Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
41 obserwujących 1583 notki 2698454 odsłony
Piotr Piętak, 11 października 2017 r.

A. Macierewicz contra Putin = VI rozbiór Polski

2102 62 0 A A A

Od dłuższego czasu minister MON A. Macierewicz coraz więcej miejsca w swoich przemówieniach poświęca wojnie  informacyjnej , w licznych wystąpieniach przypomina, że Rosja prowadzi tą wojnę cały czas i że tzw. cyberprzestrzeń stała się współczesnym polem bitwy na którym nasz odwieczny wróg odnosi same sukcesy. 7 września 2017 roku A. Macierewicz w wystąpieniu w Krakowie na sympozjum poświęconym cyberbezpieczeństwie, stwierdził m.in., że Rosja dysponuje całymi fabrykami trolli, którzy „prowadzą na masową skalę operacje informacyjne, czy lepiej powiedzieć, dezinformacyjne, zaplanowane m.in. przez rosyjski wywiad”. Dodał, że te grupy osób są w mediach społecznościowych wspierane przez boty, czyli programy dystrybuujące wcześniej przygotowany przekaz. Wśród przykładów ataków w cyberprzestrzeni minister obrony podał: paraliż stron internetowych parlamentu, ministerstw i banków w Estonii 2007 r., ataki hakerskie przed i podczas szczytu NATO w Warszawie, działania rosyjskich hakerów przeciw elektrowniom w amerykańskim stanie Vermont oraz północnokoreańskiej grupy Lazarus, która próbowała zdestabilizować globalny system finansowy. Wspomniał też o wirusie „Pietia”, który wywołał szkody na Ukrainie oraz o działaniach rosyjskich hakerów podczas niedawnego referendum w Katalonii. Do tej listy warto dodać wczorajszy atak hakerów północnokoreańskich – przeszkalanych przez rosyjskich specjalistów -  na komputery południowokoreańskiego cyberdowództwa wojskowego i wykradzeniu przez nich tajnych danych.

Zagrożenia ze strony  rosyjskiej cyber armii trolli i hakerów Putina powinny napotkać zdecydowane działanie państw NATO – stwierdza A. Macierewicz, który zapowiada zorganizowanie w ciągu dwóch lat jednostkę cybernetyczna w ramach wojska polskiego liczącą 1 tys. żołnierzy.  Jest to  - zdaniem specjalistów – finansowe, organizacyjne i intelektualne szaleństwo. Wyrzucanie pieniędzy w błoto. W licznych wystąpieniach A. Macierewicza nie pojawia się pytanie kluczowe dla prowadzenia wojny – lub obrony – informacyjnej z Rosją. Pytanie to brzmi – dlaczego  Rosja jest tak skuteczna w wojnie informacyjnej, dlaczego odnosi same sukcesy? Bez próby odpowiedzi na to pytanie  - a raczej prób, dyskusji na ten temat – wszelkie działania w cyberprzestrzeni wymierzane w rosyjskich hakerów i trolli pozostaną bezskuteczne. Pierwsza informacja niezbędna aby czytelnik zrozumiał problem, który omawiam brzmi: cała infrastruktura Internetu zbudowana jest  przez informatyków z tzw. Ruchu Wolnego Oprogramowania, który przez lata za darmo dostarczali nam narzędzi do obsługiwania sieci. Informatycy z RWO to przede wszystkim fanatycy systemu Linux i tzw. języków skryptowych w których programuje się wirusy i boty.

Otóż przygotowując się do  do wywołania „wojny informacyjnej” byłym krajom socjalistycznym czyli także Polski, Rosja przeprowadziła radykalna reformę nauczania informatyki w liceach.  Putin jest człowiekiem oświeconym i otoczonym najwybitniejszymi doradcami w kwestii informatyzacji kraju i funkcjonowania Internetu. Od 2007 roku premier Putin zachęcał- administrację rosyjską do korzystania z „wolnego oprogramowania” (open-source), a Leonid Reiman, rosyjski minister komunikacji, ogłosił już w 2007 r. – po ataku nie do końca udanym na Estonie -  że do 2009 roku na wszystkich szkolnych komputerach zostanie zainstalowany rosyjska wersja Linuksa (sztandarowy produkt „wolnego oprogramowania”).


28 grudnia 2010 roku premier Rosji Putin podpisał przejście informatycznych systemów administracji państwowej, bazujących na systemie operacyjnym  Windows, na system Linux. Jednocześnie 60 tysięcy nauczycieli informatyki w Rosji otrzymało CD z dystrybucją Linuxa i jest zobowiązana na lekcjach informatyki nauczać uczniów podstaw funkcjonowania tego darmowego sytemu operacyjnego. Można podziwiać determinizm elity politycznej Rosji, która – na wzór reform Piotra I – chce z jednej strony odgórnie zmienić sposób funkcjonowania swojej administracji, z drugiej zaś uniezależnić się od monopolu informatycznego amerykańskiej firmy Microsoft. Reforma ta świadczy o przenikliwości rosyjskiego przywódcy i o jego doskonałej orientacji w skomplikowanych kwestiach społeczeństwa informacyjnego. Reforma ta umożliwiła w ciągu 10 lat na produkcję tysięcy trolli i hakerów. 10 lat, a nie dwóch. 

Jednak to nie koniec – wojna informacyjna to umiejętność manipulowania informacją jej fałszowanie. Rosjanie są w tym mistrzami, ponieważ cała historia Rosji i ZSRR tego ich nauczyła. Rosjanie to urodzeni manipulatorzy i urodzeni fachowcy od tworzenia wirtualnych rzeczywistości, które sa kamieniem węgielnym internetowej cywilizacji. Skąd te umiejętności? Podręczniki od teorii współczesnych mediów elektronicznych swój wykład zaczynają prawie zawsze od wyjaśnienia czym były wioski Potiomkina. Według historyków pod koniec XVIII wieku caryca Katarzyna Wielka postanowiła na własne oczy zobaczyć w jakich warunkach żyją chłopi.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • No właśnie dlaczego i czy pan w takim razie może sam sobie na to pytanie odpowiedzieć?
  • Dobry uczeń lewicy laickiej. Brawo Lisicki!!!!
  • Dokładnie tak jest jak pan mówi, tylko pytanie jest bez sensu - PiS - iory takie jak pan...

Tematy w dziale Polityka