56 obserwujących
1337 notek
1340k odsłon
1926 odsłon

Ubek F.Blaichman książkowym bohaterem uczniów w USA?

Wykop Skomentuj

"Mamy przyjemność poinformować, że Scholastic Publishing opublikowało właśnie zbiór opowiadań zatytułowanych "We Fought Back: Teen Resisters of the Holocaust". Książka napisana przez Allana Zullo jest jego czwartą przeznaczoną dla nastoletnich odbiorców. Książka jest skierowana do młodych czytelników (poziom czytania Y lub 3,3) i opisuje prawdziwe życie siedmiu nastoletnich partyzantów walczących z Nazistami w czasie II wojny światowej. (...)

Historie są opowiedziane w szybkim tempie i wciągają ale ich zawartość zawsze oparta jest na doświadczeniach mających miejsce w rzeczywistości.(...)

Z tych i innych powodów We Fought Back może być doskonałą pomocą w każdej szkolnej klasie (historia i język angielski)."
http://jewishpartisans.blogspot.com/2012/10/new-jewish-partisan-book-out-from.html

Jedną z opowieści jest historia opowiedziana przez Franka Blaichman'a (wcześniej Franciszka Blajchmana), o którym można było usłyszeć w Polsce w 2010 roku po publikacji jego "wspomnień", w których szkaluje żołnierzy Armii Krajowej, a siebie stawia w blasku bohatera.

(jewishpartisans.org)

"Wątpliwa jest również walka Blaichmana z niemieckim okupantem. Autor książki myli daty i wydarzenia, część potyczek, które sobie przypisuje, w świetle publicznie znanych ustaleń historyków nie miała miejsca lub była dziełem żołnierzy podziemia niepodległościowego. Przedstawione przez niego fakty wskazują raczej na udział w operującej na Lubelszczyźnie, komunizującej, rabunkowej grupie walczącej z podziemiem.

W książce Blaichman chwali się m.in. udziałem w zabójstwie dwóch żołnierzy Armii Krajowej, których określa mianem "podrostków", i opisuje nieudaną akcję przeciw dowódcom lokalnego oddziału AK."
http://www.rp.pl/artykul/532244.html

Franciszek Blajchman - por. UB, w 1945 r. p.o. kierownika Wydziału Więzień i Obozów Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. Jego wizerunek znalazł się na wystawie "Twarze kieleckiej bezpieki". Wcześniej Blajchman był m.in. wywiadowcą UB w Pińczowie. W Urzędzie Bezpieczeństwa od 05.10.1944.

 
W 2010 roku, po publikacji "wspomnień" Blajchmana Światowy Związek Żolnierzy Armii Krajowej, Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego złożyły zawiadomienia do prokuratury, a Pion Śledczy IPN miał sprawdzić czy zachowały się dokumenty świadczące o udziale ubeka Blajchmana w zbrodniach komunistycznych.

W 1945 Blajchman został odznaczony przez komunistów Krzyżem Walecznych.

***


W cytowanym na wstępie artykule podano nazwiska kilku postaci z książki, obok ubeka Blajchmana wymieniona jest np. postać Romi'ego Cohn'a (wg. zaprezentowanej biografii: ur.1929 w Czechosłowacji, w wieku 16 lat ścigał z oddziałem partyzanckim wycofujących się Niemców, chwytali, przesłuchiwali i przeprowadzali egzekucje na oficerach SS na Węgrzech, wcześniej, również na Węgrzech, w wieku 15 lat jako "nieformalny członek ruchu oporu" bardzo realistycznie fałszował dokumenty ("chrześcijańskie dowody tożsamości") ratujące Żydów, znajdował im też kryjówki, po aresztowaniu (podejrzany o współpracę z podziemiem, fałszowanie dokumentów i ukrywanie Żydów) uciekł z rąk Gestapo i dołączył do paryzantów w górach, by tam dotrzeć spreparował niemieckie dokumenty kierujące go na ostatni niemiecki posterunek na terytorium kontrolowanym przez partyzantów, spotykani po drodze Niemcy potrząsali jego dłonią i życzyli powodzenia myśląc, że jedzie walczyć za Rzeszę. Swoje bohaterskie dokonania i przygody opisał w swojej książce pt. "Najmłodszy Partyzant" (być może jest ich tam więcej bo to skrócona wersja biografii). Hmm.
http://jewishpartisans.org/t_switch.php?pageName=mini+bio+short+bio+1&fromSomeone=&parnum=10

 

 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale