U Arkadiusza
Polityka wewnętrzna i zagraniczna okiem pragmatyka.
8 obserwujących
20 notek
24k odsłony
1463 odsłony

Krótka analiza wyników wyborów.

Wykop Skomentuj24

Mecz wygrany, awans jest, więc można przejść do komentowania polityki. PiS wygrał wybory i będzie rządził samodzielnie, jeśli nie uzyska takiej pewności wprost z racji pozyskanych mandatów, to ten plan zrealizuje przez skuteczną politykę transferową z innych klubów parlamentarnych. Będzie to jednak kadencja trudniejsza, bo choć wygrana jest miażdżąca, to jednak trzeba brać pod uwagę, że społeczne oczekiwania w zakresie obietnic wyborczych, jakie Kaczyński złożył wyborcom. Część będzie trzeba wprowadzić w życie, nawet jeśli w Polsce zacznie pojawiać się kryzys ekonomiczny, bo w Niemczech jest już odczuwalny. Czy nas będzie jako państwo na to stać? Obecnie wszystko to udaje się robić dzięki popytowi wewnętrznemu i fiskalizmowi. Kiedy pierwszy z tych czynników osłabnie, to oczywiście będzie trzeba dokręcić podatkową śrubę, bo pieniędzy nagle nie przybędzie... PiS wygrał nie dzięki zręcznej polityce zagranicznej, czy sanacji państwa, całej administracji, czy sądownictwa, ale dzięki gospodarce. Partia i jej ludzie przyzwyczajeni do sprawowania władzy mogą stracić czujność i w takich warunkach o pojawienie się różnych afer nie będzie trudno. Kaczyński wszystkich nie przypilnuje... CBA nie złapie, a całego rynku medialnego też nie da się przebudować. Jeśli tego ostatniego nie zrobi na początku, to pod koniec kadencji nie będzie łatwo o poparcie wyborców.

Schetyna jest oczywiście przegranym tych wyborów, ale jednocześnie zysk z tego jest taki, że sam układał listy, więc choć w klubie będzie spokój. Trzeba będzie się rozliczyć z tych wyborów i pilnować, by koalicjanci nie zechcieli jednak zmienić przynależności klubowej na rzecz lewicy. Przeciwnikiem PO nie jest już tak bardzo PiS, ale rosnąca w siłę koalicja partii lewicowych, które odebrały Schetynie głosy. Trzeba będzie też zastanowić się nad kandydatem lub kandydatką na prezydenta, bo właśnie przeciwnik będzie tu robił wszystko, by pokazać, że może stanowić dla PO alternatywę, będąc jednocześnie wyrazistą i twardą opozycją, taka może być nowa reprezentacja lewicy w parlamencie. PiS będzie można także atakować z tych pozycji, kosztem PO. Szykuje się więc być może wojna między Schetyną a Czarzastym.

PSL- Kukiz, to formacja, która uzyskała zaskakująco dobry wynik w tych wyborach. Udział Kukiza w koalicji z Kosiniakiem- Kamyszem, szef PSL zyskał na tym układzie, bo jednak część dawnego elektoratu KUKIZ '15 zostało przy swoim liderze. Z tego wynika pewnie tak dobry wynik PSL-u. Ludzie, którzy weszli z list tej partii z dawnym trybunem ludowym mogą ostatecznie wylądować w PiS- ie., bo jak trzeba będzie szabel do większości sejmowej, to Kaczyński znajdzie sposób, by ich nakłonić do zmiany barw partyjnych. Wielkiego wpływu na bieg spraw publicznych Paweł Kukiz mieć nie będzie, ale życie sejmowe pewnie się spodobało....

Konfederacja- koalicja partii, temperamentów i charakterów, potencjalnie to mieszanka wybuchowa. Wynik przy tej frekwencji to oczywisty sukces, oczywiście pod warunkiem, że to, co prezentowały dziś różne media w postaci sondaży utrzyma się do jutra, lub wtorku ! Konfederacja może nie wejść, tak jak się to stało w przypadku wyborów europejskich! Z racji różnic programowych w razie potrzeby ta formacja również może stać się zagłębiem personalnym dla PiS, o ile oczywiście klub nie rozpadnie się już na początku nowej kadencji. Jeżeli jednak Konfederacja przetrwa, to będzie skutecznie wskazywać wyborcom, że jest prawicowa alternatywa wobec PiS i za cztery lata przy funduszach budżetowych, oraz spadku poparcia dla rządzącej formacji uda się wprowadzić więcej posłów do Sejmu RP! Cierpliwość może w tym wypadku może się opłacić tak narodowcom, jak i ekonomicznym liberałom!

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka