maximilianpiekut maximilianpiekut
906
BLOG

Warsaw-Beijing Forum, czyli jak idea zmienia się w rzeczywistość

maximilianpiekut maximilianpiekut Rozmaitości Obserwuj notkę 1

 

W dniu wczorajszym miał początek pierwszej części Warsaw-Beijing Forum “Youth For Business”. Jest to 7 dniowa dwustronna wymiana studencka.  Pierwsza część odbywa się w Warszawie (5.05 do 11.05), podczas której 15 studentów z China University of Political Science and Law będzie miało okazję poznać Polskę, w szczególności polski system prawny, uwarunkowania ekonomiczne, historię oraz kulturę. 

Natomiast we wrześniu 2014 roku to studenci Uniwersytetu Warszawskiego będą mieli okazję podczas tygodniowego pobytu w Pekinie poszerzyć swoją wiedzę na temat Państwa Środka. Organizatorem Forum jest Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin, funkcjonujące na Uniwersytecie Warszawskim. 

Projekt ten jest małym krokiem, ale niezwykle ważnym w szerzeniu wiedzy na temat Państwa Środka w Polsce, a także do promocji naszego kraju w Chinach. Jako koordynator Pekińskiej części wydarzenia miałem przyjemność wziąć udział w spotkaniu studentów jadących do Polski. O ile członkowie Koła Naukowe Prawa i Gospodarki Chin mają duże pojęcie o Państwie Środka, o tyle studenci chińscy nie wiedzą zbyt wiele na temat Polski. Ich główne skojarzenia z Polską to bursztyn, Chopin oraz Marie Curie-Skłodowska. Nie zmienia to faktu, że byli bardzo podekscytowani możliwością wyjazdu do Polski. W spotkaniu, o którym mowa wziął udział wice-dziekan szkoły prawa China University of Political Science and Law, który w swoim krótkim przemówieniu zwrócił uwagę, że dla Chińczyków głównymi krajami zainteresowania, jeśli chodzi o wyjazdy naukowe były Stany Zjednoczone, Anglia oraz Niemcy. W ten sposób podkreślił, że wyjazd do Polski dla chińskich studentów to szansa na zdobycie innej perspektywy oraz wyróżnienie się na tle swoich rówieśników.

Wracając jednak do samego projektu i jego organizatorów, chciałbym podkreślić znaczenie tego projektu. Gdyby nie ten projekt, studenci chińscy nigdy w Polsce by się nie pojawili, co więcej projekt ten jest zupełnie oddolną inicjatywą studentów, w całości zorganizowany dzięki poświeceniu własnego czasu. Miło jest patrzeć, kiedy idea nabiera materii i staje się rzeczywistością. Z tego miejsca chciałbym podziękować zespołowi Koła Naukowego Prawa i Gospodarki Chin, który dzięki ciężkiej pracy urzeczywistnił tę ideę. Nie wiem na ile studenci organizujący ten projekt zdają sobie sprawę, jak praca nad tym projektem pozwoliła im się rozwinąć oraz czy wiedzą jaki kawał dobrej roboty zrobili dla promocji Polski w Chinach. 15 studentów oraz 3 wykładowców przyjeżdzających do Polski posłużą jako most dla budowania dalszej współpracy między uczelniami, studentami, a w przyszłości może nawet ekonomicznej współpracy. Po powrocie te osoby będą opowiadać o tym, co zobaczyły i przekazywać zdobytą wiedzę dalej, a iskra zainteresowania Polską nie skończy się na tygodniowym pobycie.

Mamy zwyczaj w Polsce narzekać na stan edukacji, jednak inicjatywa studentów i współpraca z uniwersytetem pozwoliła zrealizować projekt na poziomie najlepszych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, bez posiadania takich środków jakimi dysponują te uczelnie. Na tydzień Uniwersytet Warszawski zamienił się w polski Harvard, a ja mam nadzieję, że to również początek czegoś większego. Projekt ten powinien stać się inspiracją dla innych oraz dowodem na to, że jeśli ma się pomysł i zaparcie to Polak potrafi. Takich inicjatyw potrzeba nam więcej, a rolą uniwersytetów jest wspieranie studentów w ich innowacyjnych pomysłach.

Tydzień temu pisałem o tym jak bardzo jesteśmy spóźnieni w Chinach i jak bardzo potrzeba nam specjalistów od Państwa Środka. Uczestnicy
Warsaw-Beijing Forum zdobędą namiastkę tej wiedzy, będą mieli zobaczyć Pekin na własne oczy, a po powrocie będą mogli dalej rozwijać swoją ciekawość na temat kraju, który jest drugą światową gospodarką. Dla nich jest ogromna szansa, aby zaistnieć na rynku pracy, czy w świecie biznesu. Każdy wie już, że Chin nie można ignorować, a znajomość angielskiego nie wystarcza. Wiedza sinologiczna i znajomość języka mandaryńskiego nabiera wartości praktycznych, a ten projekt powinien pokazać uczestnikom wartość ekonomiczną tej wiedzy.

 Pierwsza edycja projektu jest w trakcie, a ja mam nadzieję, że jest to pierwsza z wielu edycji i z każdym rokiem Warsaw-Beijing Forum będzie nabierało większego znaczenia i będzie realizowało swój cel.

 

 

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości