3 obserwujących
17 notek
22k odsłony
  593   0

Siła Wyborcza

List do Odchodzących, czyli pośle policz swoją siłę wyborczą.

M.O.Jędrysek

Od dawna chodził za mną taki List do Odchodzących, ale wydawało mi się, że byłoby to głupie. Dziś nie zmieniłem zdania, ale okoliczności obniżają wymagania. Roszady i transfery mają ciągle miejsce a następne, coraz bardziej zaskakujące, wiszą. Odejście z Prawa i Sprawiedliwości P. Wiplera spowodowało, że postanowiłem się podzielić swoimi spostrzeżeniami i propozycjami. Mam do tego też tytuł, bo sam swego czasu po uzyskaniu mandatu z listy Prawa i Sprawiedliwości, zasiliłem na kilka miesięcy inny klub parlamentarny (nigdy nie byłem w żadnej partii).

Poseł czy inna osoba sprawująca mandat z ramienia jakieś partii ma rzecz jasna zobowiązania nie tyle wobec partii, ile przede wszystkim wobec wyborców. Posłowie, którzy otrzymali mandat z dalszych miejsc na liście, zawsze przy opuszczaniu partii czy klubu parlamentarnego, będą tłumaczyli, że skoro byli na dalekim "niebiorącym" miejscu, to wszystkie głosy były oddane na nich, a nie na listę partyjną. To jest trochę prawda - ale ile to jest trochę - albo też ile w tym prawdy? Jakieś liczby? Czy da się to policzyć? Bardzo trudno... - z pewnością.

Postarałem się jednak policzyć wagę listy i wagę kandydata - porównać to i sprowadzić do wartości 1 jako wagi równej lista = kandydat. Oczywiście takie obliczenia wymagają dużych uproszczeń, ale zachęcam do zapoznania się, szczególnie przez tych, którzy zechcą kiedyś szeregi klubowo-partyjne opuścić, nie zdając mandatu posła czy mandatu w jakimś ciele samorządowym. Sądzę, że ważnym jest, aby w obliczeniach brać pod uwagę tylko głosy jakie zostały oddane w okręgu na kandydatów, którzy mandat otrzymali. Obliczenia te powinny bazować na danych, które jak najbardziej sprzyjają indywidualnemu kandydatowi, bo on jest zawsze słabszy niż partia i lista. Jednocześnie, obliczenia powinny być porównywalne dla okręgów, nie być podatne na liczbę uprawnionych i liczbę głosujących czy liczbę głosów nieważnych, nie być wrażliwe na skrajności, procent biorących udział w głosowaniu. Spróbujmy jednak.

Z konieczności przedstawiam to na świeżym przykładzie P. Wiplera, i mniej świeżym swoim. Otóż, jak pewnie większość czytelników nie wie, i pewnie by się nie dowiedziała, poseł P. Wipler dziś odstąpił z, czy wręcz wstąpił przeciw, Prawu i Sprawiedliwości i chce być członkiem jakiegoś swojego towarzystwa, które z Prawem i Sprawiedliwością nie ma nic wspólnego.

W okręgu 19 (Warszwa), z którego w 2011 do Sejmu kandydował P. Wipler, było do objęcia w 20 mandatów poselskich. W okręgu tym oddano łącznie na wszystkie listy 861668 głosów tzw. biorących tj. takich, które dały mandat poselski do Sejmu. Liczba ta jest więc sumą głosów ważnych oddanych na wszystkich posłów w okręgu (czyli bez głosów na kandydatów, którzy mandatu nie otrzymali). Suma ta dotyczy głosów "biorących" oddanych na wszystkie listy ugrupowań, które wprowadziły posłów do Sejmu. Jeśli więc podzielimy liczbę 861668 głosów tzw. biorących przez liczbę mandatów, to dla okręgu 19, to uzyskamy średnią "biorącą" ok.43083 - tzn. w tym okręgu tyle średnio miał kandydat, który stał się posłem. Teraz porównajmy tę wielkość do liczby głosów uzyskanych przez naszego kandydata. Otóż P. Wipler otrzymał 4617 głosów, co jak łatwo policzyć, stanowi 0,107, czyli ok. 1/10, średniej biorącej. Zważywszy, że P. Wipler miał kiepskie, bo tzw. niebiorące 7me, miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości, to wymagania można te obniżyć np. o połowę. Aby więc rzeczony poseł mógł uczciwie odejść bez składania mandatu, musiałby uzyskać nie mniej niż21542 głosy. Liczba ta jest barierą jednak około 5 wyższą od liczby głosów jaką poseł P. Wipler otrzymał. Wniosek nasuwa mi się sam: P. Wipler nie stanowił wartości dodanej dla Prawa i Sprawiedliwości tylko "załapał" się na listę. Powinien w związku z tym oddać mandat. Myślę, że gdy któryś poseł uzyskał swój mandat z tzw. "jedynki" należałoby pomnożyć wymaganą barierę razy np. 2. Oznaczałoby to, że poseł taki mógłby w miarę uczciwie opuścić klub lub partię gdyby uzyskał co najmniej 86167głosów. Do takiego kroku w tym okręgu i na tej liście miałby tytuł wyłącznie prawo J. Kaczyński - co byłoby jednak bardziej zaskakujące niż ... no właśnie, co...? 

Policzyłem, taki także współczynnik dla siebie (bo cóż to za naukowiec, który na sobie nie przeprowadzi eksperymentów - co robię zresztą ciągle :). Obiekt M.O.Jędrysek, kandydował w okręgu 3 (Wrocław) z 14 go miejsca z listy Prawa i Sprawiedliwości. Na 14 mandatów (przypadkowa zbieżność liczb) oddano łącznie na wszystkie listy wg. mojego sumowania 322345 głosów biorących tj takich, które dały wejście do Sejmu (czyli bez głosów na kandydatów, którzy nie otrzymali mandatu poselskiego - dotyczy wszystkich list. Daje to średnią "biorącą" 23025 głosów - tzn. tyle średnio miał kandydat, który stał się posłem (średnia dotyczy wszystkich list). Oczywiście, głosy oddane na innych kandydatów, którzy się nie dostali do Sejmu, nie liczą się w prezentowanych obliczeniach. Poseł MO Jędrysek otrzymał 22381 głosów, co jest równe mniej więcej średniej biorącej (stanowi 0,972 tej średniej). Można więc przyjąć, że wkład jego/jego wyborców w liczbę głosów oddanych na biorące głosy listy Prawa i Sprawiedliwości, był wystarczający, aby "nieco uczciwie" wyjść z Klubu Parlamentarnego PiS (Jędrysek nie jest członkiem partii). Zastrzegać się nie mogę, bo na przykładzie większości odchodzących, jak widać szkodzi to na trzeźwość osądu sił własnych - a zresztą po co?

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale