Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2217k odsłon
  395   0

De Lazari. Polska czy Rosja jest "Suwerenna Demokracja"

 

„Mój przyjaciel Moskal twierdzi nawet, że antyrosyjskie wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego i innych polityków polskich tylko zwiększają poparcie dla Putina, Miedwiediewa i wyśmiewanej przez nas „suwerennej demokracji"…Problemem są Chiny i coraz więcej Chińczyków na Syberii, problemem jest NATO coraz bardziej przybliżające się do granic Rosji. Problemem jest wielonarodowość i wielokonfesjonalność państwa, które nie ma jeszcze obywateli, jedynie zaś mieszkańców pozbawionych świadomości prawnej i potrafiących ze sobą zgodnie współistnieć jedynie pod silną, autorytarną, samodzierżawną władzą – trochę ze strachu, trochę z szacunku (Rosjanie przecież zawsze do boju szli z hasłem „Bóg, Car, Ojczyzna"; w czasach sowieckich: „Za Rodinu, za Stalina!"). calos wywiadu tutaj
Andrzej de Lazari mowi o probach zasypania podzialu miedzy Polska i Rosja, ale chcialbym się skoncentrowac na bardzo interesującym pojeciu jakie wprowadzil  do opisu ustroju panstwa rosyjskiego . Suwerenna demokracja. Szkoda z nie uscislil tego pojecia , a wartaloby. Staniszkis opisując Polske , jej ustroj operowala pojeciem systemu , który stracil samosterowność. Wartaloby się zastanowic czy starte samosterowność  oznacza , rowna sie stracie suwerenności przez taki system. Jeśli jeden system traci samosterowność, suwerennosc, to czy inny system zaczyna przejmowac nad ta sterownościa kontrole. Rosja raczej nie jest klasyczna demokracja, w ktorej obywatele rzadza , zreszt de Lazari ladnie to opisal . Rosja ma mieszkańców , nie obywateli. Ale niewarpliwie opisując Rosje kategoriami systemow Staniszkis Rosja jest systemem samosterownym, suwerennym.
Należy zadac sobie pyatnie czy Czy polska ma obywateli, czy tylko mieszkańców , którzy podlegaja realnym wladca stojacym za kurtyna fasadowej demokracji  , jak okresla się ustroj Polski.
Z jednej strony Rosja majaca  samosterowność, silny , suwerenny osrodek władzy wykonawczej wybierany wyborach powszechnych  i podlegle jego kontroli struktury biurokratyczne . Osrodek zdolny kontrolowac kanaly przeplywu informacji i kształtowania opini  publicznej, kontrolujący kluczowe punkty gospodarcze. Kontrolujacy lojalne służby bezpieczeństwa i służby zagraniczne. Osredek posiadajacy strategiczne , niezmienne w czasie cele .Z drugiej strony Polska , w ktorej podobnie jak w Rosji mieszkancy maja maly wply na wybor władzy wykonawczej. Ale w  odróżnieniu od Rosji nie jest to związane z suwerenneosci tego osrodka, kontrolowaniem  przez niego mediow i świadomości społecznej, kontrola nad służbami bezpieczeństwa, kontrola nad kluczowymi punktami gospodarczymi np. bankami . Mowiac o tym osrodku nie sposób nie zauwazyc braku stabilnych niezmiennych celow strategicznych dotyczących polityki zagranicznej , relacji z innymi systemami.
Opisujac dwa  systemy państwowe .Polskii  Rosyjski warto wprowadzic do tdenaty termin demokracja suwerenna i niesuwerenna.
Rosja przy calej ułomności swojej demokracji ma demkoracje  suwerenna , ponieważ osrodek władzy wybierany w taki czy inny sposób jest osrodkiem kontrolującym  obszar władzy wykonawczej . Polska jest demokracja niesuwerenn , ponieważ  jak mowi Staniszkis nasz system , system wldzy wykonawczej nie  posiada  samosterowności , nie kontroluje obszarow, które osrodek wladzy wykonawczej powinien kontrolowac .   
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale