49 obserwujących
385 notek
389k odsłon
1022 odsłony

Marco Patricelli: Oczywiście, że Pilecki zasłużył na Wawel!

Marco Patricelli i Michał Tyrpa. Kraków, księgarnia Italicus, 21 maja 2013 r.
Marco Patricelli i Michał Tyrpa. Kraków, księgarnia Italicus, 21 maja 2013 r.
Wykop Skomentuj12

W przededniu 65. rocznicy zamordowania Ochotnika do Auschwitz, włoski biograf rtm.Pileckiego po raz kolejny zdecydowanie poparł akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Marco Patricelli wyraził zdumienie, że ktokolwiek w Polsce może wątpić, iż Witold Pilecki zasłużył na Wawel.

21 maja 2013 r. w krakowskiej księgarni Italicus odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę autora „Ochotnika”, przetłumaczony przez Annę Kosiarską tom pt.„Umierać za Gdańsk”.

Spotkanie i rozmowa o polskiej i europejskiej historii, stało się okazją i do przypomnienia o Rotmistrzu. Po raz pierwszy dane mi było obejrzeć oryginalne, włoskie wydanie „Ochotnika”, książki, z której – odmiennie od większości polskich mediów – można się dowiedzieć o naszych już ponad pięcioletnich staraniach o ustanowienie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W kontekście faktów, o których szerzej w materiale pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu maju i czerwcu 2013”, opublikowanym 6 maja b.r. na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com zapytałem włoskiego historyka o jego stosunek do trzech zasadniczych celów akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), a także o to, czy jego zdaniem, Rotmistrz zasłużył na miejsce w stałych ekspozycjach muzeów upamiętniających zagładę Żydów. Zapytałem Marco Patricellego także, czy uważa Witold Pilecki powinien zostać pochowany z najwyższymi honorami państwowymi w królewskiej Katedrze na Wawelu.

Na każdą z kwestii autor „Ochotnika” odpowiedział: zdecydowanie tak!

W nawiązaniu do niedawnej brukselskiej konferencji, Patricelli wyraził żal, iż mimo upływu tylu lat, projekt uczczenia europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, zainicjowany przez Fundację Paradis Judaeorum w styczniu 2008 r., nie tylko nie został doprowadzony do szczęśliwego końca, ale wręcz był sabotowany przez polskich europosłów…

Warto dodać, że apel do premiera Tuska, odczytany pod Ścianą Straceń KL Auschwitz 14 czerwca 2011 r., oraz prośby o jego wsparcie kierowane w kolejnych miesiącach m.in. do Jarosława Kaczyńskiego, odbiły się od ściany solidarnej niechęci polskich polityków. W rezultacie polska prezydencja w Unii Europejskiej, gdy chodzi o ustanowienie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, została zmarnowana. Więcej o tym tutaj.

Z prawdziwym zaskoczeniem przyjął Marco Patricelli informację, iż niektórzy Polacy (szczególnie zaś w Krakowie), opowiadają się przeciwko lansowanej przez nas od sierpnia 2012 r. idei złożenia doczesnych szczątków najdzielniejszego żołnierza II wojny światowej w Katedrze na Wawelu. Komentując ów fakt, nasz Włoch ze smutkiem zauważył, że Polacy i Włosi bywają bardzo podobni. Zawsze gotowi się pokłócić. Nawet w tych sprawach, które powinny łączyć ponad wszelkimi podziałami…

Według Marco Patricellego Rotmistrz Witold Pilecki, jak nikt inny zasłużył na Wawel.

Czy głos najwybitniejszego włoskiego wolontariusza akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) usłyszą zawistnicy, malkontenci i właściciele narodowej pamięci?

Ja sam od dłuższego czasu powtarzam:Wawel jest bliżej nieba. I to nam, na ziemi, potrzeba Rotmistrza na Wawelu. Tam, obok Norwida. Po to, by współczesne i przyszłe pokolenia mogły spojrzeć na wszystko z właściwej perspektywy. 

Wspaniale, że rozumie to nasz sojusznik – Marco Patricelli. Czy jednak zrozumieją to także ci, którzy na co dzień tak gorliwie budują polskie piekło? 
 
Niemal w przededniu europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 2013, przekazuję uczestnikom akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) serdeczne pozdrowienia od autora „Ochotnika”.
 
W imieniu nas wszystkich raz jeszcze to, co 21 maja 2013 r. powiedziałem mu, ściskając dłoń: 

Molto grazie Marco!

Richiamo del Capitano! Devi dare testimonianza..

 

Zob. również:

Materiał z 30 stycznia 2012 r.„Marco Patricelli z wizytą w Polsce”.

Zagłosuj za Rondem Rotmistrza Pileckiego w Nowym Targu i weź udział w wydarzeniach pt. „Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 2013”, „O Święto Bohaterów do europosłów”, „Witold Pilecki zasłużył na Wawel”, „Remind USHMM about Witold Pilecki” oraz „Witold Pilecki on the big screen!”. Link w opisie tutaj. 

Najnowsze aktualności zawsze na głównym facebookowym profilu naszej akcji:

https://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale