Najem mieszkania - regulacje
Najem mieszkania - regulacje
Jarosław Latalski Jarosław Latalski
210
BLOG

Wynajem mieszkania - różne regulacje dotyczące najmu

Jarosław Latalski Jarosław Latalski Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 Wynajem mieszkań to obecnie bardzo często zawierana umowa. Są takie przypadki, w których ludzi nie stać na własny lokal mieszkalny, a przecież posiadanie schronienia, do którego można wrócić po wyczerpującym dniu pracy bądź studiów jest dla nas nieodzowne. Aby uniknąć przykrych sytuacji - postarajmy się przyswoić sobie przynajmniej podstawowe przepisy. Utrudnieniem może być fakt, iż ustawodawca uznaje różne regulacje dotyczące umów najmu.

Przy głębszej analizie tego tematu, problemem dla przeciętnego zjadacza chleba może być ilość regulacji, które bezpośrednio dotyczą najmu. Są to po pierwsze:

   -  przepisy z art. 659 – 679 kodeksu cywilnego dotyczące najmu w ogólności oraz art. 680 – 692 kc dotyczące najmu lokali,

oraz

  -   przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.


W ramach tych ustaw możemy wyodrębnić wynajem nieruchomości na cele mieszkalne, w tym najem okazjonalny oraz najem na cele niemieszkalne, w tym tzw. najem komercyjny.

Gdy nieruchomość jest wynajmowana na zamieszkanie to najważniejszym aktem prawnym ustalającym stosunki pomiędzy stronami umowy jest ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Jest to pogląd niekwestionowany w doktrynie i orzecznictwie sądowym. Wyjaśnijmy to na przykładzie, Sąd najwyższy w wyroku z dnia 19 października 2007 r., sygn. akt: I CNP 66/07, LEX nr 861680 podkreślił:

    Ustawę z 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego stosuje się w zasadzie do wszystkich stosunków prawnych uprawniających lokatora do używania lokalu mieszkalnego, z wyjątkami wyraźnie określonymi w ustawie (art. 1a i 3). Wyłącznie zaś do mieszkaniowego zasobu gminy stosuje się tylko te przepisy ustawy, z których wyraźnie to wynika (art. 4, 8 i 20-25 oraz dotyczące publicznego zasobu mieszkaniowego art. 6f, 7 i 14 ust. 7).

Jeśli wynajmujemy nieruchomość w innym przeznaczeniu niż mieszkalny wówczas podstawowymi regulacjami ustalającymi prawa i obowiązki stron są przepisy kodeksu cywilnego.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj - http://www.adwokat-torun.eu/uslugi-prawne/


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka