148 obserwujących
97 notek
401k odsłon
  399   0

Zbrodnia, zamach i inne słowa.

Zbrodnia, zamach i inne słowa.

 

W zasadzie najlepszy tytuł tego wpisu byłby „zbrodnia temat tabu”, jednak nie chciałem aby w jakiś sposób kopiowało to znakomity artykuł Ł.Warzechy :

„Zamach słowo tabu”, który w kwietniu wprowadził w przestrzeń publiczną tak potrzebną wtedy równowagę.

 

http://lukaszwarzecha.salon24.pl/172598,zamach-slowo-tabu

 

Równowagą ta była potrzebna, gdyż dawała alternatywę wobec propagowanych od pierwszych godzin po katastrofie sugestii, że katastrofa w Smoleńsku była wynikiem błędu pilota lub nacisków kogoś z pasażerów.

 

Sugestie te były wszechobecne i można powiedzieć, że były pierwszym sztandarem wokół którego gromadziły się osobistości świata publicznego oraz zwykli ludzie. To one przedzierały się poprzez szok i smutek żałoby i wdzierały się niepostrzeżenie w umysły ludzi tworząc nową rzeczywistość. Ludzie kierowani róznymi motywami tworzyli i poddawali się tym sugestiom a pozostała część społeczeństwa nie mając innej alternatywy powoli zbliżała się do głęboko wbitego w ziemię sztandaru „winy pilota” i stojącego obok sztandaru „naciski”.

 

Niespodziewanie dla wielu 20 kwietnia pojawił się artykuł Ł.Warzechy, który obudził społeczeństwo. Artykuł ten pokazywał, że śledztwo dopiero się zaczęło i nie można wykluczać żadnej alternatywy a wszelkie sugestie o winie pilotów są bezpodstawne.

Nie wiadomo jakby wyglądałaby rzeczywistość gdyby nie ten artykuł. Możliwe, że społeczeństwo posłusznie zgodziłoby się na winę pilotów. Jednak artykuł ten spowodował, że zaczęto coraz głośniej zadawać pytania, które spowodowały, że wina pilotów, która była przedstawiana jako fakt nie była i nie jest aż tak oczywista jak chciał nam przedstawić rząd oraz większość mediów.

 

Ten artykuł był pierwszym tak potrzebnym wtedy sztandarem w przestrzeni publicznej, który umożliwiał obronę przed społecznymi naciskami przyjęcia za fakt winy pilotów i pasażerów.

 

Jednak Ci, którzy stanęli wokół sztandarów „winy pilota” i „nacisków pasażerów”, wyprowadzili cięższe działa. Zaczęto mówić wprost, że to prezydent kazał lądować a pilot był samobójcą. Zaczęły się wypowiedzi osobistości życia publicznego, które bezpodstawnie w niezbyt kulturalny sposób tworzyły te sugestie. Poniżej przedstawiam urywki dwóch wypowiedzi wraz z faktami.

 

Prezydent ma krew na rękach: J.Palikot oraz pośrednio B.Komorowski w artykule:

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,8123787,Pierwszy_wywiad_z_prezydentem_elektem__Krzyz_spod.html

 

Sam J.Palikot jak i B.Komorowski stwierdzają, że to prezydent L.Kaczyński ustalał skład delegacji na uroczystości w Katyniu.

 

W rzeczywistości zakres grup osób, które wchodziły w skład oficjalnej delegacji polskiej ustalało Ministerstwo Spraw Zagranicznych rządu D.Tuska oraz sam B.Komorowski, który poprosił przezydenta o zabranie na pokład samolotu delegacji polskich parlementarzystów.

 

 

http://www.wprost.pl/G/elements_gallery/4_1273412256.jpg

 

 


http://www.wprost.pl/G/elements_gallery/5_1273412256.jpg

 

 

Podobna sprawa była z wypowiedzią J.Palikota o tym, że prezydent L.Kaczyński był pod wpływem alkoholu. Po opublikowaniu protokołu z sekcji zwłok L.Kaczyńskiego, który wykluczał taką możliwośc trudno sie doszukać w prasie przeprosin ze strony J.Palikota.

 

Praktycznie nieprzerwanie od 10.04.2010 roku każdego dnia można odnaleźć w prasie informacje, które bezpodstawnie atakowały prezydenta lub pasażerów oraz załogę Tu-154m. Przestrzeń publiczna pomimo mnóstwa nieścisłości i zagadek śledztwa była wypełniona winą pilota, naciskami prezydenta czy obecnością pasażerów. Przeciętny człowiek opierając się tylko na wypowiedzi większości mediów był zmuszany do przyjęcie tylko tej wersji zdarzeń.

 

Media zamiast zadawać pytania i rozwiązywać zagadki na przykład dlaczego ministerSergei Shoigu w dniu 10.04.2010 roku w godzinach wieczornych raportował do W.Putina godziną katastrofy jako 08:50 (10:50) gdyż o tej godzinie samolot zniknął z radarów. Minister też podał, żeodnaleziono wszystkie...97 ciał.

 

(przypis NDB, oficjalnie na pokładzie było 96 osób)

 

 http://premier.gov.ru/eng/events/news/10179/

  

oraz dlaczego i jaki samolot według świadków krążył nad lotniskiem i dlaczego służby ratownicze przybyły dopiero 10-15 minut po katastrofie wolały powielać wypowiedzi o winie pilota.

 

Dziennikarze mogliby również się dowiedzieć dlaczego nie wzywano karetek wbrew pózniejszym informacjom prasowym.

Relacja na żywo reportera z dnia katastrofy mówiąca, że służby ratownicze były 10-15 minut po katastrofie i nie wzywano karetek pomimo, że nie odnaleziono wszystkich ciał.

http://www.youtube.com/watch?v=Us3smWA_Sf0&featu...

Tutaj media zmieniły tą informację i opisywały wywiad z pielęgniarkami, które opowiadały jak biegały wśród szczątków samolotu w poszukiwaniu rannych.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale