123 obserwujących
713 notek
1654k odsłony
  5560   0

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka i reakcja Episkopatu Polski

W sobotę 5 grudnia, podczas 29. rocznicy powstania Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk podjął w swoim wystąpieniu temat przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich. Mówiąc o duchownych, którzy są sprawcami takich przestępstw stwierdził: “To, że ksiądz zgrzeszył… No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże.” Wspomniał także o biskupie Edwardzie Janiaku, odsuniętym od kierowania diecezją kaliską, za zaniedbania w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych diecezji, i nazwał go "współczesnym męczennikiem". 

Odnosząc się do tej wypowiedzi, rzecznik Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz CssR napisał dzisiaj, że władze prowincji przeprowadziły rozmowę z o. Tadeuszem Rydzykiem po jego sobotniej wypowiedzi, ale dodał, że nie zna jej szczegółów.

Prymas Polski, abp Wojciech Polak zwrócił się do przełożonego polskich redemptorystów z prośbą o „adekwatną reakcję” na słowa o. Tadeusza Rydzyka.

Na stronie http://ochrona.episkopat.pl został opublikowany Komunikat Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży następującej treści: 

O zdecydowaną reakcję prowincjała OO. Redemptorystów o. Janusza Soka CSsR na słowa o. Tadeusza Rydzyka CSsR poprosił dziś abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Podczas obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja, 5 grudnia br., z ust założyciela i dyrektora Radia Maryja oraz TV Trwam padły słowa bagatelizujące przestępstwa i grzechy wykorzystania seksualnego i podważające decyzje kompetentnych władz Kościoła w stosunku do bp. Edwarda Janiaka.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się do przełożonego o. Tadeusza Rydzyka z prośbą o interwencję. Wyraził nadzieję, że na antenie Radia Maryja i innych związanych z nim mediów cierpienie osób, które zostały wykorzystane seksualnie nie będzie lekceważone, a stanowisko Ojca Świętego i Episkopatu Polski w sprawie ochrony dzieci i młodzieży będzie rzetelnie relacjonowane.

ks. dr Piotr Studnicki

kierownik Biura Delegata KEP

ds. ochrony dzieci i młodzieży

Warszawa, 7 grudnia 2020 r.

Przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusz Sok CSsR natychmiast zadeklarował:

Wiem, że sprawa jest pilna, podejmujemy ją. Będę z nim rozmawiał.

O godz. 20 –tej zzostał opublikowany komentarz ks. dr Piotra Studnickiego dla KAI (Katolickiej Agencji Informacyjnej):

„W wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka najbardziej smuci brak perspektywy osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Słowa bagatelizujące takie przestępstwa i grzechy zadają kolejne cierpienia tym, którzy w ten sposób zostali skrzywdzeni, tak przez duchownych jak i gdziekolwiek w społeczeństwie. Tego rodzaju wypowiedź wprowadza zamieszanie i zgorszenie we wspólnocie Kościoła i poza nią. Zarówno sam Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży jak i jego biuro otrzymują wiele sygnałów, zarówno od samych pokrzywdzonych jak i innych osób, które wyrażają oburzenie i gniew z powodu słów, jakie usłyszały. To jest absolutnie zrozumiałe.

Perspektywa, w której o. Rydzyk przedstawia biskupa Janiaka jako „męczennika mediów”, absolutnie nie odpowiada rzeczywistości. Przeczą temu fakty i decyzje Stolicy Apostolskiej i samego papieża Franciszka. Przypomnę, że w związku z publicznymi i poważnymi zarzutami wobec bp Janiaka, abp Polak złożył zawiadomienie do Stolicy Apostolskiej. W odpowiedzi na to, Kongregacja ds. Biskupów powierzyła arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Następnie, kompetentne władze Stolicy Apostolskiej podjęły szereg decyzji dotyczących bp. Janiaka: został odsunięty od pełnienia posługi biskupa diecezjalnego, otrzymał nakaz przebywania poza diecezją kaliską, a 17 października br. papież Franciszek przyjął jego rezygnację. Wobec tych konkretnych decyzji władz Kościoła, przedstawianie całego wydarzenia jako nagonki medialnej, a biskupa jako „męczennika mediów” mija się z prawdą. Taka wypowiedź podważa również zaufanie do działań Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej, która prowadzi postępowanie w sprawie bp Janiaka.

Chcę bardzo mocno podkreślić, że słowa o. Tadeusza Rydzyka nie odzwierciedlają stanowiska Kościoła w Polsce wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Ojciec Rydzyk po prostu nie ma do tego prawa. Przypomnę, że delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży, który pełni swoją funkcję z mandatu Episkopatu Polski, jest abp Wojciech Polak. To jego decyzje i działania, wspierane przez Konferencję Episkopatu Polski na czele z jego Przewodniczącym, są reprezentatywne dla Kościoła w Polsce i tak też powinny być odbierane. Do takich działań należy choćby powołanie Fundacji Świętego Józefa czy otwarta dziś strona www.zgloskrzywde.pl, która ma być wirtualnym poradnikiem dla pokrzywdzonych. Podejmując te działania Kościół w Polsce stara się iść za głosem papieża Franciszka.

Lubię to! Skomentuj141 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo