SN decyduje o ważności wyborów. Bodnar kontra sędziowie i szef PKW

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Sąd Najwyższy podejmuje decyzję o ważności wyborów. Posiedzenie jawne zakończyło się po 16.30. W trakcie dyskusji dochodziło do potyczek między Adamem Bodnarem, prokuratorem generalnym, a sędziami Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz szefem PKW Sylwestrem Marciniakiem. To najważniejsze informacje dnia.

Sąd Najwyższy rozstrzygnie ważność wyborów prezydenckich

We wtorek po godz. 16:30 zakończyło się trzy i półgodzinne posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN, podczas którego rozpatrywano ważność wyborów prezydenckich z 18 maja i 1 czerwca 2025 r. Ogłoszenie orzeczenia zaplanowano nie wcześniej niż na godz. 18:30.

Jak poinformowała sędzia Maria Szczepaniec, do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych, z czego 54 tys. 25 odrzucono ze względu na braki formalne. Za zasadne uznano jedynie 21 protestów, jednak – jak stwierdzono – nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów, w których Karol Nawrocki zdobył 50,89 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,11 proc.

Obecny na posiedzeniu prokurator generalny Adam Bodnar zakwestionował kompetencje Izby do orzekania w tej sprawie. W odpowiedzi usłyszał od sędzi Szczepaniec pytanie, czy czuje się "neosenatorem", skoro ta sama Izba wydała uchwałę ws. ważności wyborów parlamentarnych w 2023 roku, w których startował minister sprawiedliwości. Ponadto, Bodnar zarzucił sędziom SN, że nie przeanalizowali z należytą troską i powagą protestów wyborczych. - Uważam, że procedura rozpatrzenia protestów wyborczych została zrealizowana w sposób fasadowy - ocenił. Prokurator generalny domagał się też przeliczenia głosów w ponad 1400 komisjach na podstawie analizy Krzysztofa Kontka. 

Szef PKW Sylwester Marciniak przypomniał natomiast, że PKW cieszy się najwyższym poziomem zaufania wśród instytucji publicznych. - Nie może być akceptowane, aby w oficjalnej dokumentacji wyborczej dochodziło do uchybień w zakresie tak fundamentalnym, jak prawidłowe przeniesienie danych, ustalonych przez komisję w toku obliczania wyniku głosowania. Państwowa Komisja Wyborcza jednoznacznie stwierdza, że przypadki tego rodzaju nie mogą być traktowane jako nieuniknione elementy procesu wyborczego - ripostował sędzia. 

Przed siedzibą Sądu Najwyższego zjawili się zwolennicy Karola Nawrockiego oraz aktywiści KOD. Zgromadzonych rozdziela policja. 


Obława na Tadeusza Dudę. Policja oferuje nagrodę

Wciąż trwają intensywne poszukiwania Tadeusza Dudy, podejrzanego o zabójstwo córki i zięcia oraz próbę zabójstwa teściowej w Starej Wsi na Limanowszczyźnie. We wtorek Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie wyznaczył 50 tys. zł nagrody za informacje prowadzące do jego zatrzymania.

Zbrodnia miała miejsce w piątek. 57-latek postrzelił swoją teściową, po czym zastrzelił córkę i zięcia. Ciężko ranna kobieta trafiła do szpitala, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Jego samochód odnaleziono w lesie, a śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu. Trwa obława z udziałem policji, wojska, Straży Granicznej, dronów z termowizją i śmigłowca Black Hawk. 


Zełenski dziękuje Polsce za wsparcie podczas prezydencji 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował we wtorek Polsce za wsparcie podczas jej półrocznej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Tylko razem możemy obronić naszą niepodległość – nie tylko Ukrainy, ale też Polski i całego regionu zagrożonego przez Rosję – napisał na platformie X.

Zełenski docenił także sankcje wobec Rosji oraz wsparcie militarne i inwestycyjne, jakie uzyskano podczas przewodnictwa Polski. Prezydencję w Radzie UE od 1 lipca przejęła Dania, która ma kontynuować wysiłki na rzecz przystąpienia Ukrainy do UE – mimo sprzeciwu Węgier, które blokują dalsze rozmowy akcesyjne.

PiS chce zakazu wjazdu dla obywateli spoza Europy

We wtorek klub PiS zapowiedział złożenie projektu ustawy o czasowym zakazie wjazdu obywateli państw spoza Europy na terytorium Polski. Ma to być odpowiedź na kryzys migracyjny i – jak mówił Mariusz Błaszczak – "abdykację państwa Tuska" w zakresie kontroli granicznej.

Nowa ustawa miałaby umożliwić Radzie Ministrów wydawanie rozporządzeń blokujących wjazd obywateli wskazanych państw. PiS zapowiedział również powrót do zbierania podpisów pod referendum ws. odrzucenia paktu migracyjnego i kontrole na granicy z Niemcami. 


Rząd likwiduje tzw. godziny czarnkowe

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Karty nauczyciela, który likwiduje tzw. godziny czarnkowe – obowiązkowe godziny dostępności nauczycieli dla uczniów i rodziców wprowadzone w 2022 r. przez ministra Przemysława Czarnka.

Według rządu rozwiązanie to nie spełniło swojego celu – konsultacje często kolidowały z zajęciami. Zgodnie z nowymi przepisami, nauczyciele nadal będą dostępni, ale w bardziej elastycznej formie, w ramach innych zajęć statutowych szkoły. Zmiana ma wejść w życie 1 września 2025 r. i była postulowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz większość środowiska nauczycielskiego. 

Fot. Posiedzenie Sądu Najwyższego/PAP

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj90 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (90)

Inne tematy w dziale Polityka