Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2217k odsłon
  40   0

Pawlak apeluje abysmy nauczyli sie zyc z podsuchami

"Ci, którzy nie są podsłuchiwani, to się dzisiaj nie liczą" - mówił w Radiu ZET szef ludowców….”"Sam mam pewność, że jestem ciągle monitorowany. Sugerowałem, żeby były podsłuchy w sprawie opcji walutowych" –„…."Nauczmy się żyć z podsłuchami, bo podsłuchy to dzisiaj norma.” Zrodlo wypowiedzi Pawlaka tutaj
Strach padl na politykow, dziennikarzy, biznesmenow , urzędników. Tylko zwykly kowalski, który idzei do swojej marnej , bo wysokoopodatkowanej pracy niczym się nie przejmuje. No ale on przeciez wedlug definicji Pawlaka się nie liczy.
Od zawsze gloso ile teze o konieczności wprowadzenia prawa o wolności dopetpu do informacji. Bo na czym polega problem z postępującym  , nieuniknionym zanikiem  prywatności. Coraz wiecej kamer przemysłowych, fotoradarow, ktope mogą w trybie ciągłym gromadzic  informavcj eo ruchu obywateli. Karty kredytowe, które pozwalaja śledzić wielkość dochodowo i wydatkow, lacznie z tymunajbardziej osobistymi, jak również lokalizowac miejsca w których te wydatki się reagizuje. Już teraz mieszkaniec  może w niektórych zachodnich panstwach śledzić dzieki internetowemu dotepowie do kamer co się dzieje na niektórych ulicach. Co niekiedy konczy się groteskowo , jak w sytuacji jednej mieszkanki Wielkiej Brytani, która” zahaczyla”  o ulice jej najbliższej przyaciolki. Jakie było jej zdziwienie, kiedy na obrazie rozpoznala samochod swojego meza, ktiry był przeciez na delegacji. Tak wiec zagrozona jest nawet prywatnosc zdrad małżeńskich , a co dopiero mowic o karierach politycznych.  
Kiedy służby inwigiluja bezkarnie zwykłego obywatela to nic się nie dzieje. Problem jest kiedy inwigilacja zostana objeci ci , którzy swoimi ukrytymi dzialaniami mogą dokonywac szkod na rzecz panstwa , czy związują spiski majace na celu sterowanie  opinia publiczna.
Gdyby zrealizowano sugerowana przez Pawkaka inwigilacje osob zwianych z afera opcji walutowych / czyzby miał być podsluchiwany sam Marcinkieiwcz ?/ to Polska nie stracilaby kilkudziesicuu milardow, a czesc polskich firm nie stanelaby na skraju bankructwa.
Wydaje mi się ze wszystkie służby powinny mieć a priori prawo do inwigilacji wszystkich politykow , na wszystkich szczeblach władzy, również tej lokalnej. W koncu jest to sluzba publiczna i kontrola nad nia musi być coraz scislejsza.
Wladza może zniszczyc w każdej chwili obywatela, ostatni przypadek zniszczenai firmy przez Urzad skarbowy na zlecenie prokuratury. Dlaczego nie mmay wiedzic , kto personalnie  za to odpowiada, dlaczego nie mamy dostępu do dokumentow , jeśli spraw jest zamknieta , abysmyu sami wyronili sobie sad o funkcjonowaniu prokuratury i urzedow skarbowych    Spoleczenstwo obywatelskie to takie społeczeństwo  , które jest w stanie podddac swojej kontroli wladze i urzędników, a także media , które bardzo często spiskuja na niekorzyść spoleczenstwa , manipulując opinia publiczna .
Co kilka lat powinny być udostepniane wszystkie materialy gromadzone przez służby. Jeśli materialy te kraza swobodnie  w kregach władzy i mediow, to czemu nie maja krazyc w calym spoleczenstwie. Czyzby osłabiło to mozlowosc manipulacji społeczeństwem przez wladze jako taka ?
Spoleczenstwo ewoluuje. Jeszcze niedawno , gdy chodzilo u ujawnianie majatko przez politykow walczono zaciekle aby spoleczenstwo nie wiedzialo . Dostep do tych danych jest teraz publiczny i nic się nie stalo. Poza zwiekszniem kontroli nad politykami
Zagraniczan firma , czyli TPSA m akopi wszystkich esmemesow i numerow większości naszych politykow  i jakos nikt n ato się ni oburza, ze wladze prywatnej firmy maja dostep do tego typu informacji.
Dlaczego wiec reszta spoleczenstwa nie ma mieć dostępu do tego typu informacji. Spoleczenstwo demokratyczne nowego typu będzie potrzebowalo weikszej ilości informacji dotyczącej politykjow , aby podjeac wlasciwsza decyzje  w kwesti ich wyboru.
Kontekstualizm  zaklada ze nie da się ocenie zjawiska bez jego  kontekstu. Nie da się prawidłowo wybrac polityka bez  wiedzy o jego pogladach politycznych , społecznych, jego powiązaniach biznesowy i koleżeńskich , wiedzy o jego rodzinie , majatku , kontaktach. 
Nie unikniemy gromadzeni coraz większej ilości wiedzy o politykach i ich kontaktach tak jak nie unikniemy upubliczniania  tej wiedzy . Co wyjdzie na korzysc nie tylko spoleczenstwu ale rowniez politykom.        
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale