MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
84
BLOG

Zawodowe koszty męskiej depresji

MarketNews MarketNews Społeczeństwo Obserwuj notkę 1
Koszty dotyczące zawodowej absencji osób w wieku 35-49 lat, spowodowanej depresją, wynoszą zależnie od roku od 1 mld zł do 2,6 mld zł.

Ilość dni nieobecności w pracy, to ponad 1,5 mln w 2021 r. Podobnie było w 2022 r.

- Depresja mężczyzn jest zjawiskiem trudniejszym niż depresja kobiet, ponieważ mężczyźni nie sięgają tak często po opiekę zdrowotną - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr nauk o zdrowiu Anna Kaźmierczak-Mytkowska, specjalista psychologii klinicznej, dyrektor medyczny ds. dzieci i młodzieży Centrum CBT. - W związku z tym dużo później otrzymują diagnozę, dużo później otrzymują też informację, jak mogą pomóc sobie w optymalizacji własnego funkcjonowania.


Depresja męska jest często przykrywana poczuciem bycia nadmiernie obciążonym obowiązkami, ale też niepokojem tłumaczonym złością i agresją, a przez to w małym stopniu przypomina obraz klasycznej depresji.

Zaburzenie koncentracji zdecydowania obniża efektywność mężczyzn w pracy zawodowej. Statystyki pokazują, że trudności w koncentracji uwagi i planowaniu wysiłku intelektualnego obniżają efektywność mężczyzn o ok. 20%.

Depresja jest powodem absencji w pracy i licznych zwolnień lekarskich. Obliczenia obciążeń systemu opieki zdrowotnej i usług społecznych liczone są w miliardy złotych.

- Stabilizacja warunków pracy, ale też zwrócenie uwagi pracodawców na objawy męskiej depresji wydają się ogromnie ważne przy ograniczaniu kosztów ponoszonych także przez biznes – komentuje dr Anna Kaźmierczak-Mytkowska z Centrum CBT.

MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo