0 obserwujących
20 notek
14k odsłon
  1976   0

Celem istnienia PO jest spór. Dlatego są przeciw, nawet gdy są za.

 „Istotą polityki jest konfrontacja, jest spór." To słowa Pana Michała Boniego, tłumaczącego, dlaczego nie można, tak po prostu, pozwolić ludziom w spokoju obchodzić kolejnej miesięcznicy. Nie można, bo nie na tym polega polityka. Zadaniem polityków, z tej perspektywy, jest kłótnia. Nieważne co myślą, ważne, by kłócili się na jakiś temat.

Wiele osób przyjmuje taką postawę, ale teraz akurat najwyraźniej widać to na przykładzie PO. PiS jest za Krajowym Planem Odbudowy, więc PO, według zasad polityki, przypadła rola przeciw. Trochę jak w debacie oksfordzkiej. Nie chodzi o przekonanie do swojego stanowiska, a jedynie o jak najlepsze zaprezentowanie się. Temat sporu nie ma znaczenia, bo jest jedynie pretekstem do podjęcia kolejnej konfrontacji. Szansą na zyskanie poparcia.

Pokonanie przeciwnika to jest to, czego od polityków oczekują wyborcy, którzy nawet doceniają próbę opóźnienia ratyfikacji KPO. Postrzegają to jako wyrafinowaną strategię polityczną. Jak w debacie – przemyślaną linię argumentacyjną. Próby dogadywania się i ustalania wspólnego stanowiska to niezrozumienie istoty polityki. Dlatego Lewica jest tak atakowana. Nie rozumie, że to wszystko to tylko gra. Może zrealizuje swoje postulaty, ale skapitulowała. Nie kłóciła się przed kamerami i nie było konfrontacji. Przeciwnika nie pokonała. PO natomiast ciągle jest w grze, walczy, jest przeciw. Dlatego zachowanie tej partii jest spójne, pomimo pewnych zawirowań. Za to Lewica zachowała się wbrew logice politycznej, bo straciła szansę na wygranie sporu.

Nie ma znaczenia, czy PO zagłosuje za czy przeciw KPO. Podejmowanie decyzji i ponoszenie odpowiedzialności jest poza zakresem polityki. Nie ma znaczenia dla poparcia i nic ludzi nie obchodzi. Przecież KPO i tak będzie przepchnięty. Co się liczy, to walka. Pokonanie przeciwnika. To jest to, co naprawdę docenią wyborcy. To jest polityka.


Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka