Jan Herman Jan Herman
174
BLOG

Intryga a dobrostan

Jan Herman Jan Herman Polityka Obserwuj notkę 0

 

Gorączka polityczna weszła ostatnio w fazę wyważania między intrygą a dobrostanem. Cóż to za stan?
Intrygą nazywa się umyślne i skryte działanie uczestnika jakiegoś „rynku” w celu pokrzyżowania zamiarów, zaskoczenia lub wprowadzenia w błąd innych uczestników. Stosuje się w tym celu mnóstwo sztuczek i „technik”, oddziałujących „nie wprost”, tylko poprzez wielopiętrowe skojarzenia, wciąganie „osób trzecich” czy „publiczności”. Intrygi stosuje się w biznesie, w relacjach między osobami bliskimi, w życiu towarzyskim, w miejscu pracy-zatrudnienia, no, i w polityce.
Dobrostan jest pojęciem używanym w rolnictwie i w medycynie, ale też niekiedy w ekonomii i polityce. Oznacza ono najszerzej rozumianą kondycję pojedynczego podmiotu-osoby albo całego gospodarstwa, ustroju. Jest powszechna życzeniowa zgoda co do tego, że dobrostan (jakikolwiek) powinien wzrastać, poprawiać się, rozwijać. Im dobrostan większy i lepszy – tym bogatszy ktoś, kto tego dobrostanu dogląda we własnym interesie.
Od Państwa oczekuje się, że jego – rozumiany jak powyżej – dobrostan będzie wzrastał i ulepszał się. Zaś od obszaru Polityki – że jeśli już ucieka się do intryg, to na rzecz wzrastania dobrostanu kraju, którym ta Polityka, z Państwem jako narzędziem – zawiaduje.
A jednak dziś mamy do czynienia z rozbiciem „dobrostanowych interesów politycznych” na drobne kryształki (a czasem, zamiast kryształków, mamy zwykłe, ordynarne podróby).
Po szczegóły – odsyłam do codziennych serwisów i jeszcze bardziej codziennych (cominutowych) komentarzy. Media są nimi do spodu wypełnione.
Nie podoba mi się kraj, w którym rządzi intryga. Nie podobają mi się intrygi, które działają na szkodę dobrostanu mojego kraju.
Dziś tyle.
Jan Herman
O mnie Jan Herman

...jaki jestem - nie powiem, ale poczytaj blog... Więcej o mnie znajdziesz w książce Wł. Pawluczuka "Judasz" (autor mnie nie zna, ale trafił w sedno). O czym jest ta książka? O zmaganiu się człowieka z własnym losem, wiecznością, z Panem Bogiem. O miłości, zdradzie, rozpaczy i ukojeniu. Saszka, prosty chłopak z białoruskiej wioski, po rewolucyjnej zawierusze, podczas której doświadczył wszystkiego, wraca w rodzinne strony i próbuje żyć tak jak inni. Ale kiedy spotyka samozwańczego proroka Ilię, staje się jego najwierniejszym uczniem i apostołem... Opowieść o ludzkich głodach - seksualnym i religijnym - o związkach erotyki i polityki, o tłumionej naszej prawdziwej naturze, o nieortodoksyjnej, gnostyckiej i prawosławnej religijności, tajemnicy i manipulacji wreszcie.................................................... UWAGA: ktokolwiek oczekuje, że będę pisał koniecznie o sprawach, które są "na tapecie" i konkurował na tym polu ze znawcami wszystkiego - ten zabłądził. Piszę bowiem dużo, ale o tym najczęściej, co pod skorupą się dzieje, a widać będzie za czas jakiś.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka