49 obserwujących
1242 notki
1231k odsłon
1542 odsłony

SS-Gruppenführer Wendler i skrzynie łupów z polskich kościołów

Wykop Skomentuj5

 

Amerykanie w niemieckim mieście Hof, kwiecień 1945

***

"Major Perrarra dzwonił z następującymi informacjami:

Dowódca Fisher dzwonił z Iceberg rear thru Lucky i zostawił następującą wiadomość

Zlokalizowano dzisiaj w Hof 23 duże skrzynie łupu przywiezionego przez Niemców [Nazis] z Polski.
Łup z kościołów katolickich. Wszystkie skrzynie [zostały] rozgrabione zanim przybył Fisher.
Trzymane pod nadzorem przez wydzielony oddział wojskowo-rządowy [MG-detachment].
Zlokalizowano także 2 skrzynie łupu w banku oszczędnościowym. Zawierają 24 gold plates [chodzi o pozłacane naczynia liturgiczne?], złote i porcelanowe nakrycia stołowe. Na polecenie odkomenderowanego oddziału wojskowo-rządowego i za zezwoleniem Iceberg [XII Corps.?] wysyła [Fisher] 2 skrzynie to Frankfurtu."

 

Raport z rozpoznania dalszych odkryć niemieckiego złota, obcych walut i łupów.

Łupy SS - Hof

Dowódca Fisher przeprowadził szegółowe przesłuchanie w poszukiwaniu łupów SS. Bender powiedział, że uważa iż część dóbr z lubelskiego obozu koncentracyjnego zostało zdeponowanych w [Stadt und Kreissparkasse] miejskiej i okręgowej kasie oszczędnościowej w Hof na polecenie dr Richarda Wendlera, gubernatora Lublina i szefa lubelskiego obozu koncentracyjnego, który mieszkał w Hof ale zniknął przed zajęciem [miasta] przez amerykańskich żołnierzy. Oddział rozpoznawczy sprawdził kasę oszczędnościową [sparkasse]  i znalazł dwie skrzynie zawierające wartościowe przedmioty, w tym pozłacane naczynia, cenną pozłacaną porcelanową zastawę stołową i liczne inne przedmioty, w tym krucyfiksy, z pewnością grabież z kościołów. Niemal wszystkie przedmioty noszą polskie znakowania. Te dwie skrzynie łupów zostały przekazane przez Cmdr. Fishera kapitanowi White - dowódcy miejscowego wojskowo-rządowego oddziału wydzielonego, który natychmiast przydzielił im straż i zasugerował by dowódca Fisher wziął te dwie skrzynie do Kwatery Głównej XII Korpusu, co zostało zrobione.

Index

Wysyłka nr 3  Lokalizacja skarbca

A) Żródło:

Przedmioty zostały odkryte w Stadt und Kreissparkasse Hof za sprawą oddziału rozpoznawczego dowódcy Fishera i dostarczone do Kwatery Głównej XII Korpusu dnia 27 kwietnia 1945.

B) Zawartość:

1 złoty kielich
24 gold plates [naczynia liturgiczne?]
41 złotych noży
41 złotych łyżek
41 złotych widelców

C) Własność:

Przedmioty wartościowe zostały zdeponowane w Stadt und Kreissparkasse Hof na polecenie dr Richard'a Wendler'a gubernatora Lublina i szefa lubleskiego obozu koncentracyjnego. Łup został dostarczony przez kapitana SS i cywila. Powiedziano, że duplikat (znak zapytania) potwierdzenia z nazwiskami tych ludzi został wysłany do lokalnego oddziału Reichsbanku. Przedmioty noszą polskie oznakowania."

Wie ktoś może co stało się z zawartością tych skrzyń? Wróciły w ogóle do Polski?

***

  

Richard Wendler

dr Richard Wendler urodził się w styczniu 1898 r. Obendorf, był prawnikiem, wysokim oficerem SS i narodowo-socjalistycznym politykiem. W 1927 r. zakłada oddział NSDAP w Deggendorf, w 1928 wstępuje do SA, a w kolejnym roku do SS (SD-Hauptamt, potem RSHA) W latach 1933 - 1941, obok szeregu innych, pełnił funkcję nadburmistrza niemieckiego miasta Hof. Jego siostra Mathilde piszczotliwie zwana Hildą wyszła za starszego brata Heinricha Himmlera.
19 września 1939 Wendler został komisarzem miasta (Stadtkommissar) w Częstochowie, od 14 września do 6 czerwca będzie pełnił tę samą funkcję również w Kielcach, potem w Radomiu (do sierpnia 1941). W 1942 zostaje gubernatorem dystryktu krakowskiego, a od maja 1943 do ucieczki w lipcu 1944 jest gubernatorem dystryktu lubelskiego.

Richard Wendler

1933 - Sturmbannführer SA i SS (nr 36.050).
1934 - SS-Obersturmbannführer,
1935, SS-Standartenführer,
08.1941  SS-Oberführer,
09.1941, SS-Brigadeführer und Generalmajor der Polizei,
1943 - SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei.

Richard Wendler

W ręce Amerykanów wpada 8 maja 1945 r. posługuje się nazwiskiem Kurt Kummermehr, nie zostaje rozpoznany i we wrześniu tego samego roku zostaje przez aliantów zwolniony. Pracuje jako robotnik budowlany. W sierpniu 1948 r. zostaje aresztowany, w grudniu w wyniku rozprawy zaliczony do kategorii "głównych sprawców" [Hauptschuldiger] skazany na...4 lata w obozie pracy. Wendler złożył apelację, karę skrócono mu do 3 lat. Były SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei został jednak zwolniony 20 grudnia 1949 i wrócił do Rosenheim, gdzie mieszkała i pracowała jego żona, wkrótce przeprowadzili się do Prien am Chiemsee w Bawarii. Podczas procesu Wendler miał zaprzeczać by...wiedział cokolwiek o celu wysiedleń Żydów (brak inf. czy tylko o to go pytano). Wielokrotnie podejmował próby, żeby zostać zrehabilitowanym. W 1952 r. zaliczono go do niższej kategorii sprawstwa - Belasteter (obciążony, winny), w związku z czym zwrócono mu znaczną część skofiskowanego wcześniej majątku. Wciąż niezadowolony zabiegał o zaliczenie go kategorii "Mitläufer" (passive follower, bierny uczestnik) pozwalającej na podjęcie pracy prawnika, kategorii tej odmawiano mu. Do czasu. 1 listopada 1955 r. SS-Gruppenführer Richard Wendler uzyskał kategorię "Mitläufer" i wnet wraca do praktyki prawniczej. W 1970 r. wszczęto śledztwo odnośnie roli Wendlera ponownie w sprawie deportacji Żydów, tym razem krakowskich. W innym śledztwie (1970) Wendler był reprezentowany przez prawnika, który wcześniej bronił Hansa Franka i Rudolfa Hessa. Dochodzenia przerwano 7 października 1971 r. i 14 sierpnia 1971 r. Wendler zmarł w sierpniu 1972 roku w Prien.

***

Gubernator Hans Frank (z lewej) nominuje Richarda Wendlera na gubernatora dystryktu Kraków. (NAC)

Generalny Gubernator Hans Frank w towarzystwie gubernatorów dystryktów - fotografia grupowa. Od lewej widoczni: Ernst Kundt, Ludwig Fischer, Hans Frank, Otto Wachter, Ernst Zorner i Richard Wendler

Generałowie: Walter Somme, Ernst Boepple i Richard Wendler (pierwszy z prawej na podium) na pl. Adolfa Hitlera w Krakowie (obecnie Rynek Główny) odbierają defiladę z okazji "Dnia poległych bohaterów"

 

***

informacje do biogramu Niemca:
http://www.desertwar.net/richard-wendler.html
http://www.warrelics.eu/forum/ss-uniforms-insignia/obersturmbannfuhrer-richard-wendler-12816/
http://www.dws-xip.pl/reich/biografie/36050.html

można zajrzeć tutaj, w nawiązaniu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Goral
http://www.kul.pl/zyciorys-bp-mariana-leona-fulmana,art_11954.html

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura