59 obserwujących
1413 notek
1405k odsłon
  314   5

Tadek i "Czesiek"

Zbigniew Ryszard Grabowski (chemik) twierdził, że jego ojciec - Jozue Abrahamer - występujący później jako "Czesław Grabowski" (nie mylić z Czesławem Grabowskim, chemikiem, prof. Politechniki Warszawskiej, 1873-1945), w takich okolicznościach przyjął fałszywe imię i nazwisko, którymi później będzie się posługiwał:

"Moi rodzice przeszli na nazwisko Grabowski. Grabowski, którego mieli dokumenty, to był polski poseł w Brazylii, który już nie żył. On zmarł w Brazylii, co nie było odnotowane w księgach metrykalnych we Lwowie".

"Dzięki pomocy prof. Huberta, prawnika z Uniwersytetu Jana Kazimierza – rodzice uzyskali fantastyczne, oryginalne dokumenty jego krewnych, ludzi w podobnym wieku: Czesława Grabowskiego, byłego polskiego posła w Brazylii, i jego żony Joanny. Oboje zmarli zagranicą, tak, że nie było to odnotowane w tutejszych aktach metrykalnych".


1. Nie było polskiego posła w Brazylii, który nazywał się Czesław Grabowski.

2. Tadeusz Stanisław Grabowski, który przed wojną był polskim posłem w Brazylii, zmarł trzydzieści lat po wojnie, w 1975 roku. W 1945 r. został przewodniczącym Komitetu Słowiańskiego w Polsce - sowieckiej kreacji, filii Komitetu Wszechsłowańskiego na którego czele stał gru,powy - przewodniczący - gen. Aleksandr Siemionowicz Gundorow, członek sowieckiej komisji katyńskiej, a sekretarzem generalnym był płk. Walentin Władimirowicz Moczałow, komisarz wojskowy, z OGPU/NKWD.
https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Гундоров,_Александр_Семёнович
https://centrasia.org/person2.php?st=1329550227
http://nkvd.memo.ru/index.php/Мочалов,_Валентин_Владимирович

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/b/be/Gundorov_AS.jpg
https://frnbuhnyiiqucxtzhv6akt6xz4-jj2cvlaia66be-nkvd-memo-ru.translate.goog/images/f/f9/Мочалов%2C_Валентин_Владимирович.jpg


***

Zbigniew Ryszard Grabowski o ojcu po wojnie:
"Po wojnie pracował w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego"

Znajdujemy osobę nazywającą się Czesław Grabowski w 1948 roku ale nie jako pracownika "w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego" tylko jako... dyrektora Polskiego Towarzystwa Handlu Zagranicznego. Zamieszkał sobie pod adresem Francuska 11, Saska Kępa, pod tym adresem mieści się dom jednorodzinny, dworek? restauracja.

image

Polskie Towarzystwo Handlu Zagranicznego, pod tą nazwą kryje się na 99,5% Varimex, ewentualnie (0,5%) agenda skupiająca wszystkie tego rodzaju centrale.

image

  PTHZ "Varimex" opisywane było później jako najstarsza tego rodzaju firma, zostało założone w 1945 roku. Który to komunistyczny minister mógł to założyć już w 1945, skoro czytamy w opisach, że przedsiębiorstwa te były w domenie komunistycznych służb specjalnych? A rozwiązanie jest sowieckie.
"Varimex" z siedzibą przy ul. Kredytowej 4 w Warszawie (później Wilcza 50/52), w 1948 roku, a być może wcześniej, poza oddziałem i agenturami w Polsce posiadał delegatury zagraniczne - w Pradze, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Sao Paulo, Sztokholmie, Berlinie.

***

Dla central handlu zagranicznego pracował tu i tam także Mann senior, propagandysta niemiecki wysługujący się im w czasie wojny, później także wysługujący się komunistom.

image

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura