MarketNews24
MarketNews24
MarketNews MarketNews
5510
BLOG

Właściciele fotowoltaiki będą do niej dopłacać?

MarketNews MarketNews Gospodarka Obserwuj notkę 9
Prosumenci, którzy w ostatnich dwóch latach przyłączyli swoje instalacje fotowoltaiczne do sieci, od 1 lipca 2024 r. przejdą na nowy system rozliczania godzinowego sprzedaży energii elektrycznej.

Zamiast średniomiesięcznych stawek będą mieć te stawki zależne od godziny w jakiej wprowadzą energię do sieci.

- Niestety, oznacza to dla nich spadek przychodów ponieważ w tych godzinach, w których instalacje fotowoltaiczne generują najwięcej prądu, mamy też już wyraźne spadki cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, związane z tym, że mamy dużo „zielonego prądu” – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.


To będzie skutkować z czasem decyzjami prosumentów o kupowaniu magazynów energii, ponieważ ceny mogą już nam spadać do ujemnych. 

W przyszłości będziemy albo dopłacać do oddawania energii elektrycznej, albo będziemy powstrzymywać generację z własnej instalacji fotowoltaicznej, albo będziemy tę energię magazynować. I ta ostatnia opcja będzie coraz popularniejsza.

- Ceny magazynów energii spadają, co może stymulować rosnący popyt, który już widać bardzo wyraźnie na rynku prosumenckim – komentuje B.Derski.

MarketNews
O mnie MarketNews

W MarketNews24 codziennie emitujemy depesze z najważniejszymi informacjami z rynku, które można obejrzeć, przeczytać i usłyszeć. Pracuje dla nas zespół doświadczonych reporterów i dziennikarzy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka