3 obserwujących
5 notek
10k odsłon
  653   0

Siła złego na jednego!

Czas szybko płynie Forumowicze Akcyzowi, a ja dawno nie pisałem. Co tam nowego w akcyzach? 12 i 13 października odbyło się plenarne posiedzenie Forum Akcyzowego. A tam wszyscy członkowie mogli odnieść się do rekomendacji Grup Roboczych.

Zaczęło Ministerstwo Finansów od prezentacji. Chwaliło się ministerstwo, jak skutecznie zwalcza szarą strefę, czyli produkcję i handel nielegalnymi wyrobami akcyzowymi. Nie bardzo to było w smak koncernowi X, który szarej strefy używa zawsze, kiedy pojawia się pomysł podniesienia akcyzy na papierosy. Wtórują mu w tym także koncerny W i Z. O tych jeszcze nie wspominaliśmy a warto, bo przyłączyły się w narracji do koncernu X żeby dokopać Y.


Koncerny W, X i Z mimo liczebności nie święciły jednak triumfu, bo Minister Finansów opublikował przed Forum jakże „niekorzystną” dla nich ustawę nie uwzględniającą tylko ich rekomendacji! Taka sytuacja. MF odważył się bowiem podnieść minimalną akcyzę na papierosy o całe 5 proc. a na wyroby nowatorskie tylko o 50 proc.?! Jakże to możliwe skoro W, X i Z wraz z „niezależnymi” ekspertami postulowały podwyżkę co najmniej o 100 proc. albo i 400 proc. na wyroby koncernu Y?!


Jeszcze większe zdziwienie tej Trójcy wzbudził udział licznych przedstawicieli świata nauki z dziedzin prawa, ekonomii i medycyny, którzy odważyli się wyrazić zdanie odmienne od tego z rekomendacji. Przedstawiciele koncernu X dwoili się, troili czy nawet czworzyli wystawiając coraz to nowych pracowników, aby zabrali głos popierający rekomendacje. Jeden z pracowników tego koncernu został nawet na potrzeby Forum plantatorem tytoniu i jako taki zabierał głos w dyskusji.

Przedstawiciele koncernów W i Z z niesmakiem wyrażali się o przedstawicielach świata medycyny, którzy odważyli się stwierdzić, że zwykłe papierosy szkodzą najbardziej i że z ich doświadczenia wynika, że mniej szkodliwe dla palaczy będzie przejście na nowoczesne alternatywy niż dalej palenie papierosów. Bezczelni lekarze! Pandemią się powinni zająć a nie zwalczaniem nałogu palenia papierosów!


Przedstawienie trwało dwa dni. Tym razem jednak „kłamstwo powtarzane po tysiąckroć” nie zostało uznane za prawdę. Przewodnicząca Forum, chyba poirytowana krytyką Trójcy, poprosiła o przesłanie stanowisk odmiennych od grup roboczych celem ich analizy. Wydawałoby się, że pomysł analizy stanowisk innych ekspertów niż członkowie Grup Roboczych to dobry kierunek! No i stanowiska zostały wysłane ale o tym gdzie trafiły i jak zostały skomentowane przez przedstawicieli koncernów W,X i Z oraz ich „niezależnych ekspertów” napiszę w kolejnym odcinku.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka