Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2219k odsłon
  302   0

Autostrady integruja ziemie z Niemcami,Tuskostrady dziela

Czym się rozni Tuskstrada od autostrady. Wystarczy popatrzyc ma mape juz istniejących autostrad aby zobaczyc pewna prawidłowość. Otoz istniejące autostrady zapewniaj integracje komunikacyjna , a co za tym idzie gospodarcza i w pewnym stopniu kulturowa Ziem Zachodnich z .. Niemcami. Mapka tutaj. Tuskostatrdy zas to takie drogi , które utrudniaj integracje gospodarcza,  wschodniej sciany z reszata kraju. Tuskostardy istnieja nie tylko na lini wchod zachod , ale na lini polnoc poludnie.  Z mapy widzimy ze szybciej dojedziemy z Wroclawia do Berlina niz do Warszawy. Również Krakowa prawdopodobnie szybciej bedziemy w Berlinie niż w Lublinie. Nie wspomne o swietnym polaczeniu Szczecina z Berlinem , czy Poznania . Dla porównania proszę zobaczyc mapke autostrad niemieckich. Mapka tutaj . O problemie integracji polskich ziem zachodnich z Niemcami pisano już kilka lat temu.
Dziwna jest sytuacja ze dwadzieścia lat po upadku komunizmu akurat polska nie moze sobie poradzic z kluczowym z punktu widzenia interesow panstwa problemm jakim sa drogi , infrastruktura telekomunikacyjna , oraz szeroko  pojeta infrastruktura energetyczna.
Wrocmy do drog. Tuskostrady ze względu na swoja mala przepustowsoc oraz dramatyczne jak na strandarty panstwa przemysłowego tempo przemieszczania się nie tylko hamuja integracje ziem polskich , ale rowniez utrudniaja czerpanie korzyści z handlu ze wschodem oraz w mniejszym zakresie korzyści tranzytowych..
Inna , rownie wana kwestia jest realizacja celow politycznych i gospodarczych panstwa poprzez takie instrumenty jak wlasnie  siec drog. O ile w interesie Nimiec jest niedopuszczenie do integracji komunikacyjnej Polski  o tyle daza do integracji polskich ziem zachodnich z reszta Nimiec. Z komunikacyjnego , a już wkrotce gospodarczego punktu widzenia taki Szczecin już jest czescia Niemiec. W mniejszym zakresie to samo dotyczy  Wroclawia , Poznania. Za nasza racja stanu wymagalby budowania w pierwszej kolejnosci autostrad łączących wlasnie Szczecin , czy Gdansk oraz Poznan z np najwiekszym osrodkiem przemysłowo naukowym w Polsce jakim jest obszar Slasko Krakowski  . Ni ewspominajac już o integracji Ziem Zachodnich . Myslac kategoriami polityki wschodniej powinniscmu dazyc do jak najszerszego dostępu do wschodnich dawnych ziem I Rezczpospolitej , czyli terenow Litwy, Lotwy , Bialorusi i Ukrainy.Powinnismy zapewnic sobie szybki i latwy dojazd do Minska, Lwowa, Wilna  A nasze służby powinny zapobiegac integracji komunikacyjnej Ukrainy czy Bialorusi z Rosja.  A dzieje Si wrecz cos odwrotnego Mapka autostrad rosyjskich tutaj.
Może dojsc do sytuacji w ktorej Nimecy zintergruja komunikacyjnie nasze Ziemie Zachodnie, a  Rosja obszar Ukrainy i Bialorusi. Sytuacja nie wyglada wcale na przypadkowa.
Rownie zadziwiająca jest niemoc Panstwa Polskiego , które nie realizuje swoich strategicznych interesow .
O nowym pomysle Tuska , który pewnie upadnie / czy celowo upadnie ? / dotyczącym  Tuskostrad tutaj
Oraz ciekawy tekst  „Niemcy nie mogą nam wybaczyc rzadow PiS „ w Dzienniku tutaj   
Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale