Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2219k odsłon
  39   0

Dlaczego Kaczynski i Tusk nie zdobyli prawdziwej władzy.

 

Pierwszą  formacją ,która mogła zdobyć prawdziwą władzę była SLD z Kwaśniewskim i Millerem. Jeden został prezydentem, drugi premierem. Prawdopodobnie gdyby nie zamierzona wpadka Belki , który wystraszył wyborców hiobowymi wieściami ekonomicznymi SLD i Miller zdobyliby ponad 50 procent głosów w wyborach, co pozwoliłby na samodzielne rządzenie. Skończyło się na koalicji z PSL i szorstkiej przyjaźni Kwaśniewskiego z Millerem .
Następnym momentem, gdy władza w Polsce mogła być skonsolidowana  było zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w walce o prezydenturę i PiS u w wyborach parlamentarnych .Premierem po pewnym czasie  został faktyczny przywódca Jarosław Kaczyński zastępując marionetkę Marcinkiewicza.
Problemem była konieczność zawarcia kolacji. Skończyło się na przedterminowych wyborach. Stawka w tej grze  był zdobycie  prawdziwej władzy. Kaczyński mógł liczyć na to ,że wyborcy widzący konieczność reform postawią na skonsolidowany ośrodek władzy , nie ważne jaki. Jeśli tak kalkulował Kaczyński to przeliczył się. Wybory wygrała Platforma.
Następną odsłonę próby konsolidacji władzy na bieżąco komentował Rokit pisząc o hegemonizacji władzy przez Tuska, o wycinaniu wszystkich faktycznych i potencjalnych oponentów.  Faktycznie robiła to „ grupa Tuska” scementowana wieloletnimi bojami o władzę. O scementowaniu losów tej grupy najlepiej świadczy lojalność Schetyny wobec  Drzewieckiego. Lojalność ta pokazuje również patologie polskiej polityki od kuchnie. Tylko grupy, polityczne gangi bezwzględnie lojalne w stosunku do swoich członków mogą zdobywać władzę w polskim systemie politycznym . Śpiewak nazwał ten system wodzowsko oligarchicznym .  
Waznym pytaniem jest dlaczego Tusk jako trzeci nie spróbował skoncentrować władzy i nie sięgnął po prezydenturę. Mając nadzieje na kontroler nad premierem wywodzącym się  z jego grupy ,którego można przecież zawsze odwołać mógł jako pierwszy skoncentrować w swoim reku cała realna władzę.
Dlaczego Tusk ustąpił i  zaryzykował stworzeniem samodzielnego ośrodka prezydenckiego, który to ośrodek będzie działał odśrodkowo na Platformę. Jeśli Sikorski lub Komorowski wygrają wybory Platforma może sie rozpaść, lub poważnie osłabić.
Głównym i najistotniejszym powodem dla którego nie może powstać skonsolidowany ośrodek władzy w Polsce jest wadliwa pokomunistyczna Konstytucja . Zapisane w niej zasady gry generują sytuację permanentnego  braku realnego  ośrodka politycznego w Polsce. Ośrodka , który jest warunkiem koniecznym , choć nie wystarczającym . Polska od dwudziestu lat nie jest w stanie podjąć  wysiłku realnych, faktycznych reform cywilizacyjnych. Obszernie piszą o zapaści cywilizacyjnej Polski Rokit Staniszkis, Śpiewak , Krasnodębski. Termin zapaść cywilizacyjne nie zwrotem retorycznym. Odpowiada on niekorzystnym trendom , jakimi jest przekształcanie się Polski w gospodarkę peryferyjną.  Wiąże się to oczywiście z przekształcaniem całego polskiego społeczeństwa w społeczeństwo peryferyjne.
Fukuyama stał kiedyś na czele ekspertów, którzy analizowali wpływ idei zawartych w np. przetłumaczonych książkach na konkretne zjawiska polityczne i gospodarcze.
Dlaczego organizacja JOW i je idee i cele , czyli wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych jest  zamilczana  . Z tego samego powodu , z którego niej jest możliwa w istniejącym systemie politycznym  konsolidacja władzy. A bez tej konsolidacji nie mamowy o modernizacji Polski.
Marek Mojsiewicz
---------------------------------------------------------------------------------------------
Już kilkanaście miesięcy temu przewidziałem upadek Tuska i Sikorskiego jako kandydata Platformy na prezydenta. Linki poniżej pokazują pewien niepełny , ale jednak wzór w którym był wpisany scenariusz zupełny inny niż ten o którym marzył Tusk. Wypowiedzi dotyczące Tuska takich ludzi jak Maliszewski , Krasnodębski , Rokita. Olejnik , Palikot , Staniszkis, Olechowski  Śpiewak .Macierewicz, Szczygło , Gęsicka . Krzemiński . Michalkiewicz, Zaręba pogłębiają obraz tej sytuacjiLinki do ich wypowiedzi
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kachttp://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Apollo_Saurocton_Louvre.jpg&filetimestamp=20070105173704zynskiego
Linki do wypowiedzi Michalkiwicza, Rokity, Staniszkis,Macierewicza , Skwiecinskiego, Tuska, Króla,Bugaja,Śpiewaka, Krasnodebskiego,Kaczyńskiego,Przystawy,Sadowskiego„Obóz Modrenizacji Polski i Obóz Konserwacji Ustroju” 
Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale