49 obserwujących
385 notek
389k odsłon
1093 odsłony

Muzeum Holocaustu winno zwrócić eksponat

Birkenau (fot.Michał Tyrpa)
Birkenau (fot.Michał Tyrpa)
Wykop Skomentuj9

Fundacja Paradis Judaeorum opowiedziała się za zwrotem eksponatów wypożyczonych do Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. W liście do ministra Zdrojewskiego inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zaapelował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby fundamentalne zasady prawa i dobrych obyczajów nie padły ofiarą krótkowzrocznego makiawelizmu głoszącego, iż cel uświęca środki.

6 marca 2012 r. minął miesiąc od wysłania przez waszyngtońskie Muzeum Holocaustu odpowiedzi na list Fundacji Paradis Judaeorum w sprawie upamiętnienia dokonań rtm.Witolda Pileckiego. Tego samego dnia, m. in. w portalach Salon24.pl i Wpolityce.pl został opublikowany materiał „Nie róbcie geszeftów z pamięci Rotmistrza!” .

7 marca b.r. Fundacja Paradis Judaeorum przesłała do MKiDN następującej treści list:

Od: Michał Tyrpa
Data: 7 marca 2012 09:46
Temat: Stanowisko Fundacji Paradis Judaeorum w sprawie negocjacji z Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Do: minister [at] mkidn.gov.pl
DW: minister.zuchowski [at] mkidn.gov.pl, podsekretarz.smolen [at] mkidn.gov.pl, podsekretarz.omilanowska [at] mkidn.gov.pl, rzecznik [at] mkidn.gov.pl


Pan Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczypospolitej Polskiej


Szanowny Panie Ministrze,


cztery lata temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło poparcie dla realizacji celów akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), vide skan listu ś.p. wiceministra Tomasza Merty

W związku z powyższym poczuwam się do obowiązku poinformowania Pana o stanowisku Fundacji Paradis Judaeorum w sprawie kontrowersji w negocjacjach z Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, odnośnie zwrotu eksponatów wypożyczonych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Fundacja Paradis Judaeorum w sposób zdecydowany sprzeciwia się pomysłowi zgłoszonemu przez Forum Żydów Polskich, iżby pamięć twórcy pierwszych Raportów o Holocauście potraktować jako walutę przetargową w polsko-amerykańskich rozmowach na temat zwrotu oświęcimskich baraków. Szczegóły w materiale opublikowanym m. in. w portalu Salon24.pl:

http://mementomori.salon24.pl/397222,nie-robcie-geszeftow-z-pamieci-rotmistrza

Wyrażam nadzieję, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP dołoży starań, aby świętej pamięci rtm.Pileckiego i polskich Bohaterów Auschwitz nie spotkał jakikolwiek uszczerbek ze strony naszych amerykańskich partnerów.

Pozdrawiam tradycyjnym Herbertowskim wezwaniem uczestników naszej akcji:

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Z wyrazami szacunku,


Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum

ul.Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków

www.michaltyrpa.blogspot.com

www.witoldsreport.blogspot.com

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

 

Tydzień później na adresy ministra i wiceministrów kultury został wysłany list tej treści:

Od: Michał Tyrpa
Data: 14 marca 2012 10:10
Temat: Fundacja Paradis Judaeorum za zwrotem eksponatów wypożyczonych do waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu
Do: minister [at] mkidn.gov.pl, minister.zuchowski [at] mkidn.gov.pl, podsekretarz.smolen [at] mkidn.gov.pl, podsekretarz.omilanowska [at] mkidn.gov.pl, rzecznik [at] mkidn.gov.pl


Pan Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczypospolitej Polskiej


Szanowny Panie Ministrze,

6 lutego 2012 r. po ponad półtorarocznym oczekiwaniu, Fundacja Paradis Judaeorum otrzymała odpowiedź na list w sprawie rtm.Witolda Pileckiego, skierowany do Rady Muzeum Holocaustu. W piśmie, które podpisał dr Steven Luckert, Muzeum Holocaustu zobowiązało się do poważnego potraktowania wniosku Fundacji Paradis Judaeorum o uwzględnienie dokonań Ochotnika do Auschwitz, twórcy Związku Organizacji Wojskowej i autora pierwszych Raportów o Holocauście, w ekspozycji stałej waszyngtońskiej placówki upamiętniającej zagładę narodu żydowskiego.

W nawiązaniu do korespondencji, jaka skierowałem do Pana Ministra w dniu 7 marca b.r. (vide - kopia załączone niżej), pragnę poinformować o nowych faktach. Na marginesie wspomnianego przed tygodniem artykułu pt. "Nie róbcie geszeftów z pamięci Rotmistrza!" wywiązała się merytoryczna dyskusja, której istotny wątek stanowi problem niewywiązywania się przez amerykańskich partnerów z podjętych zobowiązań.

Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") w sposób jednoznaczny opowiadają się za zwrotem eksponatów wypożyczonych do waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu. Zachęcam Pana Ministra do zapoznania się z opiniami kilkudziesięciu osób z kraju i zagranicy, które po zalogowaniu się w serwisie społecznościowym Facebook przeczytać można w tym wątku:

http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=203745796399373&id=300842628258

Jednocześnie informuję, że w Facebooku został założony profil wydarzenia "PAMIĘĆ RTM.PILECKIEGO JEST ŚWIĘTA", które promuje opinie polskiego społeczeństwa obywatelskiego we wspomnianej sprawie:

http://pl-pl.facebook.com/events/368325756535005/

Fundacja Paradis Judaeorum wyraża nadzieję, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołoży starań, aby fundamentalne zasady prawa i dobrych obyczajów nie padły ofiarą krótkowzrocznego makiawelizmu głoszącego, iż cel uświęca środki.

Mamy nadzieję, że podczas negocjacji z Muzeum Holocaustu, Pan Minister i osoby, które reprezentują interesy Rzeczypospolitej Polskiej ani przez moment nie przestaną zadawać sobie pytania, co o Waszych czynach (i zaniechaniach) powiedzieliby tacy Bohaterowie, jak ś.p.Rotmistrz Witold Pilecki.

Z poważaniem,

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum

ul.Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków

(załącznik – kopia listu prezentowanego wyżej)

 

Jak niejednokrotnie w ostatnich latach podkreślałem, Witold Pilecki jest patronem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Miejmy nadzieję, że władze Rzeczypospolitej szanują zarówno świętą pamięć Rotmistrza, jak i własnych, aktywnych społecznie obywateli.

Miejmy nadzieję, że polskich polityków – z rządu i opozycji, a także polskie media, stać na szacunek do faktów i do fundamentalnych zasad prawa i dobrych obyczajów.

Właściwie pojęta polityka pamięci nie ma nic wspólnego z podejrzanymi targami, uleganiem szantażom czy makiawelizmem.

Cel nie uświęca środków!

Zapraszam do dyskusji w TYM MIEJSCU

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Dokumentacja akcji w materiałach publikowanych od stycznia 2008 r. na stronie

www.michaltyrpa.blogspot.com

Najnowsze aktualności w facebookowym profilu akcji:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Birkenau (fot.Michał Tyrpa)
Birkenau (fot.Michał Tyrpa) Birkenau (fot.Michał Tyrpa) Spojrzenie (fot.Michał Tyrpa)
Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale