36 obserwujących
153 notki
2782k odsłony
  396   0

Instytucjonalna rusyfikacja Polski

Polska, Rosja - dwie siostry, tak się kiedyś napisało A. Mickiewiczowi, który jest dla Polaków symbolem patriotyzmu i walki z Rosją. Jak to się dzieje, że ci, którzy werbalnie walczą z Rosją jak lwy, kulturowo są jej niewolnikami? Przypominają mi się dzisiaj liczne dyskusje z A. Macierewiczem, który Rosji nienawidził, który - gdy moja koleżanka na przyjęciu zaśpiewała piosenkę Wysockiego - zaprotestował gwałtownie; jak można w polskim domu śpiewać rosyjskie utwory, przecież jest tyle pięknych polskich pieśni! Zawsze gdy dyskutowałem z A. Macierewiczem o Rosji, miałem wrażenie, że on nic o niej nie wie, że dla niego Rosja to tylko kozak (pijany) który bije nahajką polskich patriotów.

Dla dzisiejszych władców Polski cały okres Rosji między 1864 - 1917 sprowadzał się do wprowadzenia na terenie Polski stanu wyjątkowego i represji wobec polskich patriotów. Według A. Macierewicza i J. Kaczyńskiego Rosja to pustynia kulturowa i nic więcej.

O wielkie dziełach kultury filozoficznej Rosji z przełomu XIX i XX wieku, nawet nie słyszeli - gdy raz powiedziałem, że ostatnie wielkie dzieło teologiczne w Europie napisał rosyjski filozof W. Sołowjow to Antek się na mnie obraził i żeby załagodzić sytuacje dorzuciłem: "wiesz na łożu śmierci przeszedł na katolicyzm" - odpowiedź A. Macierewicza była szokująca - "to znaczy Piotrku, że nie był Rosjaninem". Dokładnie tak samo myślał Dostojewski i Katkow - najwięksi wrogowie Polski i katolicyzmu. Rosjanin, który przechodzi na katolicyzm przestaje być Rosjaninem. Dzisiejszy PiS przeprowadza w Polsce reformy dokładnie według schematów rosyjskich szowinistów - likwiduje niezależne sądownictw, tworzy nową wersję historii Polski, wznieca nastroje wrogości wobec "obcych", a przede wszystkim uważa, że to państwo inicjuje wszelkie zmiany, że to państwo pobudza społeczeństwo do działania.

Ta ostatnia supozycja o przewadze państwa nad społeczeństwem - najklarowniej wyrażana przez prezesa PiS - jest kalką filozofii politycznej Rosji.W tradycji europejskiej państwo było emanacja społeczeństwa obywatelskiego. W tradycji Rosji i praktyce politycznej PiS - to społeczeństwo obywatelskie powstaje w wyniku akcji państwa. Polska zmienia się w Azję. Polska zmienia się w Rosję. 

Piotr Piętak

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka