Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  570   0

Sikorski , idea jagiellońska i rozszerzenie Unii na Wschód.

 

Sikorski „jestem głeboko przekonany i wuelokrotni eo tym mówiłem ,że realizacją ideii piastowskiej jest zakorzenienie Polski w strukturach zachodnich , a promieniowani estabilnością , procedurami, , kultura europejską na Wschód to realizacja ideii jagiellonskiej. Jeśli zaś przyjmiemy ,ze polityką jagiellonskąjest dzielnie się dobrodziejstwami naszego zakotwiczenia na Zachodzie z sąsiadami na Wschodzie , mój argument brzmi następująco : jedyna wykonalną wersja tej wielkiej ideii , o którą zabiegamy jest program rozszerzenia Unii Europejskiej” źródło tutaj   
 
Mój komentarz
Ciesze się , że Sikorski zaakceptował moja tezę, którą głoszę od lat że celem polityki jagiellońskiej jest odbudowa I Rzeczpospolitej w ramach Unii Europejskiej, czyli przyłaczenie Ukrainy i Białorusi do Unii.
Moja idea powoli  przebija sie wyżej. Ci którzy komentowali to i pisali o jej oderwaniu od rzeczywistości muszą zmierzyć się w tej chwili z innym głosicielm tej tezy , z Sikorskim. Oczywiście o ile ja uważam że należy potraktować polityke jagiellonską jako odrębną cześć naszej polityki wschodniej, o tyle Sikorski nie dokonał wyraźnie takiego rozróżnienia. Celem jedynym i wyłacznym polityki jagiellońskiej powinno być dążenie do wejścia  Biaorusi i Ukrainy do Unii ,zaś polityki wschodniej do odepchniecia Rosji na wschód poprzez przyjecie Turcji do Unii , państw kaukaskich, wsparcie ekspansji tureckiej na obszarze byłych turkmeńskich republik radzieckich.
Czytając cały wywiad z Sikorskim do czego zachęcam  widać ,że zarzucił tak rozumianą polityke wschodnią. Skoncentrowął sie na budowie i utrzymaniu strefy buforowej między Unia i Rosja pod nazwą Partnerstwo Wschodnie. Budowa takiej strefy, niedokreślony status Ukrainy w relacjach z Unia jest korzystny dla Niemiec, a Rosji daje szansę  na odbudowe wpływów w niedalekiej prespektywie. Niemcy zyskuja na czasie , gdyż zdecydowane poparcie Polski dla wstąpienia Ukrainy do Unii , które maja ogromne szanse  zakończyć się powodzeniem , zachwiałoby polityczna dominacją Niemiec w Unii. Europejskiej . Tutaj warto zwrócić uwage na naturalne geopolityczne ciążenie Ukrainy i Polski do siebie , oraz łatwość zbudowania strategicznego sojuszu polityczno gospodarczego , o którym mówił Kaczyński . Sojusz taki nazwałem jagiellonskim. Wildstein przyjął ten termin od mnie, ale rozszerzył jego znaczenie na określenie antyrosyjskiego sojuszu Polski z byłymi republikami radzieckimi .Osobiście wole zawęzić ten termin do naturalnego sojuszu politycznego  z dawnymi narodami I Rzeczpospoitej.
Można powiedziec , że Sikorski faktycznie zarzucił politykę jagiellońska , zostawiając coś w rodzaju atrapy.Przystał na niekorzystny dla Polski status quo Ukrainy i Białorusi. Być może jest to tylko takie zagranie Sikorskiego przed wyborami prezydenckimi. W końcu Sikorski musi zdawac sobie sprawę jak wielki wpływ maja Niemcy na kreowanie polskiej sceny politycznej , a co za tym idzie ich wpływ w czasie kampanii prezydenckiej. Obwiam się jednak , że Sikorski rzeczywiście zostawi Ukraine w przedsionku Unii.
W swojej notce poświęconej terminowi polityka piastowska  ukutego przez Sikorskiego skrytykowałem definicje tejże polityki . Zredefiniowałem to pojecie , używając tego terminu na określenie naszej polityki zachodniej ,  wewnątrzunijnej. Łacząc te dwie polityki w integralna doktryne polityczną stworzyłem „Doktrynę Mojsiewicza” , której założenia , szkic , możecie państwo przeczytac po kliknieciu na link .
Kluczowym problemem w podejściu Sikorskiego do Unii Europejskiej jest kwestia akceptacji Traktatu Lizbońskiego , jako długoterminowego mechanizmu funkcjonowania Unii.
Polska klasa polityczna podzieliła sie w tej kwestii na trzy grupy, przy czym warto od razu zaznaczyć ,ze grupa trzecia , której głównym reprezentantem jest Rokita  ma śladowe  znaczenie. Pierwsza grupa, nazywana przez Michalkiewicza stronnictwem pruskim popiera bez zastrzeżen Traktat Lizbonski , a co za tym idzie dominujacą w Europie rolę Niemiec. Na czele tej opcji stoi Tusk i Sikorski oraz duża częśc Platformy. Druga grupa, eurosceptycy z Kaczynskimi na czele , nie akceptuje Traktatu Lizbońskiego jako zbyt mocno integrujacego Unie i nadmiernie wzmacniajacego Niemcy. Eurosceptycy chcieliby zmniejszenia roli Uniię a nie zwiększać. / Trzeci agrupa / uważam tutaj Ziobrę za ukrytego zwolennika/ nie akceptuje traktatu Lizbońskiego. Rokita nazwał Traktat Lizboński majstersztykiem politycznym mocarstwa niemieckiego. Grupa ta nie akceptuje traktatu , poniewaz wzmacnia Niemcy i jest przeszkoda na drodze do zbudowania demokratycznego państwa  europejskiego, Federacji Europejskiej , której to budowie są zdecydowanie przeciwne Niemcy. Grupa ta uważa, że Fedreacja Euroepejska bedzie miała tozsame cele i interesy z Polską, czyli szybkie rozszerzenie na Wschód oraz szybka modernizację gospodarcza , techonologiczna i naukową Polski. Tutaj warto przeczytać argumentacje Ziobry . która przedstawiłem w poprzedniej notce  
Sikorski akceptując Traktat Lizbonski faktycznie godzi się na postępowanie bardzo niebezpiecznego dla Europy i Polski procesu przekształcania sie elit niemieckich z elit kontrolujacych społeczenstwo niemieckie, w tym około dwudziesto pięcio milionową grupe mniejszości narodowych w elitę kontrolujaca cała Europę. Jej polityke , gospodarke, w tym szcególnie energetykę , w w perspektywie kulturę.  Nad tym procesem warto by się zatrzymac. Ale to innym razem .
---------------------------------------------------------------------------------------------
Już kilkanaście miesięcy temu przewidziałem ,że Tusk nie będzie kandydował na prezydenta   oraz Sikorskiego jako kandydata Platformy na prezydenta. Linki poniżej pokazują pewien niepełny , ale jednak wzór w którym był wpisany scenariusz zupełny inny niż ten o którym marzył Tusk. Wypowiedzi dotyczące Tuska takich ludzi jak Maliszewski , Krasnodębski , Rokita. Olejnik , Palikot , Staniszkis, Olechowski  Śpiewak .Macierewicz, Szczygło , Gęsicka . Krzemiński . Michalkiewicz, Zaręba pogłębiają obraz tej sytuacjiLinki do ich wypowiedzi
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
Linki do wypowiedzi Michalkiwicza, Rokity, Staniszkis,Macierewicza , Skwiecinskiego, Tuska, Króla,Bugaja,Śpiewaka, Krasnodebskiego,Kaczyńskiego,Przystawy,Sadowskiego„Obóz Modrenizacji Polski i Obóz Konserwacji Ustroju”  
 
  
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale