Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
40 obserwujących 1587 notek 2706039 odsłon
Piotr Piętak, 6 października 2017 r.

BBN contra MON

1297 73 0 A A A

Konflikt między szefem BBN P. Solochem i  ministrem MON A. Macierewiczem przypomina zabawę kota z myszką. Kotem jest A. Macierewicz – myszką, P. Soloch. Jest to jednocześnie konflikt miedzy konformistą, który w  swoim życiu zawodowym nigdy nie podjął żadnej decyzji, którego funkcjonowanie uzależnione jest całkowicie od podległego mu personelu, który doskonale wie, że ich szef jest uzależniony od informacji i wiedzy którą mu współpracownicy dostarczają i dlatego nim manipuluje jak chcą i kiedy chcą , a totalnym antykonformistą, który powołał do życia KOR i który od samych początków swej działalności politycznej wie, że kto ma informację, kto nią potrafi manipulować, ten ma władzę i  pojedynki polityczne wygrywa.

Jest to konflikt wreszcie między legendą opozycji demokratycznej a szarym urzędnikiem. Jest to konflikt silnej osobowości z kimś kto osobowości w ogóle nie ma. Jest to jednocześnie konflikt, który osłabia nasza wiarygodność w oczach naszych wojskowych sojuszników i dowództwa NATO i tylko dlatego pozwoliłem sobie na tą wstępną, brutalna ocenę szefa BBN i ministra A. Macierewicza. Zarówno z jednym jak i z drugim przez kilka lat współpracowałem i moje oceny są oparte o obserwacje i doświadczenie. A. Macierewicz jest absolutnie przekonany, że jest zbawcą Ojczyzny, że swoimi reformami zbawia Polskę, że ten kto mu się przeciwstawia jest jej wrogiem. P. Soloch broni swojej kariery, etatu i co miesięcznej pensji.

Pierwszy jest przekonany, że jest Tarczą Antyrosyjską, i  mimo, że jego reformy odtwarzające w Polsce strukturę szlacheckiego pospolitego ruszenia pasują do XXI wieku jak pięść do nosa, uważa się – zgrozą wieje – za nowoczesnego ministra MON . Drugi nic nie uważa, bo poglądów na ten temat nie ma, a jako szef BBN powinien je mieć. Pierwszy wszystkie konflikty, które rozgrywają się w rządzie rozprowadza jak stary i znudzony pokerzysta; kiedy minister Streżyńska sprzeciwia się jego zakusom w sprawie wojny hybrydowej, minister A. Macierewicz natychmiast konflikt z BBN wycisza. To jeden z wielu przykładów. Szef  BBN nie podejmuje żadnej gry, ponieważ po pierwsze nie wie jakie będzie stanowisko w danej sprawie J. Kaczyńskiego a po drugie wie, że w zależności od relacji na linii prezydent prezes, stanowisko jego przełożonego w poniedziałek rano  będzie pozytywne, a po południu – po rozmowie z prezesem - negatywne.

By skutecznie przeciwstawić się A. Macierewiczowi, P. Soloch musiałby podejmować decyzje ryzykując swoja karierę polityczną do czego jest psychologicznie niezdolny i dlatego powinien jak najszybciej zrezygnować ze stanowiska szefa BBN. Dla dobra kraju, jakby powiedział A. Macierewicz. I dla dobra zarówno prezydenta jak i PiS. Wszystkie polemiki na linii BBN MON, kompromitują w tej chwili tylko i wyłącznie BBN, którego struktura nie została – po objęciu władzy przez prezydenta A. Dude –  zmieniona. Przypomnijmy, że w zarządzeniu z 2012 roku prezydent Komorowski dokonał reorganizacji BBN łącząc  Departament Organizacyjno– Prawny z Departamentem Bezpieczeństwa Pozamilitarnego w jeden Departament Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego  co wprowadziło kompletny bałagan w funkcjonowaniu BBN i było jedną z przyczyn błędnych decyzji podjętych przez ministra Solocha. Co ma wspólnego Prawo z Bezpieczeństwem Pozamilitarnym? Nic. Łączenie departamentów o odmiennych funkcjach to szkolny błąd, o czy szef BBN wie doskonale. Dlaczego więc nie doprowadził do powtórnego ukonstytuowania się Departamentu Prawnego, który w każdej jednostce administracyjnej jest jądrem jej funkcjonowania?  To, że gajowy i jego ludzie o tym nie wiedzieli nie powinno nas dziwić. Ci ludzie nic nie wiedzieli. P. Soloch powinien o tym wiedzieć, bo był świadkiem reorganizacji MSWiA w latach 2005 – 2007.

 Piotr Piętak

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Proszę Pana Nie poszedłem na pogrzeb mojego przyjaciela, ponieważ był on także przyjacielem...
  • A. Macierewicz
  • to po kiego grzyba ten h...komentarz

Tematy w dziale Polityka