Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2217k odsłon
  114   0

Parytety,Zdegenerowany efekt ordynacji proporcjonalnej.

 

Amerykanie mimo próśb Adeanuera nie zgodzili się na wprowadzenie po wojnie  w Niemczech ustroju wzorowanego na amerykańskim. Amerykanie nigdzie nie wprowadzili swojego systemu politycznego. Ani w Niemczech, ani we Włoszech ,Japoni, Iraku , czy Afganistanie. Dlaczego . Najlepiej zilustowal to Zakaria, szef Newsweeka , który napisał po wykradzeniu technologi kosmicznych przez Chinczyków ,że najbardziej obawiałby sie o konkurencje Chin gdyby te „wykradły” ustrój Stanów Zjednoczonych. USA nigdzie nie pozwoliły kopiować  najbardziej wartościowej części swoje potegi .
Gdyby w Polsce obowiązywała amerykańska ordynacja wyboru członków pralamentu , to nie byłoby żadnej dyskusji o parytetach. Bo jak by miały wygladać te parytety w okręgach jednomadatowych ,jednoturowych. Czy np w jednej kadencji starowaliby w wyborach sami mężczyźni , a w następnej kobiety.  Głupie, prawda.
A wystarczyło przyjąc  ordynacje proporcjonalną, z okregami wielomandatowymi , aby głupawe pomysły , których w takich Stanach Zjednoczonych  nikt nawet nie rozważa  stały się w Polsce przedmiotem debaty publicznej .
Czyżby  system proporcjonalny generował  problemy nie istniejące w  normalnym wiekszościowym systemie elekcyjnym .
Każdy system prawnych reguł  generuje określone zjawiska społeczne. System wiekszościowy wzmacnia demokrację, kontrolę obywateli nad politykami, a co za tym idzie mniej jest w takim systemi e Chlebowskich i Rosołow, a wiecej Mariuszów  Kamińskich .
Okazuje sie jednak ,że system proporcjonalny generuje dalsza degeneracje juz i tak zdegenerowanego systemu proporcjonalnego. Otóz oprócz Chlebowskich,którzy są tam z parytetu Tuska  bedziemy mieli jesli źle pójdzie  w Sejmie również innego radzaju parytetowców. Sejm stanie się kolorowa zbieraniną . część mianują gangi partyjne, część bedzie z parytetu, ale w sumie większość Sejmu  z głupoty. Z głupoty systemu proprcjonalnego.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Już kilkanaście miesięcy temu przewidziałem upadek Tuska i Sikorskiego jako kandydata Platformy na prezydenta. Linki poniżej pokazują pewien niepełny , ale jednak wzór w którym był wpisany scenariusz zupełny inny niż ten o którym marzył Tusk. Wypowiedzi dotyczące Tuska takich ludzi jak Maliszewski , Krasnodębski , Rokita. Olejnik , Palikot , Staniszkis, Olechowski  Śpiewak .Macierewicz, Szczygło , Gęsicka . Krzemiński . Michalkiewicz, Zaręba pogłębiają obraz tej sytuacjiLinki do ich wypowiedzi
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
Linki do wypowiedzi Michalkiwicza, Rokity, Staniszkis,Macierewicza , Skwiecinskiego, Tuska, Króla,Bugaja,Śpiewaka, Krasnodebskiego,Kaczyńskiego,Przystawy,Sadowskiego„Obóz Modrenizacji Polski i Obóz Konserwacji Ustroju”  
      
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale