3 obserwujących
5 notek
10k odsłon
  2892   2

Tak się w Polsce ustala akcyzę

Dzień dobry Forumowicze, dzień dobry branżo. Dochodzą mnie głosy, że mój blog o Forum Akcyzowym jest pilnie czytany. Niektórzy zastanawiają się nawet czy ja nie opisuję jakichś przekrętów. Ciekawe pytanie… Przejdźmy jednak do meritum, zobaczmy, ile ciekawych spraw wydarzyło się na Forum od mojego ostatniego wpisu.

Cztery grupy robocze zakończyły trwające trzy miesiące prace i wydały rekomendacje dla Ministra Finansów, Tadeusza Kościńskiego. Czy różnią się od postulatów, które zgłasza od kilku lat nasz ulubiony koncern X? Czy różnią się też od propozycji wskazywanych przez prof. Modzelewskiego, głoszącego poglądy zbliżone do poglądów koncernu X? Traf chce, że nie bardzo.

Na zakończenie prac niezależni (?) eksperci z grup roboczych rekomendują:

1.     Nie dotykajmy akcyzą wyrobów koncernu X. Podnieśmy natomiast decydowanie akcyzę na produkty koncernu Y.

2.     Zarekomendowano: inflacyjną podwyżkę 3-5 proc. na papierosy (dotyczy koncernu X) i nawet 400 proc. podwyżki na tytoń do podgrzewania (dotyczy wszystkich poza koncernem X).

3.     Wisienką na torcie jest wniosek o… obniżenie akcyzy na płyny do e-papierosów. Chociaż o 10-krotną obniżkę wnioskują tu polskie firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw produkujących takie płyny, bo zżera je szara strefa, to zyska na tym też koncern X. Ciekawe jest to, że dziś polskie MŚP płacą prawie 3 krotnie większą akcyzę na płyny niż koncern X za swoje płyny w kapsułkach.

Rekomendacje grup roboczych są dziwnie podobne do poprawek jakie do ustawy o podatku akcyzowym złożył w Senacie w 2019 roku koncern X. W sumie trzeba się zastanowić czy nie szkoda czasu na to Forum Akcyzowe, bo gdyby przyjąć punkt widzenia koncernu X byłoby szybciej i taniej…

 Kilka dni temu Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy, w którym najwidoczniej przejęło narrację koncernu X proponując tylko 5 procentową podwyżkę akcyzy na papierosy i 50 procentową (!) podwyżkę na tytoń do podgrzewania, czyli 10 krotnie większą. Na koniec możemy więc chyba powiedzieć, że Forum Akcyzowe może zakończyć się wielkim zwycięstwem koncernu X, którego interesy są chyba nadreprezentowane (patrz moje poprzednie wpisy).

Tak to się robi w Polsce.

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka