W obecnym stanie prawnym istnieje luka, która pozwala osobom niepełnoletnim kupować legalnie e-papierosy, zarówno z wsadami nikotynowymi, jak i wkładami imitującymi smak wyrobów tytoniowych. Polskie prawo nie reguluje ani kwestii obrotu handlowego tymi produktami, ani dostępności tych produktów dla osób niepełnoletnich. E-papieros traktowany jest przez polskie prawo jako zabawka – swoisty gadżet – nie podlegając obecnie żadnym obostrzeniom prawnym.
Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, wprowadza zakaz sprzedaży e-papierosów zawierających wsad nikotynowy lub wkłady imitujące smak wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim. Ustawa reguluje również zasady udostępniania tego typu towaru w punktach sprzedaży oraz zakaz używania e-papierosów w miejscach publicznych.
E-papierosy są elektronicznymi urządzeniami dozującymi nikotynę w postaci aerozolu i z uwagi na fakt, iż zawierają substancję silnie działającą, powinny one podlegać specjalnym regulacjom prawnym. Myśl techniczna znacząco wyprzedza rozwiązania prawne w tym zakresie, dlatego też przedstawiony projekt ustawy stanowi odpowiedź na pojawiające się nowinki techniczne, do których dziś mają dostęp również dzieci.
Wiele krajów wprowadziło już znaczące ograniczenia w zakresie dostępu do e-papierosów. I tak w Australii sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna (dotyczy to zarówno nieletnich jak i osób dorosłych), zaś w Finlandii sprzedaż, a także kupno z zamiarem sprzedaży wkładów zawierających nikotynę jest zabronione.
W Hongkongu posiadanie i sprzedaż e-papierosa jest nielegalna (dotyczy to wszystkich obywateli i cudzoziemców przebywających na terenie kraju). W Brazylii sprzedaż, import oraz reklama e-papierosów w jakiejkolwiek postaci jest zabroniona. Podobny zakaz reklamy e-papierosów obowiązuje w Holandii. Z kolei kanadyjskie Ministerstwo Zdrowia w marcu 2009 roku zażądało natychmiastowego zaprzestania importu, sprzedaży oraz reklamy produktów związanych z e-papierosami, zalecając swoim obywatelom, aby nie kupowali i nie używali e-papierosów. Oficjalnie każdy produkt związany z e-papierosami i zawierający nikotynę wymaga pozwolenia na import, sprzedaż i reklamę. W praktyce ani jedno takie pozwolenie nie zostało wydane. W przypadku Stanów Zjednoczonych Ameryki, według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) e-papieros stanowi system dostarczania nikotyny i jako taki nie podlega uprzedniej akceptacji przez Agencję. Istnieją natomiast przypadki wstrzymywania przez FDA transportu produktów związanych z e-papierosem na teren USA.
Solidarna Polska chce chronić dzieci od nikotyny – substancji, zawierającej silnie uzależniający alkaloid, przewyższający szkodliwością niektóre narkotyki. Bezpieczne dzieciństwo to czas wolny od używek, które w sposób trwale negatywny wpływają na rozwój psychofizyczny młodych ludzi.
Inne tematy w dziale Polityka