Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. Uchwałę ogłoszono we wtorek wieczorem. Oznacza to, że Nawrocki, który w drugiej turze wyborów 1 czerwca pokonał Rafała Trzaskowskiego, zostanie zaprzysiężony 6 sierpnia.
54 tysiące protestów, ale bez wpływu na wynik
Jak poinformował prezes izby Krzysztof Wiak, sąd rozpatrzył ponad 54 tysiące protestów wyborczych. Za zasadne uznano 21 z nich, jednak – jak podkreślono – żadne z uchybień nie miało wpływu na wynik wyborów. Do uchwały zgłoszono trzy zdania odrębne.
Wybory bez poważnych uchybień
„Duża liczba wniesionych protestów nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów” – zaznaczył prezes Wiak, dodając, że ustalone nieprawidłowości nie wpłynęły na ogólny wynik.
W drugiej turze Karol Nawrocki, popierany przez PiS, zdobył 50,89 proc. głosów. Rafał Trzaskowski z KO uzyskał 49,11 proc.
Bodnar: Izba nie powinna orzekać
Z decyzją SN nie zgadza się Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jeszcze przed posiedzeniem wnioskował, by sprawą zajęła się inna izba – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Po tym, jak wniosek nie został uwzględniony, Bodnar zapowiedział, że odstępuje od swojego stanowiska jako PG.
Po zakończeniu posiedzenia Bodnar zapowiedział skierowanie listu do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. „Wykażę wszystkie nieprawidłowości proceduralne, które miały miejsce” – powiedział dziennikarzom. Jak dodał, nie ma pewności, że wszystkie protesty wyborcze „zostały należycie, tak jak trzeba, porządnie rozpoznane”.
List do marszałka i pytanie o konstytucję
Szef MS podkreślił, że ma wątpliwości, czy zostały spełnione wymogi konstytucji. „Zadam pytanie, czy w takiej sytuacji wypełniona została norma artykułu 129 Konstytucji mówiąca o tym, że to Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów” – zaznaczył Bodnar.
Zwrócił też uwagę na znaczenie zdań odrębnych zgłoszonych przez sędziów Leszka Boska i Grzegorza Żmija. „One trochę brzmiały jak akt oskarżenia pod adresem Izby Kontroli Nadzwyczajnej” – powiedział.
Hołownia: przysięga odbędzie się 6 sierpnia
Mimo kontrowersji i zapowiedzi listu od Bodnara, marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził, że 6 sierpnia zwoła Zgromadzenie Narodowe, by Karol Nawrocki mógł złożyć przysięgę prezydencką.
„Są wątpliwości co do statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Nie ma wątpliwości, kogo wybrali Polacy” – napisał we wtorek wieczorem na platformie X.
red.
Fot: Sąd Najwyższy uznał wybory prezydenckie za ważne, PAP/Leszek Szymański
Inne tematy w dziale Polityka