Neo. Neo.
1148
BLOG

Podświadomość cz.1 Wstęp

Neo. Neo. Kultura Obserwuj notkę 0

 "Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem." C.G.Jung

  Najpierw musimy sobie uświadomić, że oprócz świadomości w naszym umyśle działają jeszcze inne procesy psychiczne.

Świadomość -Ś
 - stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych (np. własne myśli) i zewnętrznych (zachodzących w środowisku). Głównie polega na zauważaniu JA jako osobny byt wydzielony ze swojego otoczenia.

Śotoczenia posiada wiele gatunków zwierząt.

Śsamego siebie mają tylko nieliczne gatunki.

Śwłasnych procesów psychicznych posiada tylko człowiek.

Świadomy umysł człowieka potrafi: oceniać, porównywać, porządkować, klasyfikować, myśleć abstrakcyjnie, planować, dedukować, wyrażać wolę i cele.

  Niemowlak tych zdolności nie posiada, są to więc procesy wymagające umiejętności nabytych z otoczenia. Mózg odizolowany od otoczenia nigdy nie nabędzie Ś. Czy człowiek wychowywany przez zwierzęta (Tarzan) posiadałby pełną Ś (czyli typu ludzkiego)? Pewnie nie, ale w przeciwieństwie do zwierząt może się jej od ludzi nauczyć. Mógłby natomiast posiadać te elementy Ś które nabył przez obcowanie z przyrodą.

Ś działa jednowątkowo czyli sekwencyjnie tzn w danej chwili jej uwaga skupiać się na bardzo wąskim obszarze rzeczywistości i przetwarza na raz tylko małe porcje informacji. Pamięć Ś jest krótkoterminowa i mało pojemna. Śmusi więc identyfikować informacje w czasie, rozróżnia więc czas - przeszłość przyszłość i teraźniejszość.

   Bardziej pojemna (być może nieskończenie pojemna) i długoterminowa pamięć mieści się w obszarach nieświadomych umysłu. Jeśli świadomość skupia uwagę na czymś nowym to poprzednie informacje traci. Pozostają one jednak ciągle w obszarach nieświadomych (zapominanie). Przypominanie polega na ponownym uświadomieniu informacji znajdującej się w obszarach nieświadomych. 

   Świadomość nie może też sprawować pełnej kontroli nad ciałem i pięcioma zmysłami ze względu na zbyt dużą ilość informacji, które musiałaby wówczas przetwarzać (sekwencyjnie). Czy kiedy idziemy to świadomie kurczymy i rozluźniamy wszystkie mięśnie nóg? Czy grając zawodowo na pianinie zastanawiamy się nad każdym wciśniętym klawiszem czy raczej nad emocjami, które grając chcemy wyrazić. Czy typowo kontrolujemy każdy wdech czy wydech. Nie, podobnie nie rozróżniamy świadomie każdego szczegółu widzianego obrazu. Śdostaje tu gotową uproszczoną paczkę wrażeń skojarzoną z rozpoznanym obiektem. Rozpoznanie obiektów znanych następuje jednak w obszarach nieświadomości, gdzie obiekty znane są odnajdywane w pamięci i wyciągane wraz z wieloma innymi wrażeniami zmysłowymi które zostały z tymi obiektami połączone (nazwa-tekst, nazwa-dźwięk, zapach, smak itp). Obiekty nieznane są rozpoznawane jako znane podobne lub w ogóle niezauważane.

Nieświadomość-
oznacza procesy psychiczne, z których nie zdajemy sobie sprawy. Procesy te działają wielelowątkowo i niezależnie od siebie jak gdyby w tle procesów świadomych. Z. Freud wydzielał jeszcze pomiędzy Ś i przedświadomość. Twórca psychoanalizy uważał, że sny dają świadomy wgląd w zawartość NŚ. Twierdził, że sny ujawniają głównie te wyobrażenia z , które wymagają oceny i klasyfikacji na poziomie Ś; inaczej będą one powodowały z innymi przekonaniami z NŚ sprzeczności na poziomie Ś . Sprzeczności typu np."coś jest dobre, to samo jest złe" w NŚ mogą współistnieć niezależnie (NŚ nie ocenia), ale na poziome Ś powodują konflikt. Najbardziej konfliktowe i najbliższe archetypom (wbudowanym biologicznie matrycom np. seks) pozostawione samym sobie mogą doprowadzić do problemów psychicznych a nawet ciężkich chorób wywołanych przez psychozy. Przyczyna tego tkwi w uzyskaniu przez te procesy autonomii samowzmacnianiu i w efekcie na zdominowaniu procesów świadomych. W mniej skrajnych przypadkach mogą tylko utrudniać życie jak przeświadczenie o własnej małej wartości czy o wrogości świata lub innych ludzi. Oczywiście istnieją też procesy NŚ o pozytywnym wpływie na nasze życie. Zawartość NŚ różnych ludzi jest bardzo różna, choć im proces jest bardziej pierwotny czyli bliższy archetypom tym bardziej podobny u poszczególnych osób. Jung zbiór identycznych u ludzi NŚ procesów umysłowych nazwał nieświadomością zbiorową.

  Ś i NŚ cały czas współpracują (przecież stanowią jedną całość czyli nasz umysł):
1. Gdy zdobywamy wiedzę informacje napływające do zmysłów są wstępnie filtrowane przez NŚ i przesyłane jako paczka wrażeń do Ś gdzie następuje wybór istotnych elementów i skojarzenie z innymi znanymi wrażeniami, ocenianie, wartościowanie, klasyfikowanie. NŚ utrwala w swojej pamięci wszystkie efekty tych zabiegów jako nowe połączenia pomiędzy rożnymi informacjami.
2. Gdy zdobywamy umiejętności i kompetencje najpierw musimy uświadomić sobie ich brak, potem wysiłkiem Ś wykonujemy powoli sekwencyjnie każdy krok często wielokrotnie powtarzając. W końcu czynność staje się automatyczna czyli przechodzi do sfery NŚ. Tak uczyliśmy się czytać, czy chodzić czy grać na gitarze.

  NŚ podobnie jak Ś podlega zmianom. Zmiany następują na skutek czynników zewnętrznych (np. wychowanie, doświadczenia życiowe) lub wewnętrznych (np. świadome decyzje, przewartościowanie, uświadamianie) . Na tym bazują różne terapie np. psychoanaliza czy regresing. Dążą one do zmiany pamiętanych w NŚ a sprzecznych dla Ś procesów przez ich opisanie i uświadomienie.
Najbardziej zastanawiające jest to, że być może większość umiejętności związanych ze Ś są zapamiętane w NŚ. Jeśli tak to świadome zmienianie zawartości NŚ może wpływać silnie na działanie samej Ś.

Przykładydziałania bez lub z ograniczonym użyciem Ś:
1. Pozytywna lub negatywna reakcja emocjonalna lub fizyczna na kogoś lub na coś (np. kiedy widzę kota w telewizji to nie wiem dlaczego zaczynam kichać; kiedy słyszę o egzaminie zaczynam się denerwować mimo, że wszystko umiem)
2. Zachamowania lub kompleksy blokujące wykonanie czegoś (np. znowu nie umówiłem się na randkę, mimo że oboje tego chcieliśmy).
3. Przyzwyczajenia, nałogi.
4. Umiejętności wykonywane automatycznie.
5. Intuicja, przeczucie, deja vo.
6. Kreatywności, inspiracje.

  W chwili gdy staramy się oddziaływać świadomie na sfery nieświadomości zauważamy jednak, że efekty zmian pojawiają się tylko dla niektórych jej domen.
Intuicja, przeczucie, kreatywność i inspiracje wydają się należeć do innej kategorii, dlatego opisanie natury umysłu człowieka wymaga zaliczyć je do innej sfery procesów myślowych czyli nadświadomości. Nieświadomość w takim razie należy podzielić na:

  Podświadomość , która podlega działaniu Ś oraz

  Nadświadomość NDŚ, która pełni rolę nadrzędną w stosunku do Ś.

   Cały problem polega jednak na tym, że NDŚ znajduje się w najbardziej nieświadomych obszarach NŚ gdzie według Junga funkcjonuje nieświadomość zbiorowa. Więc jedyny jej kontakt ze świadomością odbywa się poprzez PŚ.

KRÓTKA INSTRUKCJA
"UŻYWANIA ŻYCIA"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I w tym właśnie ujawnia się największa rola PŚ. Z tego wynika ogromna waga dobrej współpracy pomiędzy Ś i PŚ o czym będę pisał w następnej postach. Dobra współpraca Ś-PŚ-NDŚ jest kluczem do uzyskania szczęścia, pomyślności i harmonii w życiu.

Czego wszystkim życzę i pozdrawiam
Neo

--------Dodano 02.04.2009-------

 

Oczywiście podział na trzy strefy umysłu nie jest jedynym możliwym. Mistycy i ezoterycy dopatrują się nawet więcej poziomów umysłu:

1. Ciało fizyczne
Stanowi ono szatę materialną

2. Ciało emocjonalne (astralne) - PODŚWIADOMOŚĆ - niższe JA
Tworzy ono pole energetyczne.

3. Ciało mentalne - ŚWIADOMOŚĆ - średnie JA
Jest ono z jednej strony sferą racjonalnego myślenia, z drugiej zaś sferą wiary i niewiary, opinii i ocen.

4. Ciało przyczynowe (intuicyjne)
Stanowi pomost między naszą naturą ziemską, duchową.

5. Ciało atmiczne
Związane jest z energią woli i reprezentuje nasze wyższe JA.

6. Ciało monadyczne
- nazywane też “duszą”, jest sferą jedności przeciwieństw obejmującą zarówno męskie, jak i żeńskie aspekty świadomości. W kabalistyce żydowskiej ciało monadyczne reprezentuje Adam Kadmon, pierwotny androgeniczny człowiek, czyli Adam przed wyjęciem z jego ciała Ewy energii żeńskiej. W psychologii Junga ciało to symbolizowane jest przez mandalę, archetyp jaźni, w której jednoczy się anima (natura żeńska) i animus (natura męska).

7. Ciało boskie
 

Ja jednak zostawiam mistykę. Będę stosował uproszczony i bardziej praktyczny model też po to aby nie komplikować przekazu.

A teraz najważniejsza sprawa dla zrozumienia następnych postów:

Świadomość i  nadświadomością  nie mogą się bezpośrednio komunikować a jedynie poprzez PODŚWIADOMOŚCI. Jest to ich jedyna droga komunikacji:

ŚWIADOMOŚĆ  <---> PODŚWIADOMOŚĆ  <---> NADŚWIADOMOŚĆ

Komunikacja ta może się odbywać tylko w formie możliwej do realizacji przez PŚ. Czyli dla słabo zintegrowanego umysłu tylkoprzez emocje, wrażenia zmysłowe i symbole.

 

Neo.
O mnie Neo.

Nazwałem się "Neo" - "New" - "Nowy" bo niedawno zupełnie się zmieniłem. Pewny jestem tylko jednego, że jestem. Ale wiem również, że ja i każdy z Was możemy osiągnąć wszystko o czym marzymy. Uważajmy więc na nasze myśli-przekonania bo one niezależnie od tego jakie są zawsze się spełniają. Interesuję się fizyką kwantową, psychologią, duchowością, muzyką fortepianową ...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura