Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2257k odsłon
  943   0

Focus. Dlaczego Chiny beda na Marsie przed USA i Polska

 

Ostatni anglojezyczny Focus duzo miejca poswiecil  perspektywa załogowej misji na Marsa oraz budowy baz na Ksiezycu  w tle 40 rocznicy ladowania tam pierwszych ludzi.
Polske umieściłem w tytule celowo aby uzmysłowić  nam jak daleko prymitywnym technologicznie i politycznie krajem jestesmy . Politycznie dlatego ze ekspansja w kosmos to sa juz interesy gospodarcze,w tym glownie energetyczne , militarne i polityczne. Nasze slonce Peru zamiast zajac się uzyskaniem dla Polski mocnej pozycji w Europejskiej Agencji Kosmicznej zafundowal nam narodowy program rodem z epoki kamienia. Proszę porównać  politykow Kennedyego ,który mowil o wyprawie na Ksiezyc podjetej nie dlatego ze jest to latwe, ale wlasnie dlatego ze jest to trudne i Tuska który z głupawym uśmieszkiem oferuje nam narodowy program budowy boisk szkolnych , wiejskich i wszelakich.
Polityczny aspekt nieobecności Polski w wyścigu w kosmos. Praktycznie przesadzone jest wypowiedzenie, lub obejscie  traktatu , który zakazywal zajmowanie powierzchni i obiektow w  przestrzeni kosmicznej przez glownych uczestnikow kosmicznego wyscigu . Powrotu na Ksiezyc dokonaja prawdopodobni jako pierwsi Chinczycy w 2018 roku. W grudniu tego roku/ 2009 /  we współpracy z Rosja wysla robota , który będzie badal Marsa . W 2010 Chinczycy wystrzela pierwszy modul chinskiej stacji kosmicznej.2012 rok Chinczycy wysla zrobotyzowany wehikul na Ksiezyc, który ma przetestowac „drogi” oraz funkcjonowanie pojazdow dla celow przyszlej misji zalogowej.2017 rok Chinczycy wysyłają zrobotyzowany ladownik, który powroci na Ziemie z probkami gleby księżycowej 2018 -2020 Chinczycy wysyłają misje zalogowa na Ksiezyc. 2024 Chiczycy buduja baze , która bedzie permanentnie zamieszkana .2035 Chinczycy laduja na Marsie..
Amerykanski program 2009 Obama nakazuje przeanalizowanie planow lotow załogowych. W 2010 wycofanie   z uzytku wahadłowców. 2012 statek kosmiczny Orion dokouje bezzałogowych lotow probnych.2014 Pierwsze załogowe loty Oriona.2018 bezalogowy Orion na orbicie Ksiezyca.2019 Amerykanie laduja na Ksiezycu .2030 Amerykanie laduja na Asteroidzie .2037 Amerykanie laduja na Marsie. O opoznieniu Europy niech swiadcza plany budowy załogowych pojazdow kosmicznych na rok 2020. Europa zostanie wyprzedzona nawet przez Indie, które planuja pierwsze loty załogowe na 2015 rok. O Rosji już nie wspominajac .Japonczycy chca wyslac ludzi na Ksiezyc w 2025 roku a w 2030 roku zbudowac stala baze kosmiczna  
Dlaczego tak wazne jest aby Polska nie zaniedbywala  „Ksiezyca” i wraz z innymi panstwami Europejskimi włączyła się w kosmiczny wyścig.
Po pierwsze Traktat o przestrzeni kosmicznej zostanie wypowiedziany. Chodzi o to aby mozna bylo zawłaszczać obiekty kosmiczne. Ksiezyc zostanie podzielony pomiedzy kilka panstw. A znajduja się tam ogromne zloza Helu3 , paliwa przyszłych elektrowni termojądrowych. Japonia ostatnio wykrywa zloza uranu na Ksiezycu. Amerykanie na ostatnia misje wahadłowca wyslali komandosa. Po prostu przygowowywuja sie do stworzenia Amerykanskich  wojskowych sil kosmicznych. Powierzchnia Ksiezyca będzie naturalnym miejscem na bazy woskowe  ze wzgledu na swoje slabe przyciaganie. Aby zabezpieczyc swoje  satelity mocarstwa będą musialy posiadac na Ksiezycu bazy wojskowe, którego będą  strzec ich orbitalnej infrastruktury.A takze strzec ich przemyslow pozyskiwani a surowcow naturalnych z asteroidow, oraz kosmicznych drog komunikacyjnych 
Amerykanie bardzo rozwineli programy badani asteroidow. Już teraz planuja ich wykorzystanie gospodarcze jako zrodla surowcow. I znowu Ksiezyc będzie potrzebny dla stworzenia miejsc przerobu i transportu.
I znowu powtorze swoja mantre. Polska musi dazyc do stworzenia scentralizowanej i zdemokratyzowanej Europy aby Polacy mogli zajac nalezne im miejsce w europejskich planach podboju Kosmosu.    
Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale