należących do holdingu. Ich zdaniem działalność niektórych osób w otoczeniu biznesmena zagrażała interesom firm, w tym także strategicznym dla państwa.

Konflikt szybko przeniósł się do sądu w Liechtensteinie, który zdecydował o ustanowieniu kuratora w TiVi Foundation i Polkomtel Foundation – fundacjach kontrolujących większościowe udziały w spółkach imperium Solorza. Jednocześnie sąd zawiesił uprawnienia samego Solorza do powoływania członków organów zarządzających tych fundacji.

Solorz kontra dzieci

W maju 2025 roku portal Wirtualnemedia.pl poinformował, że sąd w Liechtensteinie stanął po stronie dzieci miliardera, oddalając pozew Zygmunta Solorza, który próbował zakwestionować ważność zmian w statucie TiVi Foundation dokonanych latem 2024 roku. Solorz zapowiedział apelację. – Apelacja od wyroku pierwszej instancji została złożona 18 czerwca. Sam wyrok jest nieprawomocny, nieostateczny i niewykonalny. Sam z siebie nie stworzył żadnej nowej sytuacji prawnej – komentował w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Radosław Kwaśnicki, doradca Solorza.


Jego zdaniem w spółce „nie zaszły żadne zmiany”, a informacje medialne sugerujące odmienny stan rzeczy „można włożyć między bajki, bo tam jest ich miejsce”.

Wtorkowe zmiany w Cyfrowym Polsacie przeczą jednak tej narracji. Po raz pierwszy od dekad Polsat – fundament medialnego imperium Solorza – przechodzi w ręce ludzi formalnie spoza jego najbliższego otoczenia. Symbolicznie może to oznaczać koniec epoki, w której jeden człowiek sprawował niemal niepodzielną kontrolę nad jedną z największych prywatnych grup medialno-telekomunikacyjnych w Europie Środkowej.

Oto 5 rzeczy, których dowiedziałeś się z tego artykułu:

  • Zygmunt Solorz został odwołany ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu
  • Nowym prezesem zarządu spółki został Andrzej Abramczuk
  • Decyzję o zmianach podjęła TiVi Foundation z Liechtensteinu,
  • Zmiany we władzach spółki to część większego konfliktu sukcesyjnego
  • Sąd w Liechtensteinie stanął po stronie dzieci Solorza

red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (40)

Inne tematy w dziale Kultura