MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
60
BLOG

Jak szukać pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży

MarketNews MarketNews Społeczeństwo Obserwuj notkę 1
Sytuacja kryzysu emocjonalnego, obecności objawów smutku, lęku i drażliwości przy jednoczesnym wycofywaniu się z kontaktów z rówieśnikami budzi uzasadniony niepokój rodziców.

Dorośli szukają pomocy ze strony opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.


Nie każda sytuacja, gdy pojawiają się objawy lęku, smutku oznacza poważne objawy chorobowe. Czas dorastania jest okresem bardzo intensywnych zmian na poziomie poznawczym i emocjonalnym. Wiele trudności związanych jest z adaptacją do sytuacji.

- Naturalna jednak wydaje się potrzeba konsultacji, aby zdecydować jaki tok działania przyjąć - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr nauk o zdrowiu Anna Kaźmierczak-Mytkowska, specjalista psychologii klinicznej, dyrektor medyczny ds. dzieci i młodzieży Centrum CBT. – W takiej sytuacji warto zauważyć, że choć mamy wielu psychologów, to jednak nieliczni specjalizują się w opiece nad dziećmi i młodzieżą, a także nie każdy z nich ma doświadczenie diagnostyczne.

Konsultacje potrzebne są dzieciom i ich rodzicom, tego powinni oczekiwać opiekunowie dzieci i młodzieży. Opieka i współpraca rodziców jest bardzo ważna. Natomiast szukanie psychologa czy terapeuty-diagnosty jest trudne, ceny za godzinną konsultację poszybowały, okres oczekiwania na wizytę wydłużył się do miesięcy.

- Ważne jest, aby wybierać to miejsce konsultacji, w którym pracują profesjonaliści skupieni w zespole, a stosują metody uznane za skuteczne, a ta skuteczność stwierdzona jest w badaniach naukowych – wyjaśnia dr Anna Kaźmierczak-Mytkowska z Centrum CBT. - Pomocy powinniśmy szukać w centrach zdrowia psychicznego, w poradniach zdrowia psychicznego oraz ośrodkach pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej w ramach NFZ. Jeśli chodzi o działalność komercyjną, to zdecydowanie łatwiej jest znaleźć adekwatną opiekę w centrach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo