Morfej Morfej
134
BLOG

Ukraina robi wszystko, żeby nie dopuścić rozszerzenia wojny.

Morfej Morfej Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Ukraina robi wszystko, żeby nie dopuścić rozszerzenia wojny. Wsparcie sojuszników i partnerów jest niezwykle ważne

Czy wiedzą Państwo, że obywatele Ukrainy nadal cierpią i umierają każdego dnia z powodu konsekwencji wojny rosyjsko-ukraińskiej? Tak. Być może temat ukraiński stopniowo przechodzi na margines zagranicznych mediów, ale życie Ukraińców nie staje się łatwiejsze, a problemy z dnia na dzień się powiększają. Wojna rozpętana przez rosyjskiego agresora na Ukrainie nadal wywiera głęboki wpływ zarówno na ludzi, tak i na infrastrukturę krytyczną, obiekty energetyczne... Wszystko to należyodbudować, rekonstruować, reanimować. Kiedy jednak mówimy o odbudowie, ma się na uwadze przede wszystkim rehabilitacja ludzi, ich zdrowia fizycznego i psychicznego, potemjuż można mówić o energetyce, drogach, domach. Oto kilka danych Światowej Organizacji Zdrowia na temat strat i zmartwień Ukraińców:

- 3,7 mln osób jest obecnie wewnętrznie przesiedlonych;

- ponad 10 000 cywilów zostało zabitych;

- ponad 30 000 cywilów zostało rannych;

- około 1600 razy zaatakowano ukraiński system opieki zdrowotnej;

- ponad 120 pracowników służby zdrowia zostało zabitych.

22 maja 2024 r. w Kijowie odbyła się konferencja na temat międzynarodowego partnerstwa na rzecz zdrowia, w której wzięła udział Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska. W wydarzeniu wzięli udział minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, przedstawiciele niemiecko-ukraińskiego programu partnerstwa w dziedzinie zdrowia GIZ, Światowej Organizacji Zdrowia, ministrowie zdrowia Litwy i Estonii, a także szefowie placówek medycznych i delegacje z Polski, Francji, Włoch, Szwajcarii, Szwecji, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Finlandii.

We wrześniu 2023 r. podczas III Szczytu Pierwszych Dam i Dżentelmenów uruchomiono programMiędzynarodowe Partnerstwo na rzecz Zdrowia (International Health Partnership). Obecnie 25 ukraińskich szpitali podpisało umowy partnerskie oraz 34 memoranda. Program stale się rozwija i demonstruje swoją skuteczność: ukraińscy lekarze mają możliwość opanowywać wiodące światowe metody leczenia orazdzielić się własnym doświadczeniem, co jest szczególnie istotne dla Ukrainy teraz, podczas trwającej pełnoskalowej wojny z Rosją.

Program IHP jest również bardzo ważny ze względu na to, że niesprowokowana rosyjska inwazja na suwerenne terytorium Ukrainy codziennie uderza w tysiące, miliony Ukraińców, którzy pozostają ranni i narażeni na stres psychiczny, w skutek czego cierpi system medyczny. Rosja uszkodziła już około 1500 placówek opieki zdrowotnej, ponad 200 zostało zniszczonych doszczętnie.Ukraińskie placówki medyczne bardziej niż kiedykolwiek potrzebują niezawodnego wsparcia, aby ratować życie, zapewniać wysoką jakość opieki medycznej i nadal się rozwijać. Obecnie ukraińscy specjaliści mają wyjątkowe i bezcenne doświadczenie w ratowaniu życia w warunkach wojennych, pracy w sytuacjach ekstremalnych na granicy swoich możliwości i siły... Dziś świat może pomóc Ukrainie, a jutro ukraińscy specjaliści będą mogli przekazać swoje umiejętności, doświadczenie i wiedzę w zakresie opieki medycznej i leczenia całemu cywilizowanemu światu! Dlatego inicjatywy i współpraca w ramach partnerstwa na rzecz zdrowia otwierają perspektywy nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla krajów partnerskich.

Obecnie9 ośrodków medycznych we Francji, 3 ośrodki medyczne w Mołdawii i Niemczech, po 2na Litwie, Łotwie, Izraelu, Szwecji i Macedonii Północnej zostały partnerami ukraińskich szpitali, jak również najlepsze szpitale w Austrii, Danii, Estonii, Hiszpanii, Kanadzie, Holandii, Polsce, Rumunii i Turcji. Liczba krajów partnerskich powinna być dalej rozszerzana, ponieważ uratowanie człowieka, jego zdrowia jest podstawą do dalszych działań i dalszej odbudowy wszystkiego, co zostało zniszczone przez rosyjskich okupantów.

„Mimo całego okrucieństwa rosyjskiej presji, mimo całej podłości rosyjskiego terroru, świat musi udowodnić, że spójnewysiłki każdego, kto docenia życie, wystarczy, aby bronić i obronić życie.I to jest ważne dla każdego kraju, dla każdego narodu, i kiedy to zadziaładla Ukrainy, z pewnością będzie skuteczne dla wszystkich innych państw” - te słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego demonstrują, jak ważne jest dziś zjednoczenie wysiłków wszystkich krajów cywilizowanego świata w celu wsparcia Ukrainy w walce z kremlowskim dyktatorem.

Imperialne ambicje rosyjskiego prezydenta są niepohamowane w dążeniach do mianowania siebie „ zbieraczem ziem rosyjskich”. Nie zapominajmy, że oprócz terytoriów ukraińskich, Naddniestrze w Mołdawii, Abchazja i Osetia Południowa w Gruzji znajdują się pod rosyjskim wpływem i okupacją. Wojna nie zakończy się, jeśli Ukraina nie wytrzyma presji kremlowskich okupantów. Rosyjski dyktator Władimir Putin posunie się dalej i zaatakuje NATO: najpierw spróbuje przejąć kraje bałtyckie, potem przyjdzie kolej na Polskę i część Niemiec, wobec których Putin ma własne plany.

Właśnie dlategopoprzez wspólne wysiłki krajów partnerskich koniecznienależy powstrzymać agresora przed zagrożeniem bezpieczeństwa w Europie i całego porządku międzynarodowego. I tutaj należy wspomnieć o zbliżającym się Globalnym Szczycie Pokoju, który odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15-16 czerwca br., nowej międzynarodowej platformie będącej początkiem, tzw. trampoliną do osiągnięcia kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie, pozwoli powstrzymać rosyjską agresję, która ma wpływ nie tylko na Ukrainę.Oczekuje się, że w międzynarodowym wydarzeniu weźmie udział ponad 100 krajów ze wszystkich kontynentów naszej planety. Uczestnicy szczytu, przestrzegając prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych, mogą przyczynić się do długo oczekiwanego pokoju na Ukrainie, a także do rozwoju mechanizmów, które w przyszłości staną się podstawą bezpieczeństwa dla całej planety. Uczestnicy tak poważnego wydarzenia będą mieli okazję pokazać, że silni przywódcy powinni i mogą podejmować silne decyzje!


https://romaniainform.ro/ucraina-depune-toate-eforturile-pentru-a-opri-razboiul-sustinerea-partenerilor-si-a-aliatilor-este-mai-importanta-ca-niciodata/


Morfej
O mnie Morfej

Ukraina, Rosja,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka