Blog
wiesława
74 obserwujących 533 notki 948802 odsłony
wiesława, 30 maja 2017 r.

Utracona cześć Ewy Kopacz

3872 45 0 A A A

Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną.

Tą rzeczą jest honor.

(minister Józef Beck na plenarnym posiedzeniu Sejmu RP 5 maja 1939 r.)

 

 

W obliczu smoleńskiej tragedii współczesne państwo polskie zdało egzamin, zarówno konstytucja, jak i instytucje państwowe –  zakomunikował 3 maja 2010 roku, podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie, marszałek sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, .

Po upływie siedmiu lat wychodzą na jaw skandaliczne sprawy, będące implikacją nieudolności, partactwa, nieodpowiedzialności i braku wyobraźni ówczesnej ekipy rządzącej.

W trumnie dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego znajdowały się szczątki jego i czterech innych osób - podał dziś "Fakt". Informację potwierdziła córka generała. Wczoraj dziennik ten ujawnił, że w trumnie innej ofiary katastrofy smoleńskiej, gen. Bronisława Kwiatkowskiego, znaleziono fragmenty ciał 8 osób.

Rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik potwierdziła wczoraj, że w trumnie gen. Kwiatkowskiego znajdowały się szczątki innych osób, a dzisiaj przyznała, że to samo dotyczy również trumny gen. Potasińskiego  i zapowiedziała, że wkrótce zostaną podane informacje dotyczące innych nieprawidłowości, jakie stwierdzono podczas dotychczasowych ekshumacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po ujawnieniu tych informacji chyba nikt już Polsce nie wierzy w to, że  po katastrofie smoleńskiej „państwo zdało egzamin”.

Jak reagują na te informacje politycy PO? Nie czują żadnej skruchy, nie stać ich nawet na wykrztuszenie słowa „przepraszam”. Wprost przeciwnie zachowują się arogancko i bezczelnie, a barbarzyństwo Rosjan, jakiego dopuścili się podczas przeprowadzania sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej i wkładania ciał do trumien, znajduje u nich zaciętych obrońców.

Poseł Neumann stwierdził, że najlepiej byłoby, żeby ofiary katastrofy smoleńskiej były pochowane w jednym grobie. Zdaniem posła, pozwoliłoby to uniknąć obecnych kontrowersji związanych z ekshumacjami, nie mówiąc już o kosztach związanych z identyfikacją zwłok.

Radosław Sikorski szef MSZ w rządzie Donalda Tuska, pytany, czy nie zamierza po takich informacjach powiedzieć "przepraszam" odparł, że "przepraszać powinno się za winy, a tu Rada Ministrów nie podejmowała żadnej decyzji.  A to, że patolodzy w Moskwie mogli popełnić błędy, to jest oczywiście bardzo przykre i dramatyczne, ale Rada Ministrów za to nie odpowiadała - dodał. - To nie członkowie Rady Ministrów są patologami i nie oni dokonali tych pomyłek - mówił Sikorski.

Ta wypowiedź pokazuje po raz kolejny, że członkowie rządu Donalda Tuska byli ludźmi absolutnie nieprzygotowanymi do pełnienia swojej roli.

W kwietniu 2010 roku były procedury postępowania w przypadku masowych katastrof, wiadomo było, co powinno się robić, jak ma działać prokuratura czy rząd i jego przedstawiciele. Niestety, nikt nie był w stanie dopilnować, aby postępowano zgodnie z prawem i obowiązującymi procedurami.

Powtórzę informacje podane w notce opublikowanej w grudniu 2016 roku

http://nanofiber.salon24.pl/739134,rezultaty-klamstwa-smolenskiego

Podczas V Konferencji Interpolu ds Identyfikacji Ofiar Katastrof Masowych i Klęsk Żywiołowych (Lyon 1993r.) uzgodnione zostały procedury związane z identyfikacją ofiar katastrof. Wykaz procedur zestawionych w kolejności od metod najbardziej wiarygodnych do metod tylko sugerujących tożsamość przedstawia się następująco:

1.       porównanie profilu genetycznego DNA,

2.       porównanie odcisków palców (linii papilarnych)

3.       badanie uzębienia i innych danych 

4.       badania radiologiczne,

5.       porównanie danych medycznych (przebyte zabiegi lecznicze i chirurgiczne),

6.       porównanie znaków szczególnych (blizny, tatuaże),

7.       porównanie danych rys opisowych,

8.       identyfikacja rzeczy osobistych,

9.       identyfikacja na podstawie dokumentów ujawnionych przy zwłokach lub szczątkach,

10.   rozpoznanie przez świadków, członków rodziny lub znajomych.

W 1995 roku utworzona została Europejska Sieć Laboratoriów Kryminalistycznych (ENFSI), która opracowała w 2000 roku europejski wzorzec dotyczący badań miejsca katastrofy masowej. W niektórych państwach (Wielka Brytania, Belgia) utworzone zostały wielospecjalistyczne ekipy (Disaster Victim Identification, w skrócie DVI) zajmujące się wyłącznie identyfikacją ofiar katastrof.

W Polsce w województwie śląskim określono szczegółowe procedury działania w razie wystąpienia katastrofy, w tym procedury dotyczące postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Na podstawie zarządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 10 lipca 2007 roku utworzono roku Pluton Identyfikacji Ofiar Zdarzeń Katastrofalnych. Ta formacja posiada własny personel i sprzęt przeznaczony do identyfikacji ofiar katastrof.

Opublikowano: 30.05.2017 20:19. Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 13:50.
Autor: wiesława
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "Politycy kradli, sędziowie popierali przestępców." Widzę, że Szanowny Pan ogląda relacje...
  • Pomysl z tym referendum konsultacyjnym ocenia jako "bałwanienie do kwadratu". Z listy 15 pytań...
  • @Mustrum  Jedno nie przeszkadza drugiemu. Wręcz przeciwnie - Kazimierz Kutz z dużą wprawą...

Tematy w dziale Polityka