OFiarowanie Pańskie czyli święto Matki Bożej Gromnicznej.
Zgodnie z prawem żydowskim, każdy pierworodny syn był uważany jako własność Jahwe. Czterdzieści dni po narodzeniu, dziecko należało przynieść do świątyni i ofiarować Bogu, to znaczy złożyć na ręce kapłana, a następnie symbolicznym darem, wykupić. Przez wieki tą scenę malowało wielu artystów. Rembrandt aż kilkakrotnie zajął się tym tematem. Najpiękniej pokazał go w tym obrazie;
Ciemne wnętrze świątyni rozpromienia światło bijące od dziecka. Światło to obejmuje wybrane osoby. Matka i starzec Smeon.Inni pogrążeni w mroku albo ledwo muśnięci światłem. Matka zasłuchana w prorocze słowa starca trzymającego w ramionach Jezusa; <<Teraz, o Władco, pozwalasz odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela>>. (Łk.2,23-36). Wiele mówiąca jest tutaj postać kapłana. Ukryta w zupełnym mroku twarz, a tylko widoczna szata i wyciągnięta ręka, świadczą o przynaglaniu do wypełnienia prawa. Rembrandt po mistrzowsku opowiada pędzlem to wydarzenie.
Tematem głównym tego święta jest światło.
W Polsce po dziś dzień święto jest zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W ów dzień święci się świece zwane gromnicami. Dawniej wykonywano je z wosku pszczelego by po zapaleniu wypełniały pomieszczenia miłym i pięknym zapachem. Światło świecy jako symbol Chrystusa, "Światłość prawdziwą która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi". (J 1,9)
Gromnica - nazwa tej świecy pochodzi od gromu, który wraz z burzą przychodzi. Dlatego zapaloną, podczas burzy umieszczano w oknie. W zwyczajach ludowych święcenie gromnicy wiązało się z różnymi obyczajami. Z poświęconą i zapaloną świecą wracano do domu bacząc by po drodze jej światło nie zgasło. Od niej należało rozpalić ogień w piecu zwiastujący zgodę i miłość w rodzinie. Obchodzono z nią całe gospodarstwo by zło odstraszyć. Gromnica była przechowywana w szczególnie dla niej przeznaczonym miejscu jako znak Bożej jasności i zapalana w trudnych chwilach. Dymem z świecy kreślono znak krzyża wszędzie tam którędy zło wpełznąć mogło, jako znak pewnej zapory przeciw nieszczęściu.

Z nią też związana jest pewna legenda. Jakoby Matka Boża z zapaloną świecą przechadzała się po wsi, chroniąc ją przed watahą głodnych wilków. Takim obrazkiem ozdabiane są gromnice.
Zapalanie gromnicy przy osobie zmarłej nawiązuje do przypowieści o pannach roztropnych gotowych na spotkanie z oblubieńcem.
2 lutego przypada także Dzień Życia Konsegrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.
Jeden dzień a tyle znaczeń!
Inne tematy w dziale Społeczeństwo