Liceum
Liceum
mariuszsek mariuszsek
42
BLOG

„Szkoła jako miejsce spotkania – o relacjach, nauce i wartościach w Liceum Sióstr Nazareta

mariuszsek mariuszsek Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
Nasza oferta skierowana jest do dziewcząt, które są otwarte na rozwój w wielu aspektach – naukowym, społecznym i duchowym. Szukamy uczennic, które pragną rozwijać swoje talenty, są zaangażowane i gotowe świadomie podejść do procesu nauki. Chcemy, aby z naszą pomocą odkrywały swój własny potencjał i jako absolwentki naszej szkoły śmiało sięgały po swoje marzenia.  

Redakcja: Jakie są główne powody, dla których współcześni rodzice i uczennice wybierają Liceum Sióstr Nazaretanek?

 Siostra Lidia: Powody są różne. Jednym z nich jest poszukiwanie dla swoich córek szkoły, która zapewni im solidne wykształcenie. Innym zapewnienie środowiska dla wzrostu wiary i chrześcijańskich wartości. Rodzice często chcą po prostu bezpiecznego miejsca i przestrzeni, gdzie dziewczęta będą mogły się rozwijać, odkrywać swoje talenty, tworzyć piękne relacje, uczyć się odpowiedzialności.

 Redakcja: Jakie profile oferuje szkoła?

 Siostra Lidia: W naszej szkole mamy dwie ścieżki edukacyjne: klasy ogólne oraz klasy matury międzynarodowej IB DP (III-IV LO), poprzedzone autorskim programem wstępnym opartym na wymaganiach polskiej podstawy programowej, tzw. pre-IB (I-II LO). Nie ma klas profilowanych. Każda uczennica indywidualnie wybiera przedmioty rozszerzone, dostosowując je do swoich zainteresowań i planów na przyszłość. Wiemy, jak trudno młodym osobom w tym wieku jednoznacznie określić swoje zainteresowania.  Chcemy dać dziewczętom czas na lepsze poznanie swoich mocnych stron i potencjału naukowego, aby w pełni wykorzystać ich możliwości. Dlatego nasze uczennice decyzję o rozszerzeniach podejmują pod koniec pierwszej klasy.

 Redakcja: Co w praktyce oznacza, że szkoła jest katolicka?

 Siostra Lidia: Fundamentem codziennego życia naszej szkoły są wartości chrześcijańskie, co przejawia się między innymi we wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i otwartości na potrzeby innych. W szkole mamy kaplicę, otwartą zawsze dla każdego. Jako wspólnota szkolna uczestniczymy we Mszy świętej w każdy pierwszy piątek miesiąca oraz podczas innych ważnych wydarzeń. Uczennice mają możliwość osobistej formacji podczas rekolekcji, dni skupienia, a także poprzez zaangażowanie się w Duszpasterstwo Młodzieży Nazaretańskiej.

 Redakcja: Do kogo kierujecie swoją ofertę?

 Siostra Lidia: Nasza oferta skierowana jest do dziewcząt, które są otwarte na rozwój w wielu aspektach – naukowym, społecznym i duchowym. Szukamy uczennic, które pragną rozwijać swoje talenty, są zaangażowane i gotowe świadomie podejść do procesu nauki. Chcemy, aby z naszą pomocą odkrywały swój własny potencjał i jako absolwentki naszej szkoły śmiało sięgały po swoje marzenia.

 Redakcja: Co daje uczennicom noszenie mundurków?

 Siostra Lidia: Mundurki to coś więcej niż codzienny strój – są symbolem wspólnoty, równości i tożsamości szkolnej. Dzięki nim dziewczęta mogą skupić się na nauce i relacjach, nie przejmując się presją związaną z wyglądem. Rano mogą zaoszczędzić sporo czasu, nie martwiąc się, co na siebie włożą. ???? Mundurki wzmacniają poczucie przynależności do społeczności, w której obowiązują wspólne wartości i wzajemne wsparcie.

 Redakcja: Czym różni się szkoła żeńska od koedukacyjnej?

 Siostra Lidia: Szkoła żeńska daje dziewczętom przestrzeń do pełnego rozwoju, bez dodatkowej presji, rywalizacji z chłopcami. W takim środowisku dziewczęta mogą swobodnie wyrażać siebie, odkrywać swoje mocne strony i rozwijać się w atmosferze wsparcia. Dużo łatwiej jest im skupić się na nauce, przez co osiągają lepsze wyniki. W takim środowisku tworzą się też piękne przyjaźnie. 

 Redakcja: Czy młodzież dzisiaj jest otwarta na wartości?

 Siostra Lidia: Zawsze młody człowiek pyta i szuka odpowiedzi, a potem wybiera. Zdarza się, że błądzi. Najważniejsze, by odkrył prawdę. Jeśli się nią zachwyci, pójdzie za nią. W naszej szkole towarzyszymy uczennicom w stawianiu pytań, szukaniu odpowiedzi i wybieraniu wartości.

 Redakcja: Jakie dodatkowe inicjatywy oferuje szkoła, by wspierać rozwój uczennic?

 Siostra Lidia: Jest ich wiele, wymienię niektóre. Prowadzimy warsztaty dziennikarskie w nowoczesnym studiu nagrań, które od roku istnieje w naszym budynku. Dziewczęta tworzą podcasty, audycje radiowe, a nawet nagrywają nasze szkolne wiadomości. Zapraszam do ich obejrzenia na szkolnym Facebooku. Realizujemy cztery projekty:Przyjaciel Jezusa, Obywatelki świata, Kobiety w nauce oraz Ludzie z pasją. Zapraszamy wyjątkowe osoby – dyplomatów, dziennikarzy, naukowców, podróżników, entuzjastów życia. Organizujemy wymiany międzynarodowe z Japonią, Niemcami i Węgrami, a także dzięki współpracy z katolicką fundacją, umożliwiamy uczennicom udział w rocznym stypendium w USA. Mamy też szkolny klub debatancki, który może się poszczycić wieloma wygranymi debatami. Nasze uczennice uczestniczą w różnych formach wolontariatu. 

 Redakcja: Gdyby siostra miała jednym zdaniem zachęcić do wyboru Waszej szkoły, co by powiedziała?

 Siostra Lidia: „Przyjdź i zobacz” Ewangelia według św. Jana 1,46 ????

 Redakcja: Jakie są warunki przyjęcia do szkoły? Czy trudno się dostać?

 Siostra Lidia: O przyjęciu do szkoły decyduje rozmowa rekrutacyjna. Ważne jest, by kandydatka chciała dołączyć do naszej społeczności i była otwarta na rozwój. Każdą traktujemy indywidualnie - nie narzucamy sztywnych progów punktowych. Szczegółowe informacje znajdziecie na naszej stronie internetowej www.nazaretanki.edu.pl

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę.

 Siostra Lidia: Ja również dziękuję. Jeśli chcecie nas poznaći zobaczyć, jak wygląda życie w naszej szkole, zapraszam na dni otwarte – 8 marca i 5 kwietnia 2025 r., ulica Czerniakowska 137. Wtedy też odbędą się egzaminy z języka angielskiego do klas pre-IB. Czekamy na Was!

mariuszsek
O mnie mariuszsek

Piszę to co widzę

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo