56 obserwujących
1337 notek
1340k odsłon
2116 odsłon

Atak na Polskę zainicjował koncerty Noworoczne Filharmonii Wiedeńskiej

Wykop Skomentuj11

"Das Neujahrskonzert der Wiener Philharmoniker (Koncert noworoczny Wiedeńskiej Orkiestry Filharmonicznej) jest najbardziej znanym koncertem noworocznym na świecie. Jest emitowany corocznie przez telewizję w 92 krajach".

A został zainicjowany jako pomoc zimowa dla niemieckich żołnierzy po agresji na Polskę w 1939.

W 1939 r. Clemens Krauss , przy wsparciu wiedeńskiego Gauleitera Baldura von Schiracha , opracował koncert noworoczny, który orkiestra poświęciła Kriegswinterhilfswerk („Wojenna Pomoc Zimowa”) utworzonej przez Adolfa Hitlera 10 października 1939 r.. Służyć miał także "poprawie morale żołnierzy na pierwszej linii frontu", po agresji na Polskę. Po II wojnie światowej koncert ten przetrwał, jego nazistowskim pochodzeniem nie chwalono się zanadto tak, że był to nieznany szerzej fakt.

image


image


Koncert został po raz pierwszy wykonany w 1939 roku, a dyrygował Clemens Krauss (po wojnie na dwa lata zostanie odsunięty od batutowania po czym wróci dyrygować w latach 1948-1954). Za pierwszym razem koncert odbył się nie w Nowy Rok, ale w dniu 31 grudnia 1939 roku. Nazywano go wówczas koncertem specjalnym lub "nadzwyczajnym” (Außerordentliches Konzert). Grany był wyłącznie Johann Strauss II.

31 grudnia 1939 roku, Filharmonia Wiedeńska dała swój pierwszy koncert Sylwestrowy walców Straussa aby zebrać pieniądze na fundusz pomocy zimowej NSDAP, z powodzeniem. W następnych latach przeniesiono go na Nowy Rok i transmitowano w radiu na żywo na całą III Rzeszę.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura